0
Opublikowano 12 stycznia 2022 w Portal komputerowy » Wiadomości » Sprzęt » Wymiana baterii w Iphone – samemu czy w serwisie?
 
 

Wymiana baterii w Iphone – samemu czy w serwisie?Bateria w twoim iPhone dopełniła żywota? Nie martw się. Mimo iż jej wymiana nie jest tak prosta jak to miało miejsce w starych telefonach komórkowych, to wciąż zużyty akumulator nie oznacza konieczności zakupu nowego smartfona. Jeśli jesteś „techniczny”, prawdopodobnie wymianę przeprowadzisz sam – jeśli zaś boisz się uszkodzić swojego iPhona – możesz to zrobić w jednym z wielu serwisów. Na co zwrócić uwagę?

Bateria każdego telefonu to podzespół czysto eksploatacyjny, który wraz z czasem użytkowania ulega zwykłemu zużyciu. Każdy iPhone zasilany jest ogniwem litowo-jonowym (li-ion), obecnie najbardziej popularnym ogniwem bateryjnym wielokrotnego użytku, stosowanym w urządzeniach przenośnych na całym świecie. Tego typu baterie są bardzo wydajne w stosunku do swoich rozmiarów, jednak mają też swoje wady. Jedną z nich jest ograniczona żywotność, szacowana na około 500-600 pełnych cykli ładowania.

Zużyta bateria w iPhonie to dziś żaden problem

Łatwo zatem policzyć, że ładując telefon codziennie zużywamy ogniwo w około 2 lata. Ponadto, eksperci informują że znaczący, utrudniający korzystanie z urządzenia spadek wydajności można zaobserwować już po około 300 cyklach ładowania. Możemy się więc spodziewać, że po pewnym czasie od zakupu Iphone’a zacznie on wolniej reagować, a czas pracy na baterii naładowanej do 100% ulegnie skróceniu, więc trzeba będzie go częściej ładować. Mogą się również zdarzyć sytuacje, kiedy smartfon będzie się samoistnie wyłączał, zwłaszcza przy niskich temperaturach – łatwo sobie wyobrazić, jak wiele problemów może to sprawiać użytkownikowi telefonu, zwłaszcza w okresie zimowym. Jest to normalne i świadczy o tym, że przyda się wymiana baterii. Czy możliwa jest wymiana baterii w Iphone samodzielnie w domu, czy jednak lepszym pomysłem będzie oddanie smartfona w ręce profesjonalistów w serwisie?

Wymiana baterii: w domu czy w serwisie?

Przede wszystkim, warto wiedzieć że firma Apple nie udostępnia oryginalnych komponentów do sprzedaży klientom indywidualnym, a jedynie autoryzowanym serwisom Apple. W związku z tym, gdybyśmy chcieli przeprowadzić wymianę baterii w domu, należy się liczyć z koniecznością użycia zamiennika oryginalnej baterii. Nie posiadają one atestu, a zatem firma Apple nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne skutki używania takich pakietów. Jest to co prawda rozwiązanie tańsze, jednak nie daje ono żadnej gwarancji powodzenia i skuteczności takiej wymiany.

Ponadto, próby samodzielnej manipulacji przy częściach telefonu mogą także sprawić, że utracimy gwarancję. Wymaga ono także nieco umiejętności technicznych. Obiegowa opinia o tym, że baterie w Iphone’ach są całkowicie niewymienialne jest co prawda mitem, jednak procedura ta nie należy do najprostszych. Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani co do tego, czy będziemy w stanie poprawnie przeprowadzić wymianę baterii, lepszym rozwiązaniem wydaje się zatem oddanie telefonu do autoryzowanego serwisu. Będzie to rozwiązanie nieco droższe, jednak uzyskamy dzięki temu pewność że nowa bateria będzie wysokiej jakości, oraz że wymiana zostanie przeprowadzona sprawnie i profesjonalnie.

Pomyśl o gwarancji i potencjalnym uszkodzeniu smartfona

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z profesjonalnej usługi wymiany baterii w Iphone, powinniśmy się upewnić czy konkretny serwis korzysta tylko z oryginalnych części Apple. Istnieje wiele sprawdzonych punktów serwisowych, które wykonają wymianę szybko, sprawnie i używając części zamiennych najwyższej jakości, autoryzowanych przez Apple.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój smartfon jest w rękach profesjonalistów, nie utraci gwarancji – a co najważniejsze – naprawa przyniesie oczekiwany efekt, oddaj go do specjalistycznego serwisu. Ryzykowanie uszkodzeniem telefonu wartego 2 czy 3 tysiące złotych nie jest rozsądne, jeśli oszczędności jakie być może poczynimy wymieniając baterię samemu, to dosłownie ułamek tej kwoty.

Spis treści: Wymiana baterii w Iphone – samemu czy w serwisie?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.