4
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Linux » Podstawy konfiguracji sieci w Linuksie
 
 

Podstawy konfiguracji sieci w Linuksie


Konfigurowanie sieci pod Linuxem to rzecz nie tylko prosta jak i bardzo szybka i przyjemna. Każdy efekt swojej pracy można podejrzeć już zaraz bez dodatkowych restartów itp. Ponadto wszystkie potrzebne pliki znajdują sie w jednym folderze (/etc), gdzie znajdują się również inne pliki konfiguracyjne systemu Linux.

Chcę zaznaczyć, iż materiał tu zawarty pomimo, że mówi o kwestiach podstawowych, nie jest przeznaczony dla użytkowników początkujących, którzy nie powinni sami modyfikować ważnych dla jądra plików. Wszystkie tu omówione pliki można edytować w sposób podobny jak w Windowsie (w okienkach). Zakładam, że użytkownicy, którzy lubią się bawić Linuxem lubią również zabawę trybem tekstowym. To właśnie dla nich jest przeznaczony ten tekst. Nie wyklucza to oczywiście, iż każdy zainteresowany może go przeczytać.

Pliki konfiguracyjne:

Opis plików:

/etc/sysconfig/network

Plik network zawiera podstawowe informacje o konfiguracji sieci, takie jak :

  • NETWORKING [YES] jeśli nasz host pracuje w sieci lub [NO] jeśli nie
  • HOSTNAME [nazwa hosta]
  • DOMAINNAME [nazwa domeny]
  • GATEWAY [adres bramy sieciowej]
  • GATEWAYDEV [nazwa urządzenia, które obsługuje bramę sieciową]

/etc/sysconfig/HOSTNAME

Ten plik powinien zawierać jedynie wpis o nazwie danego komputera w sieci. Tu możemy sprawdzić jaką nasz komputer ma nazwę sieciową, co jest bardzo przydatne przy lokalizowaniu komputerów w sieci. Można ją zmieniać. Wszystkie dodatkowe informacje, który nie możemy zidentyfikować należy usunąć. Mogą one być nawet nie bezpieczne dla naszego komputera.

/etc/sysconfig/hosts

Ten plik jest wykorzystywany jedynie w przypadku gdy nasza sieć nie ma DNS (Domain Name Service). Zawiera wpisy postaci: [adres IP] [nazwa komputer]

/etc/sysconfig/services

Plik services jest bardzo wygodnym narzędziem do sprawdzenia na jakim porcie obsługiwana jest jaka usługa internetowa. Składa się z wpisów postaci:
[nazwa] [port/protokół] [alias]  ftp 20/TCP ftp
Możemy sami dopisywać zgodnie z tą regułą nowe usługi zdefiniowane na wysokich portach wykorzystywanych przez programy użytkownika.

/etc/sysconfig/host.conf

Plik host.conf zawiera dane o kolejności, w jakiej system powinien odpytywać różne systemy tłumaczeń nazw (DNS, NIS) przy rozwiązywaniu nazwy sieciowej.

/etc/sysconfig/resolv.conf

Plik resolv.conf jest plikiem konfiguracyjnym klienta DNS. Określa on kolejność przeszukiwania domen i zawiera adresy serwerów nazw.

Najczęściej przy konfiguracji tego pliku stosuje się trzy słowa kluczowe :

  • nameserver – określa adres serwera DNS
  • domain – określa nazwę domeny, do której należy komputer
  • search – określa kolejność przeszukiwania domen

Warto wykorzystywać ten plik gdy mamy jakiś „zaprzyjaźniony” serwer DNS, na którym możemy polegać!

Praktyka

Skoro mamy już omówione najważniejsze pliki konfiguracyjne, z których możemy korzystać pisząc nasze własne skrypty w BASH’u możemy przystąpić do konfigurowania interfejsów sieciowych, czyli kart. Do każdej karty jest przypisany adres IP wraz z dodatkowymi informacjami, które pozwolą komputerowi na sprawną komunikację! Do skonfigurowania karty sieciowej pod Linux’em wykorzystywac będziemy specjalnego polecenia powłoki BASH: ifconfig. Należy wiedzieć, że w systemach Linux’owych wykorzystywane są software’owe reprezentacje poszczególnych urządzeń fizycznych. „Pliki” tych urządzeń są przechowywane w katalogu /dev i oznaczane w pewien konkretny sposób (np.dyski twarde to hd+abcd+numer kolejny liczony od 0). Ponadto należy wiedzieć, że w Linux’ach bardzo wyraźnie zaznacza się różnicę między połączeniem typu Ethernet, Token Ring itp. Dla każdego stworzono skrót:

  • Ethernet – eth+numer kolejny np. eth0 – to będzie pierwsza karta sieciowa itd
  • Token Ring – tr+numer
  • Point-To-Point – ppp+numer
  1. Żeby skonfigurować w pełni jakiś interfejs należy w konsoli powłoki (np. Aterm) wpisać:

ifconfig [interfejs] netmask [maska sieci] broadcast [adres_rozgłoszeniowy]

Np. ifconfig eth0 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.10.255

  1. A na koniec należy „podnieść” interfejs, żeby zaczął działać:

ifconfig eth0 up

Przed rekonfiguracją ustawień interfejsu najlepiej „opuścić” go następująco: ifconfig eth0 down

Wkrótce zapraszam na kolejne odsłony sieci w Linux’ie! (W następnym odcinku: różne wbudowane narzędzia sieciowe).

Spis treści: Podstawy konfiguracji sieci w Linuksie

Słowa kluczowe: linux konfiguracja sieci, konfiguracja sieci linux

Click to rate this post!
[Total: 29 Average: 3.3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.