Samodzielne pisanie aplikacji na urządzenia mobilne?
Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto podejrzewał tak gwałtowny rozwój urządzeń mobilnych – stare Nokie i Siemensy pozwalały co prawda w nowszych wersjach na ingerencję w swoje oprogramowanie, a tym samym nie tylko na instalację gier i innych aplikacji w środowisku Java i dawały pewne podstawy dla programistów, to jednak moc obliczeniowa takich urządzeń była bardzo niewielka. Wszystko się zmieniło wraz z rozwojem technologii i dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez naszych smartphone i tabletów z systemami operacyjnymi Android czy iOS.
Dodatkowe aplikacje
Podstawą nowoczesnych urządzeń i systemów operacyjnych na nich zaimplementowanych jest możliwość szybkiej rozbudowy ich funkcjonalności poprzez instalację dodatkowych aplikacji. Często jednak w zbiorze ogólnodostępnych aplikacji nie ma takich, które by nas interesowały. Co w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście napisać własną aplikację! Oto przykład jak wygląda pisanie aplikacji na iOS i na Androida.
Dwa systemy operacyjne?
Już na samym początku rozważań na temat pisania aplikacji na dwa powyższe systemy operacyjne stosowane na urządzeniach mobilnych (odpowiednio na smartphone Apple oraz innych producentów) to całkiem odmienne sytuacje. Pomimo pozornych podobieństw i wielu aplikacji działających na obu typach systemów operacyjnych, to wymagają one odrębnego przygotowania, które możliwe jest tylko w przypadku dobrej znajomości nie tylko samych języków programowania, ale również specyfiki danego systemu operacyjnego.
Co jest potrzebne?
Co jest jednak potrzebne do napisania swojej pierwszej aplikacji na Androida lub iOS? Dwie rzeczy:
- narzędzia w postaci odpowiedniego oprogramowania oraz testowania aplikacji,
- wiedzy pozwalającej na napisanie aplikacji w zamierzonym kształcie.
O ile nad pierwszym elementem nie ma tutaj co dyskutować, gdyż oprogramowanie wspomagające tworzenia aplikacji na Androida i iOS jest powszechnie dostępne i nie powinno być żadnych problemów z jego dostaniem, to drugi punkt wymaga głębszej analizy.
Język obcy jest jednym z wymogów!
Do stworzenia własnej aplikacji nie wystarczy sama znajomość specyfiki danego systemu operacyjnego oraz podstawowych języków programowania, ale również dobra znajomość języka angielskiego, która to wykorzystywana jest przy obsłudze wszelkiego rodzaju kompilatorów, debuggerów, etc., gdzie jedynym rozwiązaniem może być zajrzenie do obszernej dokumentacji technicznej (właśnie w języku angielskim) bądź skorzystanie ze wsparcia prężnie działających, międzynarodowych społeczności deweloperów.
Podsumowując, stworzenie własnej aplikacji na Androida lub iOS jest jak najbardziej możliwe, jednak wymaga nie tylko odpowiedniego projektu, ale również wykonania w standardzie z zasadami projektowania i tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne – aplikacja musi być jednocześnie kompatybilna ze wszystkimi urządzeniami pracującymi pod danym systemem operacyjnym, co również nie ułatwia w żaden sposób pracy osobom tworzącym aplikacje.
Spis treści: Samodzielne pisanie aplikacji na urządzenia mobilne?Słowa kluczowe: kalkulator simlock
Moc obliczeniowe starych siemensów nie była niska. Porównując do urządzeń sprzed 40 lat była niesamowita. Dziś w oprogramowaniach dla firm większość danych nie zajmuje wiele przestrzeni. Aktualnie sprzęt jest robiony pod reklamy, filmy online. pozdrawiam