0
Opublikowano 10 października 2015 w Portal komputerowy » Inne » Smartfony i tablety » Smartfon czy zwykły telefon? Wybór należy do Ciebie!
 
 

Smartfon czy zwykły telefon? Wybór należy do Ciebie!


Wiele osób, które kupuje swój pierwszy telefon lub postanawia zmienić model, staje przed tym samym wyborem: smartfon czy zwykły telefon? W Internecie można znaleźć mnóstwo argumentów przemawiających za obiema wersjami urządzenia. Oto kilka podstawowych faktów, z którymi warto zapoznać się przed dokonaniem wyboru.

Wielofunkcyjny i modny smartfon…

Ten rodzaj telefonu jest pożądany przez wiele osób, szczególnie ze względu na liczne funkcje i aplikacje. Chęć posiadania smartfona często jednak wynika z niewiedzy danego użytkownika – nie zdaje on sobie na przykład sprawy z faktu, że z Facebooka czy Twittera będzie mógł korzystać także na starszych modelach telefonów, korzystających z rozwiązań 3G lub 4G. Minusem jest również żywotność tego rodzaju telefonu i jego cena; po pierwsze, często wystarczy upadek z małej wysokości, by ekran smartfona był niemal doszczętnie rozbity, po drugie – czas funkcjonowania baterii również pozostawia wiele do życzenia. Nie da się jednak zaprzeczyć, że smartfony są nie tylko modne, ale też stwarzają nam wiele ciekawych możliwości. Sprawdzają się świetnie jako „mobilne biuro”, czy też małe centrum multimedialnej rozrywki. Na smartfonach możemy grać, oglądać filmy, przeglądać ulubione strony internetowe i czytać wirtualne wydania gazet – to wszystko przemawia za zakupem takiego urządzenia.

…czy telefon głównie do dzwonienia?

Kiedyś takie pytanie brzmiałoby dość niedorzecznie – telefon stworzono z myślą o możliwości nawiązania kontaktu z kimś, kto jest przebywa w innym miejscu na świecie. Obecnie jednak telefon musi pełnić coraz więcej funkcji; jest jednocześnie mobilną przeglądarką internetową, aparatem, odtwarzaczem muzyki czy komunikatorem. O ile tradycyjne telefony wyposażono w możliwość robienia zdjęć oraz słuchania ulubionych utworów, o tyle w możliwość korzystania z tysiąca najnowszych aplikacji – już nie. Tradycyjne telefony mają jednak niepodważalne zalety – rzadziej się psują, bateria wytrzymuje zdecydowanie dłużej, a ich cena jest nieporównywalnie niższa.

Wygrywają wciąż tradycyjne urządzenia

Ku zdziwieniu niektórych producentów, wciąż większą popularnością cieszą się zwykłe telefony, które, według badań, wybiera ponad połowa użytkowników. Oznacza to, że popyt na smartfony jest generowany przez pewną grupę społeczną, która oczekuje od telefonu większej ilości funkcji; mowa głównie o nastolatkach i części klasy średniej. Do zwolenników smartfonów należą często osoby przedsiębiorcze, potrzebujące urządzeń z dużą ilością dodatkowych funkcji np. z kalendarzem spotkań, mobilnym dostępem do konta itp. Co ciekawe, w Polsce smartfony wygrywają, jeśli chodzi o ofertę abonamentową – powodem jest prawdopodobnie dużo niższa odczuwalna cena urządzenia niż w przypadku jednorazowego zakupu.

To, który rodzaj telefonu wybierzemy, powinno być uzależnione przede wszystkim od naszych oczekiwań. Jeśli chcemy wielofunkcyjnego urządzenia, w którym możliwość nawiązania połączenia jest tylko jedną z wielu, wybierzmy smartfon. Jeżeli rozmowa z drugą osobą lub krótki SMS wciąż stanowią dla nas największą wartość, możemy spokojnie sięgnąć po tradycyjny telefon.

Spis treści: Smartfon czy zwykły telefon? Wybór należy do Ciebie!

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.