0
Opublikowano 24 kwietnia 2014 w Portal komputerowy » Inne » Smartfony i tablety » Telefon bez abonamentu u polskich operatorów sieci komórkowych
 
 

Telefon bez abonamentu u polskich operatorów sieci komórkowych


Coraz mniej chętnie „uwiązujemy się” do określonego operatora przez podpisanie umowy abonamentowej choćby ze względu na fakt, że tego rodzaju zobowiązanie jest nie tylko długoterminowe (zazwyczaj co najmniej 24 miesiące), ale także mniej opłacalne jeśli chodzi o nasze koszty. Przyjrzyjmy się zatem, jaką alternatywę może dla siebie obecnie znaleźć w ofertach operatorów ktoś, kto chce mieć telefon bez abonamentu.

Plus

Trzon oferty w przypadku Plusa stanowią cztery taryfy „Więcej” – wszystkie są dostępne wyłącznie w taryfach na kartę i są specjalnie profilowane. Taryfa „Więcej do wszystkich” opiera się na założeniu, że im wyższa kwota doładowania, tym niższe są stawki za SMS-y oraz połączenia (przy doładowaniu 100 zł lub wyższym stawki wynoszą odpowiednio 9 groszy za minutę i 1 grosz za SMS do wszystkich sieci). Taryfa „Więcej internetu i SMS-ów” przy doładowaniu za 30 zł lub wyższym daje pakiet 100 SMS-ów do wszystkich sieci i 200 MB transferu, istnieje też możliwość wykupienia za 9 złotych pakietu nielimitowanych rozmów w sieci Plus na 30 dni. Dzięki taryfie „Więcej w Plusie” można za darmo rozmawiać lub wysyłać SMS-y do innych użytkowników Plusa nawet jeśli na karcie aktualnie nie ma środków – w tym przypadku trzeba pamiętać, że aktywna może być tylko jedna z wymienionych opcji (czyli albo rozmowy, albo SMS). Ostatnia taryfa na kartę, czyli „Więcej przez rok” ma standardowe stawki za rozmowy i SMS-y, ale za to już przy doładowaniu za 5 złotych lub kwotę wyższą otrzymujemy 1 rok ważności konta. Poza tym Plus oferuje również rozmaite warianty umów nieabonamentowych, ale podpisuje się umowę na konkretną ilość doładowań, więc realnie jest to ekwiwalent telefonu na abonament.

Plus Logo

T-Mobile

Aktualnie w ofercie T-Mobile są dostępne trzy taryfy dla telefonów bez abonamentu – są to „Nowy Tak Tak”, „Frii” oraz „Hot”. Taryfa „Nowy Tak Tak” jest przeznaczona przede wszystkim dla tych, którzy dużo rozmawiają w obrębie T-Mobile, bowiem minuta połączenia kosztuje 6 groszy (przy zakupie pakietu 150 minut), a SMS w obrębie sieci 1 grosz (przy wykupieniu pakietu 600 SMS-ów). W taryfie „Hot” z kolei stawki za połączenia i SMS-y są ujednolicone i wynoszą odpowiednio 30 groszy za minutę rozmowy i 18 groszy za SMS niezależnie od sieci. Taryfa „Frii” z kolei umożliwia swemu użytkownikowi wybór bonusu, z którego w danym momencie chce korzystać – opcje są trzy: 0 zł za rozmowy w T-Mobile i Heyah, 0 zł za SMS-y do wszystkich sieci albo 0 zł za Internet. Jednorazowo może być aktywna tylko jedna z powyższych opcji i nie można ich zmieniać częściej niż raz dziennie, przy czym pierwsza aktywacja każdej z nich jest darmowa, kolejne są płatne (3 zł). Oprócz tego są dostępne dodatkowe pakiety minut, SMS-ów oraz transferu danych. W ramach T-Mobile funkcjonuje również dosyć popularna marka Heyah, a także wprowadzona na rynek kilka lat temu tuBiedronka (startery i doładowania tej marki można kupić wyłącznie w sklepach sieci Biedronka). Podobnie jak w przypadku Plusa w T-Mobile są również dostępne oferty typu MIX, jednak także i tu wiążą się one z koniecznością uregulowania określonej ilości doładowań (18).

 T-Mobile logo

Play

Na chwilę obecną w Play dostępnych jest pięć taryf na kartę: „Formuła MINI MAX na Kartę”, „Play na Kartę”, „Play na Kartę Lubię to!”, „FORMUŁA Play na Kartę” oraz „Red Bull MOBILE na kartę”. „Formuła MINI MAX na Kartę” to taryfa przewidziana dająca kontrolę nad wydatkami, ponieważ w skali miesiąca w jej obrębie można maksymalnie wydać 43 złote (29 zł na rozmowy do innych sieci, 5 zł na Internet, 9 zł na SMS-y do innych sieci) – po przekroczeniu podanych kwot dalsze opłaty nie są naliczane. „Play na Kartę” umożliwia darmowe rozmowy oraz wysyłanie SMS-ów w obrębie macierzystej sieci bez opłat, do pozostałych operatorów koszty wynoszą 29 groszy za minutę i 9 groszy za SMS. Internet w tej taryfie kosztuje 12 groszy za każde 100 kB. W „Play na Kartę Lubię to!” stawki są identyczne za wyjątkiem Internetu, za który nie płacimy nic – ponadto za każde doładowanie zyskujemy dodatkowy transfer. „FORMUŁA Play na Kartę” pozwala wybrać wariant taryfy, który nam najbardziej odpowiada. Miesięczny koszt waha się od 7 zł (FORMUŁA SMS, czyli darmowe SMS-y do wszystkich sieci), przez 14 zł (FORMUŁA 3w1, czyli bezpłatne SMS-y do wszystkich sieci, rozmowy w Play oraz 100 MB transferu danych) do 21 zł (FORMUŁA 4w1, czyli SMS-y do wszystkich sieci i rozmowy w Play za darmo, połączenia do innych sieci w cenie 9 groszy za minutę i bezpłatny 1 GB danych). „Red Bull MOBILE na kartę” z kolei daje dostęp do portalu redbullmobile.pl oraz zniżki ze sklepu Red Bulla, jak również darmowy YouTube w telefonie i bonusowe pakiety danych do wykorzystania po każdym doładowaniu. Stawki za połączenia i SMS-y są w tej taryfie typowe dla Playa i wynoszą odpowiednio 29 groszy za minutę rozmowy oraz 9 groszy za SMS, choć w przypadku doładowania za przynajmniej 30 zł w danym miesiącu otrzymujemy nielimitowaną ilość SMS-ów do wysłania. Podobnie jak w przypadku poprzednich operatorów także i w Play oferty typu MIX wymagają podpisania umowy na określony okres oraz na określoną kwotę miesięcznie, co nie różni się znacząco od typowego abonamentu.

 Play logo

Orange

W ofercie niedawnego monopolisty znajdziemy w sumie pięć taryf przeznaczonych dla telefonów bez abonamentu www.orange.pl/klient_indywidualny.phtml. Są to: „Orange Smart”, „Orange YES”, „Orange One”, „Orange POP” oraz „Nowe Orange Go”. Taryfa „Orange One” charakteryzuje się tym, że w przypadku doładowania wyższego niż 25 zł mamy szansę na otrzymanie dodatkowych minut, SMS-ów czy nawet darmowego weekendu. „Orange POP” nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych taryf poza faktem, że pakiety minut i SMS-ów do niej są tańsze niż w przypadku pozostałych wariantów. „Nowe Orange Go” oferuje niższe ceny za połączenia i SMS-y w przypadku doładowań za większe kwoty, jednak największe zniżki uzyskiwane są na rozmowy i wiadomości w obrębie sieci macierzystej przy doładowaniach na kwotę 100 zł i więcej. Powyżej wymienione taryfy stanowią swoistą niszę, bowiem flagowymi taryfami dla telefonów bez abonamentu są „Orange Smart” i „Orange YES”. Pierwsza z tych taryf jest pomyślana jako oferta dla posiadaczy smartfonów, dlatego też po każdym doładowaniu konta otrzymujemy dodatkowy transfer, mamy także darmowy dostęp do Facebooka, tańsze dodatkowe pakiety minut i SMS, Internet w technologii HSPA+ DC i unikalną usługę Orange Cloud (do 1 GB przestrzeni dyskowej w chmurze wraz z darmowym transferem danych dla posiadaczy smartfonów z Androidem). „Orange YES” z kolei to taryfa dla tych, którzy rozmawiają głównie w sieci macierzystej – do wyboru mamy bowiem darmowe rozmowy lub darmowe SMS-y do Orange o ile tylko nasza karta ma nadal ważne połączenia wychodzące (nawet jeśli aktualny stan konta wynosi 0 zł). Oprócz wymienionych powyżej taryf Orange jest także operatorem coraz popularniejszej sieci „nju mobile”, której podstawowym założeniem jest nie wiązanie klienta na długi okres, co osiąga się przez podpisywanie umów na czas nieokreślony (taka umowa może być rozwiązana z miesięcznym okresem wypowiedzenia). Tak jak i w przypadkach poprzednich, w Orange także taryfy typu MIX wymagają podpisania stosownej umowy, nie mogą więc być rozważane jako oferta nieabonamentowa w pełnym tego słowa znaczeniu.

Logo Orange Mobile

Spis treści: Telefon bez abonamentu u polskich operatorów sieci komórkowych

Słowa kluczowe: telefon bez abonamentu, telefony bez abonamentu, telefon bez umowy, tanie komórki dotykowe bez umowy, orange telefony bez umowy, siec komorkowa bez abonamentu

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 2.7]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.