0
Opublikowano 6 marca 2019 w Portal komputerowy » Wiadomości » Sprzęt » Kamera z wbudowanym gimbalem, czyli sposób na stabilne nagranie
 
 

Kamera z wbudowanym gimbalem, czyli sposób na stabilne nagranieTreści wideo wdarły się przebojem do świata Internetu i według wszystkich prognoz, ich udział w rynku będzie nieustannie rósł. Nic dziwnego, że na fali popularności tego formatu samo kręcenie filmów również stało się prostsze. Wideo w satysfakcjonującej jakości obrazu i dźwięku można już nakręcić nawet zwyczajnym smartfonem i to właśnie tego typu materiały podbijają świat Social Media. Dzięki swoim niewielkim gabarytom i wadze są zawsze pod ręką. Bardziej wymagający użytkownik na pewno będzie jednak szukał sprzętu, który zapewni większą płynność ujęć i polepszy jakość obrazu. Od niedawna nie wymaga to już zakupu dużej, profesjonalnej kamery.

Przy kręceniu ujęć „z ręki” bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej ostrości obrazu oraz jego stabilizacji. W innym przypadku widz będzie miał spore problemy z prawidłowym odbiorem filmu. Dlatego w ostatnich latach większość youtuberów i trendsetterów kręci swoje filmy z użyciem gimbala.

Stabilny obraz

Gimbal to urządzenie elektroniczne, którego uchwyt pewnie trzyma telefon/kamerę, a wbudowane silniczki pracują w kilku osiach obrotu, aby utrzymać jego pozycję. Dzięki temu płynne przejścia, obroty, czy dynamiczne filmy rodem ze sportów ekstremalnych zachowują odpowiednią czytelność. Do niedawna gimbale cechowały duże gabaryty i wysoka cena, przez co były wykorzystywane głównie przez zawodowców. Dzisiaj te akcesoria są lekkie, stosunkowo tanie i ogólnodostępne, przez co efekty ich pracy można zobaczyć u praktycznie wszystkich Youtuberów, trendsetterów i sportowców, którzy filmują swoje wyczyny.

Udane połączenie

Jak wspomina artykuł z Dziennika Wschodniego (Kamera z gimbalem. Zapomnij o niestabilnych nagraniach), przed rozpoczęciem filmowania dobrze jest upewnić się co do kompatybilności urządzeń. Gimbal do poprawnej współpracy ze smartfonem, kamerą, czy aparatem cyfrowym potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej mocy silniczków. Producenci podają informację co do maksymalnego udźwigu swoich produktów, więc nie jest to nic trudnego. Większym wyzwaniem jest zgranie stosowanego w urządzeniach oprogramowania i funkcji. Niektóre gimbale, szczególnie te tańsze, mogą mieć problem ze współpracą z niektórymi urządzeniami mobilnymi – nie każda aplikacja, odpowiadająca za przesyłanie plików, nakładanie filtrów i korekcję obrazu, potrafi współpracować ze wszystkimi systemami operacyjnymi. Na szczęście, w większości przypadków można to sprawdzić przed zakupem, a więksi producenci dość regularnie wypuszczają kolejne aktualizacje oprogramowania.

Gimbal i kamera w jednej kieszeni

Problem kompatybilności i udanej współpracy pomiędzy gimbalem a rejestratorem obrazu eliminują całkowicie produkty hybrydowe, które łączą obie te funkcje. Za stosunkowo niewielkie pieniądze (kamera z gimbalem na medialove.pl kosztuje zaledwie 1649 zł) można kupić udane combo kamery, pracującej w wysokich rozdzielczościach wraz z gimbalem. Ten zgrany duet jest najczęściej uzupełniany o dedykowane oprogramowanie, które znacznie zwiększa możliwości edycji obrazu. Przykładowo, kamera DJI Osmo Pocket może nagrywać wideo w jakości 4K, zachowując przy tym 60 klatek na sekundę, co niweluje efekt „ciętego” filmu. Wbudowane w sam uchwyt przyciski pozwalają na intuicyjną obsługę i błyskawiczną zmianę parametrów zapisu. Aplikacja dołączona do DJI Osmo Pocket ułatwia dzielenie się filmami poprzez media społecznościowe, dodawanie specjalnych filtrów czy ustawienie specjalnego trybu pracy – np. wykonywania ujęć panoramicznych, zdjęć nocnych, pętli czasowych, itd.

Istotną zaletą takich hybrydowych urządzeń jest z pewnością ich kompaktowy rozmiar, który pozwala na łatwe przechowywanie w torbie, plecaku czy nawet kieszeni. To z kolei przekłada się na czas reakcji – wyciągnięcie kamery i rozpoczęcie filmowania to kwestia kilku sekund. DJI Osmo Pocket dodatkowo łączy niewielki rozmiar (12 cm wysokości) ze znikomą wagą (poniżej 120g), co czyni z tej kamery profesjonalne i zarazem bardzo poręczne narzędzie pracy.

Pełny obraz

Dla osób, które myślą poważnie o nagrywaniu wideo, zakup gimbala wydaje się być oczywistą koniecznością. Niestabilny lub rozmyty obraz potrafi przecież całkowicie zepsuć nawet najbardziej pomysłowy materiał filmowy. Osoby, które nie posiadają jeszcze kamery o odpowiedniej jakości zapisu obrazu, powinny zastanowić się nad zakupem urządzenia hybrydowego. Łączy ono zalety obu urządzeń i pozwala w pełni wykorzystać potencjał ich współpracy, m.in. dzięki pakietowi dedykowanego oprogramowania i natywnemu, intuicyjnemu sterowaniu.

Spis treści: Kamera z wbudowanym gimbalem, czyli sposób na stabilne nagranie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.