1
Opublikowano 15 marca 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Programy graficzne » Adobe Photoshop 8.0 CS
 
 

Adobe Photoshop 8.0 CS


ARTYKUŁ ARCHIWALNY

Adobe Photoshop – od lat najlepszy edytor grafiki na rynku, powstał już w kilkudziesięciu wersjach. Wszystkie z nich są łudząco podobne. Od wprowadzenia na rynek pierwszej wersji programu, aż do dzisiaj producent nie zaskoczył nas żadnymi rewolucyjnymi zmianami, co wbrew pozorom jest dużym atutem programu. Do kolejnych wersji dodawane są jedynie w dyskretny sposób nowe filtry i dodatki, mające na celu ułatwienie nam pracy. Jednym z najlepszych wydań jest Photoshop 8.0, ze względu na niedużą ilość wtyczek spowalniających pracę, z którymi mamy już do czynienia w kolejnych odsłonach programu, i wiele narzędzi pozwalających na komfortową i efektywną pracę.

Adobe Photoshop 8.0 zawdzięcza swoją niezwykłość temu, że jest „złotym środkiem” jeżeli chodzi o ilość (często zbędnych) dodatków i jakością narzędzi. Program posiada znacznie poprawione podstawowe narzędzia takie jak narzędzia korygujące, czy służące do różnorakiego zaznaczania. 8.0 w stosunku do starszych wersji został również uzupełniony o kilka ciekawych filtrów, natomiast te znane nam już wcześniej zostały odświeżone, co pozwala na tworzenie poprzez jedno kilka kliknięć, bardzo ciekawych rzeczy. Godnym uwagi filtrem jest również „deformacja”, który pozwala na modyfikowanie wybranych fragmentów zdjęcia na kilka sposobów (między innymi marszczenie, wybrzuszenie i „wirowanie”). Kolejną nowością, poprawiającą komfort pracy jest możliwość definiowania własnych skrótów klawiaturowych, co pozwala nam na ustawianie pod dowolnymi klawiszami, każdą z funkcji oferowanych przez program. Miłym „gadżetem”, oferowanym przez Photoshopa 8.0 jest opcja tworzenia pokazów slajdów i prezentacji w formacie PDF. Niewątpliwą zaletą są również małe wymagania programu, pozwalające na wykonywanie większości prac nawet na słabych komputerach (procesor około 700Mhz, 192 RAM, system Windows 2000/XP). Ukłon w stronę producentów należy się im także za stworzenie obszernego samouczka, który bez trudu wprowadzi nowych użytkowników w świat grafiki komputerowej, a także pomoże w poznaniu nowych funkcji tym bardziej zaawansowanym.

Niestety, program posiada również wady. Do Największych należy duże zapotrzebowanie programu na powierzchnię dyskową. Co prawda, jak podaje producent, do instalacji potrzebne jest jedynie 280MB, ale program od razu po uruchomieniu zaczyna tworzyć całą masę plików tymczasowych, które już po niedługim czasie pracy mogą zajmować nawet kilka GB (z podobnym „zjawiskiem” mamy do czynienia we wszystkich wersjach programu)! Dla większości prywatnych użytkowników nieco zniechęcająca może być również nie mała cena.

Podsumowanie:

Zalety: Wady:
Duże możliwości. Wysoka cena
Wiele ciekawych i praktycznych filtrów. Ogromna ilość plików tymczasowych podczas pracy.
Praktyczny samouczek.
Funkcje pozwalające na proste operacje (np. typu redukcja efektu czerwonych
oczu) w sposób intuicyjny.

Pozostałe dane:

Wymagania systemowe:

  • Procesor Intel®XeonTM, Xeon Dual, Intel CentrinoTM, lub Pentium® III czy 4
  • Microsoft® Windows®, 2000 z SP4 lub Windows XP z SP1czy 2
  • 20 MB RAM (zalecane 384 MB RAM)
  • 640 MB wolnego miejsca na dysku
  • karta graficzna z możliwością wyświetlania tysięcy kolorów (16 bit) lub lepsza oraz monitor kolorowy z możliwością pracy z rozdzielczością 1024×768 lub większą
  • napęd CD-ROM

Macintosh:

  • procesor PowerPCŽ G3, G 4lub G5
  • Mac OS X wersja od 10.2.8.do 10.3.8 lub nowszy
  • 320 MB RAM (zalecane 384 MB RAM)
  • 750 MB wolnego miejsca na dysku
  • monitor kolorowy z możliwością pracy przy 16 bitach z rozdzielczością 1024×768 lub większą
  • napęd CD-ROM
  • Cena: około 2300zł.
  • Producent: Adobe Systems Incorporated
  • Strona domowa producenta: www.adobe.com

 

Spis treści: Adobe Photoshop 8.0 CS

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 2.5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.