1
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Karty graficzne » Błędy obrazu na ekranie monitora i ich przyczyny
 
 

Błędy obrazu na ekranie monitora i ich przyczyny


Artykuł ukazuje w jaki sposób możemy zaobserwować przetaktowanie karty graficznej bądź jej uszkodzenie. Zapraszam do lektury.. Symptomy przetaktowania:

  • Na teksturach występują różnokolorowe kwadraciki – pamięci RAM się przegrzewają (szczególnie na przegrzewanie są uczulone pamięci BGA w kształcie kwadratu, wysoko taktowane).
  • Występują poważne przekłamania obrazu w stylu źle utworzona figura geometryczna, przyczyną są błędy wynikające z przetaktowania procesora graficznego – do wartości granicznych (tzw. błędy w obliczeniach)
  • Źle odzwierciedlane kolory, np. zielone tekstury – pamięć RAM pracuje w częstotliwościach granicznych
  • Komputer po prostu się zawiesił w trakcie gry – typowe zjawisko dla przekręconych pamięci RAM.
  • Pionowe linie – uszkodzony procesor graficzny (GPU)
  • Migające tekstury – procesor graficzny przegrzewa się
  • Wyłączający się monitor w trakcie gry – procesor karty graficznej jest za bardzo podkręcony

Najlepszym sposobem na schłodzenie karty jest montaż dodatkowego wentylatora wolnoobrotowego (np. Artic Cooler cena ok. 7zł), w poprzek karty, tak, aby chłodzić pamięci z obu stron oraz chipset graficzny.

Weryfikacja mitów o chłodzeniu kart graficznych

Radiatorki na pamięciach są przydatne ale na pewno nie zwiększą potencjału oveclockerskiego naszych pamięci. Jeśli podkręciłeś RAMy i w grach po jakimś czasie pojawiają się błędy w postaci kwadracików na teksturach, to znaczy, że powinieneś zamontować dodatkowe chłodzenie. Drugi przypadek, gdzie montaż radiatorów ma sens to podkręcanie pamięci o czasie dostępu mniejszym lub równym 3.6 i które pracują w częstotliwościach powyżej 600MHz.

Spis treści: Błędy obrazu na ekranie monitora i ich przyczyny

Click to rate this post!
[Total: 37 Average: 2.7]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.