8
Opublikowano 8 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Porady » Brak dostępu do pliku – co robić?
 
 

Brak dostępu do pliku – co robić?


Czasem zdarza się, że nie masz dostępu do pliku, ponieważ jest on aktualnie używany. Zazwyczaj tę metodę wykorzystują wirusy. Niektóre programy antywirusowe nie potrafią usunąć takiego pliku. Metoda jak usunąć używany przez system plik.

  1. Uruchom wiersz poleceń(Start->Uruchom->CMD.exe) i Menedżer zadań Windows. W menedżerze zadań przejdź do zakładki Procesy. Znajdź tam explorer.exe i kliknij na przycisk Zakończ proces. W ostrzeżnu o utracie danych kliknij na Tak. Teraz z pulpitu powinny zniknąć wszystkie ikony.
  2. Przejdź do wiersza poleceń i wpisz komende del „sciezka_i_nazwa_pliku_do_usuniecia”np. del „C:\windows\wirus.exe”. Wskazany plik zostanie usunięty.

    interpreter poleceń CMD.exe

    interpreter poleceń CMD.exe

  3. Uruchom ponownie shell: Explorer – w menedżerze zadań Windows kliknij na przycisk Nowe zadanie i w pole otwórz wpisz explorer.exe.

Jeśli z jakichś względów nadal nie możemy usunąć pliku to z pomocą przyjdzie nam doskonałe narzędzie: Unlocker. Potrafi ono z poziomu shell Windows usunąć praktycznie każdy oporny plik bądź folder.

Spis treści: Brak dostępu do pliku – co robić?

Słowa kluczowe: brak, odmowa dostępu do pliku, brak dostepu do pliku

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 2.5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.