Opublikowano 21 września 2012 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Handlowcy atakują zasoby Wikipedii
 
 

Handlowcy atakują zasoby Wikipedii

Wikipedia logo
Wikipedia logo

Wikipedia – nieocenione źródło informacji praktycznie z każdej dziedziny, obecnie jest celem firm marketingowych PR(Public Relations). Sprawa wyszła na jaw, gdy jeden z pracowników Sam Bamkin pełniący rolę Rezydenta Wikipedii(osoby związanej z fundacją Wikimedia, nadzorującej projekty wykonywane przez społeczność Wikipedii) rozpoczął równocześnie prace jako konsultant ds. Public Relations. Wykonywał on prace nad promocją Gibraltaru właśnie poprzez projekty Wikipedii, co byłoby jeszcze akceptowalne, gdyby nie fakt, że owe strony znajdowały się aż 17 razy w ciągu miesiąca na stronie głównej Wikipedii! Wzbudziło to oburzenie i sprzeciw samych Wikipedystów, głos swój w dyskusji wziął udział sam założyciel Wikipedii Jimmy Wales, który skomentował sprawę brania pieniędzy za poprawienie widoczności czyjejś strony za wysoko nieetyczne.

Na celowniku znalazł się też Maximilian Klein znany Wikipedysta, który od niedawna wykonuje prace nad innym projektem: Untrikiwiki. W opisie tej usługi znalazły się takie kwiatki jak możliwość zamieszczenia na łamach Wikipedii artykułu firm PR: „pozytywny artykuł w Wikipedii jest bezcenny dla SEO, niemal gwarantuje pierwszą trójkę w wynikach Google”. Po naświetleniu sprawy, sporny opis został usunięty, ale firma nie zniknęła z Internetu – prowadzi dalej taką działalność, ale zawoalowaną innymi sloganami.

Nie bez znaczenia dla PR jest fakt, że Wikipedia uznana jest za bardzo dobre i wiarygodne źródło informacji. Pozostaje nadzieja, jak w obu powyższych przypadkach, że sami użytkownicy Wikipedii będą zwracać uwagę na wszelkie nadużycia w materiałach zamieszczonych na łamach Wiki.

Źródło: Dziennik Internautów

Spis treści: Handlowcy atakują zasoby Wikipedii

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.