1
Opublikowano 17 marca 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Multimedia » Konwersja AVI na MPG (profesjonalna)
 
 

Konwersja AVI na MPG (profesjonalna)


Konwersja filmu AVI na format MPEG.Potrzebne programy:

Instalacja programów

W pierwszej kolejności rozpakowujemy wtyczkę Subtitler i kopiujemy ją do katalogu Plugins programu VirtualDub. Następnie w katalogu głównym programu VirtualDub uruchamiamy aplikacje AuxSetup.exe i klikamy na Install Handler.
Następnie instalujemy program DBPowerAMP oraz wtyczke do niego (toolame mp2 cli). Instalujemy/rozpakowujemy programy GSpot, Subtitle Tool, HeadAC3he oraz TMPGEnc.

Konwersja

Zebranie właściwości o pliku

Uruchamiamy program GSpot i otwierami nim nasz plik z filmem. Interesuja nas:

  •  kodek audio,
  •  ilość klatek na sekunde (FPS) – przydadza się w programie TMPGEnc.

  Zapis i konwersja dźwięku

Uruchamiamy program VirtualDub. Otwieramy nim film, który chcemy skonwertować na format mpg. Po otwarciu klikamy na „plik” („File”) i klikamy na „Zapisz WAV” („Save WAV”). Wybieramy lokacje, gdzie ma zapisać się plik z dźwiękiem i klikamy „OK.” . W przypadku, gdzie program GSpot wyświetlił nam w informacjach kodeka Audio jego właściwość jako AC3, zmieniamy przy zapisie pliku wav rozszerzenie, wpisując ac3 (np. „audio.ac3”). Gdy dźwięk kodowany jest w mp3 (bądź innym kodekiem) pozostawiamy rozszerzenie pliku audio bez zmian. Po udanym zapisie pliku z dźwiękiem postępujemy następująco:
a)jeżeli był to plik z rozszerzeniem WAV, czyli wcześniej ustaliliśmy iż jest to format mp* to klikamy prawym klawiszem myszki na plik z dźwiękiem i z kontekstowego menu wybieramy „Convert to”. Następnie wybieramy na jaki format chcemy przerobić plik z dźwiękiem – w naszym przypadku „toolame mp2 cli”. Wybieramy „bitrate” na 224 Kb i konwertujemy plik z dźwiękiem.
b)jeżeli plik posiada rozszerzenie ac3 to otwieramy go za pomocą programu HeadAC3he i konwertujemy go do WAV a następnie do „toolame mp2 cli” (patrz punkt wyzej). Oczywiście wcześniej do programu HeadAC3he musimy skopiować pluginy odpowiednie dla posiadanego przez nas procesora.

Konwersja napisów

Uruchamiamy program Subtitle tool, otwieramy nim (Open) napisy do filmu, który przerabiamy i zapisujemy je w formacie *.ssa.

Dodanie napisów

Otwieramy plik z filmem za pomocą programu VirtualDub. Następnie z menu Video dostajemy się do zakładki Filters, klikamy na Add.. i wybieramy filtr Subtitler. Otwieramy nim napisy, które wczesniej skonwertowaliśmy i klikamy OK. Następnie (po przejściu do głównego ekranu programu VirtualDub) klikamy na „Plik” i wybieramy opcje Start Frame Server. W pierwszym okienku nie dokonujemy żadnych zmian, w drugim zaś wybieramy lokacje, gdzie plik ma się zapisać. VDub powinien się zminimalizować.

Konwersja wideo

Uruchamiamy program TMPGEnc i wybieramy Video Source – wskazujemy na plik z naszym „serwerem” – plikiem zapisanym przez VirtualDuba. Aby go otworzyć musimy w okienku wyboru pliku wybrac opcje „wszystkie pliki”. Z lokacji audio usuwamy wpis, ponieważ nie potrzebujemy go – dźwięk zapisaliśmy już wcześniej sami 😉 Teraz musimy załadować ustawienia obrazu odpowiednie dla naszego filmu. Odczytaliśmy je wczesniej programem GSpot (ilość klatek/FPS). Ladujemy jedno z trzech ustawień:

  •  VideoCD (NTSC) – 29,97 FPS
  •  VideoCD (NTSCFilm) – 23,976 FPS
  •  VideoCD (PAL) – 25 FPS

Z menu Setting na samym dole możemy wybrać jakość filmu – im większa jakość filmu tym dłużej będzie się on konwertował i zajmował więcej miejsca.
Klikamy na Start i czekamy do zakończenia konwersji.

Scalenie obrazu z dźwiękiem

Po zakończeniu konwersji klikamy w programie TMPGEnc na Plik, następnie wybieramy z menu pozycje MPEG tools. W zakładce Simple Multiplex zmieniamy Type na MPEG-1 Video-CD, w Video Output wskazujemy lokacje skonwertowanego pliku mpg a w menu audio dźwięk, który wcześniej przerobiliśmy na mp2. Wybieramy lokacje, gdzie plik ma się scalić (Output) i klikamy RUN.

Dzielenie pliku wynikowego

Czasem zdarzyć się może, ze plik wynikowy będzie większy niż 850 MB (tyle zazwyczaj wchodzi na płytkę 700 MB gdy wypalamy ja jako Video-CD) i wtedy następuje konieczność podziału pliku. Robimy to programem TMPGEnc klikając na Plik => MPEG Tools i wchodząc w zakładkę Marge & Cut. Dodajemy plik z filmem (Add), zaznaczamy go lewym klawiszem myszki i klikamy na Edit. Zaznaczamy do jakiej pozycji plik ma zostać ucięty i wybieramy lokacje gdzie ma się zapisać. Zmiana ta nie wpływa na plik podstawowy, który dzielimy.

Spis treści: Konwersja AVI na MPG (profesjonalna)

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.