0
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows Vista » Administracja » Podział dysku na partycje podczas instalacji Windows Vista
 
 

Podział dysku na partycje podczas instalacji Windows Vista


Przed instalacją systemu Windows Vista, mamy możliwość utworzenia partycji na dysku twardym, czyli jego podzieleniu.Co to jest partycja? Jest to logiczny, określony obszar dysku twardego, który może być sformatowany i mieć przypisany odpowiedni system plików.

Najłatwiejszym sposobem podzielenia dysku twardego jest skorzystanie z gotowego kreatora. Jest on uruchomiony zaraz na początku instalacji. Można go opisać, jako przyjemny edytor dla każdego użytkownika, przejrzysty i bardzo łatwy w obsłudze, lecz mający małe możliwości, ponieważ nie mamy możliwości tworzenia partycji rozszerzonej, aktywnej lub dysku logicznego.

Przed instalacją wyświetla się nam okno Instalowanie Systemu Windows z pytaniem: Gdzie chcesz zainstalować system Windows?.

Wtedy należy:

 1. Kliknąć: Opcje dysku (Zaawansowane)(Zawsze musimy mieć zaznaczony Dysk 0 – Nieprzydzielone miejsce) Klikamy na Nowy i w pole wpisujemy zaplanowaną wielkość partycji w jednostce Megabajt. (1000MB = 1GB)

  Rozmiar dysku

  Rozmiar dysku

 2. Powinna pojawić się pierwsza partycja podstawowa (możemy ich utworzyć więcej w zależności od pojemności dysku twardego i rozmiaru wyznaczanych partycji)
 3. Zaznaczamy utworzone przez nas partycje i klikamy * Formatuj

Co oznaczają poszczególne przyciski w kreatorze?

 • Odśwież – sprawdza i aktualizuje zmiany wprowadzone w kreatorze
 • Usuń – usuwa zaznaczoną partycję
 • Formatuj – formatuje partycje na system plików NTFS
 • Nowy – tworzy nową partycję o określonej przez nas wielkości
 • Załaduj sterownik – ładuje ze stacji dysków sterownik dla dysku twardego (w razie potrzeby)
 • Rozszerz – poszerza wyznaczoną partycję o dodatkowe określone przez nas miejsce

Po podziale dysku twardego i wykorzystaniu całego nieprzydzielonego miejsca, klikamy przycisk Dalej i rozpoczynamy instalację systemu Windows już na sformatowany dysk twardy.

Spis treści: Podział dysku na partycje podczas instalacji Windows Vista

Słowa kluczowe: partycje windows 7

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.