12
Opublikowano 8 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Porady » Problem z odświeżaniem (migotaniem) ekranu
 
 

Problem z odświeżaniem (migotaniem) ekranu


Odświeżanie ekranu w monitorach CRT(kineskopowych) to podstawowy element wpływający na komfort pracy na komputerze. Monitor pracuje na podobnej zasadzie jak telewizor to znaczy, że odświeża obraz z pewną częstotliwością, dlatego też przed kamerami, które rejestrują obraz dużo wolniej niż monitory, widać poziome paski przelatujące po ekranie. Przyspieszając częstotliwość odświeżania oszczędzisz swój wzrok, twoje oczy nie będą wstanie zauważyć, że obraz jest cały czas „odnawiany”. Domyślnie Windows ustawia najniższe odświeżanie ekranu co można w prosty sposób zmienić:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i z menu kontekstowego wybierz Właściwości.
 2. Przejdź do zakładki Ustawienia i kliknij na przycisk Zaawansowane.
 3. W nowym oknie kliknij na zakładkę Monitor.
 4. Możesz teraz wybrać częstotliwość odświeżania ekranu. Powinna ona być jak największa. Jeżeli istnieje taka możliwość zaznacz Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić.

Zmieniłeś odświeżanie monitora. Niestety odświeżanie w grach (aplikacjach 3D) trzeba ustawić osobno.

 1. Kliknij na Start | Uruchom i w pole otwórz wpisz dxdiag.
 2. W nowo otwartym oknie przejdź do zakładki Więcej pomocy.
 3. Teraz kliknij na przycisk Zastąpi wpisz dowolną liczbę. Musisz jednak zachować ostrożność. Niektóre monitory odświeżają z częstotliwością 100 do 75 Hz..

  Właściwości Ekranu, monitor

  odświeżanie monitora w zakładce Właściwości Ekranu

Nowoczesne, płaskie monitory LCD działają na innej zasadzie niż stare monitory kineskopowe. Mówimy, że ekran świeci, bo składa się z wielu malutkich pikseli, które przybierają odpowiednie barwy w zależności od przyłożonego napięcia. Pojęcie odświeżania ekranu ma tu sens w wypadku ruchomego obrazu, jednakże nie należy zmieniać ustawień na wyższe niż 60Hz (zalecenia producenta).

Spis treści: Problem z odświeżaniem (migotaniem) ekranu

Słowa kluczowe: odświeżanie monitora, miganie ekranu

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 2.9]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.