Polecane
 

Portal komputerowy » Inne » Smartfony i tablety » Test Sony Xperia Z5 Compact – mocy w kompaktowym ciele ciąg dalszy. » Strona 3

Test Sony Xperia Z5 Compact – mocy w kompaktowym ciele ciąg dalszy.

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
6 total ratings

 

Zalety+ Wykonanie smartfona,
+ Bardzo wysoka wydajność smartfona,
+ Wodoszczelna i pyłoodporna obudowa,
+ Praktyczny czytnik linii papilarnych,
+ Czytelny w każdych warunkach ekran,
+ Dobry czas działania na baterii,
+ Całkowicie nowy moduł aparatu,
+ Nagrania wideo ze świetną stabilizacją obrazu również przy 4K,
+ Dobrej jakości zdjęcia i mnóstwo dodatkowych trybów aparatu,
+ Najlepsza stabilizacja cyfrowa na rynku podczas nagrywania wideo,
+ Głośniki stereofoniczne skierowane są w stronę użytkownika,
+ Wysoka jakość dźwięku na słuchawkach,
+ Sprzętowe wsparcie dla trybu OTG,
+ Android 5.1.1 i dobre wsparcie Sony dla kolejnych aktualizacji,
+ Jedna z bardziej dopracowanych klawiatur ekranowych na rynku,
+ Wsparcie dla kart pamięci micro SD o pojemności do 200 GB.

Wady- Tendencja do nagrzewania się obudowy,
- Spadki wydajności w aplikacji aparatu,
- Problemy z aplikacją do obsługi aparatu mające korzenie w Xperii Z1,
- Brak ustawionego 4K jako natywnego trybu nagrywania plików wideo,
- Lagi w podglądzie obrazu w "trybie kreatywnym" aparatu,
- Niewygodnie umiejscowione przyciski regulacji głośności,
- Z 32 GB pamięci do użytku pozostaje nam niecałe 19 GB,
- Poprzednik działa sporo dłużej na baterii,
- Brak możliwości indukcyjnego oraz szybkiego ładowania.
- Niepotrzebne zmniejszenie pamięci RAM do wielkości 2 GB,
- Utrudnione wyjmowanie tacki na kartę nano SIM,
- Tryb USB OTG nie działa, nawet pomimo odpowiednich opcji dostępnych w menu systemu.


Kilka słów o teście

Sony Xperia Z5 Compact – ekran i bateria W Sony Xperia Z5 Compact zastosowano bardzo jasny, 4,6-calowy ekran IPS Triluminos wsparty rozdzielczością 1280 na 720 pikseli. Malkontenci mogą narzekać na brak zastosowania ekranu Full HD, niemniej bierzmy pod uwagę rozmiary wyświetlacza. Według nas takie połączenie jest bardzo dobre, a dodatkowo taka rozdzielczość matrycy nie obciąża tak baterii jak […]

0
Opublikowano 3 lutego 2016 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Sony Xperia Z5 Compact – ekran i bateria

W Sony Xperia Z5 Compact zastosowano bardzo jasny, 4,6-calowy ekran IPS Triluminos wsparty rozdzielczością 1280 na 720 pikseli. Malkontenci mogą narzekać na brak zastosowania ekranu Full HD, niemniej bierzmy pod uwagę rozmiary wyświetlacza. Według nas takie połączenie jest bardzo dobre, a dodatkowo taka rozdzielczość matrycy nie obciąża tak baterii jak właśnie panele Full HD. Użyty do budowy ekran jest naprawdę bardzo dobrej jakości, więc do wyświetlanego obrazu nikt nie będzie mieć większych zastrzeżeń. Zagęszczenie pikseli  na poziomie 319 PPI jest na tyle wysokie, że czcionki są wystarczająco gładkie i łatwe do odczytania. Kąty widzenia również są bardzo szerokie. Podobnie jak w innych modelach Xperii, tutaj również można odblokować ekran dwukrotnym puknięciem w ekran.

Matryca obsługuje do 10 punktów dotyku i odznacza się dobrą responsywnością. W telefonie nie brakuje możliwości wybudzania urządzenia dwukrotnym kliknięciem w ekran. Oprócz tego, Sony proponuje inne ciekawe alternatywy: Active Clip do nagrywania zawartości ekranu i Touch Block, który zablokuje ekran.

Jasność ekranu można regulować ręcznie, bądź zdać się na czujnik oświetlenia który w stonowany sposób dostosowuje podświetlenie wyświetlacza w zależności do panujących wokół warunków atmosferycznych. Dobrze działa automat, który nie reaguje z opóźnieniem i zmienia intensywność podświetlenia zgodnie z warunkami zewnętrznymi. Zakres regulacji jest dla nas dobrze dobrany — pozwala bowiem komfortowo korzystać z urządzenia w nocy. Jasność maksymalna ekranu także nie budzi zastrzeżeń.

sony xperia z5 compact 2 sony xperia z5 compact 3

Zamontowana matryca IPS z Triluminos Display sprawdza się we wszelkiego rodzaju multimediach. W połączeniu z silnikiem poprawiającym jakość wyświetlanych kolorów, “X-Reality for Mobile”, zdjęcia i filmy nabierają większej wartości wizualnej.

sony xperia z5 compact ekran

Fabrycznie ustawiony profil kolorystyczny preferuje odbiorców wolących zimne kolory wyświetlane na ekranie swojego smartfona. Jak komuś to przeszkadza to można samemu ręcznie zmieniać ustawienia kolorów, indywidualnie dostosowując je pod siebie. Znajdziemy go w ustawieniach telefonu w zakładce wyświetlacza. Jak komuś zmiana kolorów ekranu to nadal za mało to telefon oferuje stosowne ulepszacze obrazu, np. X-Reality for mobile.

sony-xperia-z5-compact-zmiana-barwowa-kolorów-610x343 sony-xperia-z5 compact -ulepszanie-kolorów-610x343

sony xperia z5 compact ulepszanie obrazu 3 sony xperia z5 compact ulepszanie obrazu 1 sony xperia z5 compact ulepszanie obrazu 2

Wyświetlacz testowanego urządzenia jest bardzo jasny (ponad 640 cd/m2). Równie dobrze jest w przypadku jasności minimalnej, która jest prawidłowo dobrana (w granicach 5 cd/m2). Nie stwierdziłem braku komfortu podczas korzystania z telefonu w jakimkolwiek scenariuszu użytkowania. Choć może i tak, ale nie w negatywnym tego słowa znaczeniu. W sytuacji kiedy już było ciemno, należało mocno ściemniać wyświetlacz, ponieważ raził w oczy. Suwak zazwyczaj leciał maksymalnie w drugą stronę, gdyż nawet przy połowie jasności wyraźnie i mocno panel bił blaskiem. Dodatkowo jak tylko zechcemy, to jasność możemy regulować sobie zarówno manualnie, jak i automatycznie – a wszystko to dzięki opisywanemu już czujnikowi światła.

Bateria

Sony Xperia Z5 Compact posiada niewymienną baterię o pojemności 2700 mAh. Poprzednik ma baterię o 100 mAh mniejszą, ale jak pamiętamy, praca na niej, to jego naprawdę bardzo mocna strona (do 3 dni pracy). W przypadku Z5 Compact aż tak dobrze nie jest. Akumulator daje dobrą wydajność do obsługi 4,6-calowego ekranu i wystarcza (przez mocne CPU) maksymalnie na dwa dni przy normalnym użytkowaniu oraz na jeden przy używaniu intensywnym. Jest to oczywiście zjawisko jak najbardziej normalne.

Ogniwo to przyzwoity punkt tego smartfona i każdy z niego powinien być zadowolony. Jakby tego było nam wciąż mało, a byśmy chcieli jeszcze bardziej przedłużyć żywotność Xperii Z5 Compact, to system pozwala nam na ustawienie trzech trybów pracy baterii, o czym więcej poniżej.

cpu-z3

Screenshot_2016-01-24-13-15-41

Tryb Stamina to najbardziej liberalny tryb oszczędzania baterii. Ogranicza on działanie telefonu, w czasie, gdy ekran jest wygaszony. Oczywiście można go używać na co dzień, i to bez konieczności rezygnowania z większości możliwości urządzenia. Tryb Wi-Fi zależnie od lokalizacji ma z kolei za zadanie włączać i wyłączać się automatycznie wtedy, gdy telefon znajdzie się w zasięgu zapisanej sieci. Trzeci tryb zarządzania energią nazwany oszczędzanie słabej baterii uaktywnia się, gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej 20%. Aktywacja tego trybu powoduje wyłączenie większości modułów. Na szczęście w sytuacji awaryjnej wciąż możemy nawiązać połączenie głosowe.

Screenshot_2016-01-24-13-15-51

 

Spis treści: Test Sony Xperia Z5 Compact – mocy w kompaktowym ciele ciąg dalszy.

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


0 komentarzyDodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)