Polecane
 

Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Chłodzenie i modding » Test coolerów CPU – część 1. od wiatru po ciecz! » Strona 4

Test coolerów CPU – część 1. od wiatru po ciecz!

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent: , , , ,
 
Rating
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
81 total ratings

 Kilka słów o teście

Według Arystotelesa w przyrodzie istnieją 4 żywioły – woda, powietrze, ogień i ziemia. W tym teście wystąpią dwa pierwsze żywioły. Tak, postanowiliśmy przetestować kilka najwydajniejszych chłodzeń procesora – od małych towerów do gotowych chłodzeń wodnych. Zapraszamy.

2
Opublikowano 21 kwietnia 2014 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

be quiet! Dark Rock Pro 3

Be quiet! to również klasyczna marka, której produkty pozytywnie wyróżniają się jakością. Niestety jest to okupowane ceną, ale przecież Ferrari nie kupuje się dla opłacalności. Główna siedziba formy be quiet! znajduje się u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech.

Specyfikacja

 • Waga (bez wentylatora): 1197g
 • Wymiary (bez wentylatora): 150 x 137 x 163
 • Dołączony wentylator: be quiet! Silent Wings 2 135mm/120mm
 • Miejsca na montaż wentylatorów: 3
 • Dodatkowe wyposażenie: pasta termoprzewodząca, zapinki do trzeciego wentylatora, kluczyk
 • Cena: 320zł

 

 

Opakowanie

be quiet! dark rock pro 3 puedłko

Wygląd coolera

Swego rodzaju wizytówką serii Dark Rock Pro jest charakterystyczna płytka na górze coolera. Wygląda ona bardzo ładnie i dodaje uroku konstrukcji. Cały schładzacz (łącznie z podstawą) został oniklowany i pomalowany(?) na lekko czarny kolor. Gdybyśmy mieli oceniać wyłącznie wygląd to najnowszy produkt be quiet! dostałby piątkę z plusem. Jeśli chodzi o jakość wykonania to nie mamy zastrzeżeń. Żebra wyglądają solidnie i nie powinny się wyginać. Jedynym mankamentem konstrukcji radiatora jest fakt, że przy demontażu wentylatora łatwo pokaleczyć palce.

be quiet! Dark Rock Pro 3

be quiet! Dark Rock Pro 3 2

 

Za odbieranie ciepła odpowiadają dwa wentylatory be quiet! Silent Wings.

be quiet! Dark Rock Pro 3 1

be quiet! dark rock pro 3 4

 

Radiator składa się z dwóch wież.

Montaż

Konstrukcja radiatora ma kilka mankamentów. Montując Dark Rocka bardzo trudno obejść się bez tego pana z poniższego zdjęcia. Dolny napis – „Mission: Impossible” opisuje próbę montażu Dark Rock’a w obudowie bez wyjmowania płyty głównej. Nawet wyjęcie płyty w niektórych przypadkach może niewiele dać, gdyż przeszkodzić mogą jeszcze radiatory sekcji zasilania. Mieliśmy ogromne szczęście, że nasz sampel płyty głównej nie miał drugiego radiatora – na sekcji zasilania iGPU.6900002.3

Pierwszym krokiem jest przymocowanie backplate takimi małymi zatrzaskami – bardzo małymi, łatwo je zgubić.

be quiet! dark rock pro3 montaż 2

 

Wkręcamy „nakrętko-śrubki”.
be quiet! dark rock pro3 montaż 3

Teraz przykładamy cooler i przykręcamy nakrętki dołączonym do zestawu kluczem. W ostatnim etapie montażu warto zaopatrzyć się w kombinerki do umieszczenia nakrętek na gwintach

be quiet! dark rock pro3 MONTAŻ 4 be quiet! dark rock pro3 montaż 1

 

Potężny cooler w obudowie

be quiet! dark rock pro 3 w obudowie

 

…który w naszej konstrukcji zasłania trzy sloty RAM, choć mamy jednak miejsce na niewielkie radiatory.

Sloty RAm be quiet! dark rock pro 3

Spis treści: Test coolerów CPU – część 1. od wiatru po ciecz!

Trevor
 
Odwieczny fan elektroniki, motoryzacji i piłki nożnej. Szczególnie zainteresowany smartfonami, tabletami, telewizorami i komponentami PC.


2 komentarze


 1.  
  QQooQ

  czym był obciążany procesor? przecież to niemożliwe jak na tym samym chłodzeniu(raijintek nemesis) na 3.5GHz – i5 4690k po stress tescie mam 60stopni.
  •  
   Trevor

   W tekście jest napisane, do obciążenia był wykorzystywany program Intel Burn Test V2. W Twoim przypadku powodem takiej temperatury jest procesor (mała powierzchnia, dość dużo ciepła oraz pasta termoprzewodząca pod IHS-em).

Dodaj komentarz


(required)