0
Opublikowano 25 lipca 2013 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Przyspieszanie » Oszczędzanie energii w Windows – włączamy zaawansowany tryb uśpienia komputera
 
 

Oszczędzanie energii w Windows – włączamy zaawansowany tryb uśpienia komputera


Część komputerów w trosce o wsteczną kompatybilność ma domyślnie ustawiony plan oszczędzania energii S1(PowerON-Suspend). My zalecamy zmianę ustawień w BIOSie na stan uśpienia S3(Suspend-To-RAM), który jest dużo bardziej energooszczędny. Poza tym nowoczesne komputery z dyskiem SSD powinny właśnie w tym trybie „pracować” po wyłączeniu komputera – uśpienia S3.Wyjaśnienie stanów zarządzania energią:

  • S0 Power System – brak funkcji oszczędzania energii
  • S1 Power System – system zużywa mniej energii niż S0. Wszystkie składowe i kontekst procesora są utrzymywane.
  • S2 stan uśpienia: System zużywa mniej energii niż S1. Procesor traci moc i kontekst i zawartość pamięci podręcznej ulega utracie.
  • S3 stan uśpienia: System zużywa mniej energii niż S2. Kontekst procesora, sprzętu, zawartość pamięci podręcznej, czy kontekst chipsetu są tracone. Pamięć systemowa jest zachowana.
  • S4 stan hibernacji: System zużywa najmniej energii w porównaniu do wszystkich innych stanów uśpienia. System jest prawie na stanie OFF, oczekuje tylko na włączenie. Dane stanu komputera są zapisywane na dysku.
  • Moc stanu systemu S5 OFF stan: System jest w stanie wyłączenia. W niektórych systemach utrzymywany jest stan zasilania złącz USB czy sieci LAN, aby można było uruchomić komputer np. poprzez naciśnięcie myszki czy klawiaturą.
  • G3. Całkowite wyłączenie komputera, brak zasilania do wejściowych urządzeń podłączonych do komputera(USB etc.)

Sprawdzenie jaki mamy aktywny stan uśpienia

Aby sprawdzić czy nasz komputer wspiera stan uśpienia S3 wykonajmy poniższe kroki: wejdźmy w menu Start -> w polu wyszukiwania wpisujemy cmd.exe -> Enter -> klikamy prawym przyciskiem na program i z menu wybieramy: Uruchom jako administrator -> Następnie należy napisać już w konsoli: powercfg  /a .

tryby uśpienia Windows, oszczędzanie energii

Innym sposobem jest po prostu próba włączenia napędu DVD w trybie uśpienia, gdy tacka wysunie się oznacza to, że Windows pracuje w trybie uśpienia S1 i należy zmienić to ustawienie w BIOSie.

Włączenie stanu uśpienia S3

W pierwszej kolejności sprawdzamy czy ustawienia ACPI(Advanced Configuration and Power Interface) w BIOSie są prawidłowe. W tym celu uruchamiamy ponownie komputer i podczas startu komputera naciskamy klawisz DEL lub F1(w zależności od wersji BIOSu). Pojawi nam się niebieski ekran z podstawowymi ustawieniami komputera. Z menu wybieramy ACPI Configuration:

konfiguracja zarządzania energią ACPINastępnie sprawdzamy wartość ACPI Version Features – powinna wskazywać na S3, gdy tak nie jest klikamy Enter na powyższej wartości i z menu wybieramy ACPI v.3.0. Zmiany zapisujemy klawiszem F10 , zatwierdzamy zmiany i wychodzimy z BIOSu(Esc gdy nie zapisujemy zmian).

ustawienia ACPI, oszczędzanie energii

Windows 8 posiada domyślnie włączone hybrydowe usypianie Windows(zwane w Windows 8 „Fast Startup„, więcej o tym na końcu artykułu), w którym to do pliku hiberfil.sys zapisuje aktualny stan procesora i sterowników, a następnie komputer zostaje całkowicie wyłączony(nie pobiera energii). Ponowne włączenie komputera powoduje załadowanie stanu komputera z dysku twardego. Nie ma za to możliwości włączenia komputera z pozycji karty sieciowej za wyjątkiem Wake-On-LAN czy urządzeń USB) -S5 czy stanu hibernacji – S4.

W Windows Vista, 7 domyślnie działa funkcja usypiania komputera S3. Możemy za to zmienić właściwość przycisku w menu Start z „Zamknij system” na „Uśpij”:

usypianie Windows zmiana klawisza zamknij

W tym celu klikamy prawym klawiszem myszki na logo Start i wybieramy właściwości. W oknie ustawień w polu Akcja przycisku zasilania wybieramy pozycję: Uśpij.

przycisk zasilania zmiana funkcji

Aby usunąć plik hibernacji wykonajmy poniższe kroki: wchodzimy w menu Start -> w polu wyszukiwania wpisujemy cmd.exe -> Enter -> klikamy prawym przyciskiem na program i z menu wybieramy: Uruchom jako administrator -> Następnie należy napisać już w konsoli: powercfg -h off.  Zostanie usunięty plik hibernacji i funkcja hybrydowego usypiania Windows.

W Windows XP również istnieje możliwość włączenia zaawansowanego usypiania S3, aby to zrobić wykonajmy poniższe kroki: Z menu Start wybieramy Ustawienia -> Panel Sterowania -> Wydajność i konserwacja -> Opcje zasilania, następnie Stan spoczynku i zaznaczamy pole Aktywuj stan spoczynku.

Hybrydowe usypianie Windows

W Windows Vista i 7 istnieje możliwość włączenia hybrydowego trybu usypiania, które zabezpieczy stan komputera na wypadek braku zasilania w sieci(jeśli nie posiadamy UPSa z wyłączonym trybem green mode). Polega utrzymywaniu zasilania pamięci RAM(S3), jak i wykonaniu kopii stanu pamięci na dysku twardym tak jak w przypadku hibernacji. Hybrydowy tryb uśpienia nie zalecamy na nośnikach SSD jak i w laptopach. Aby włączyć tryb hybrydowy w oknie konsoli wpisujemy: powercfg -h on.Następnie wchodzimy w menu Start -> Panel Sterowania -> Opcje zasilania -> Zmień ustawienia planu -> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania, następnie: Uśpienie i pozycja: Zezwalaj na stan uśpienia hybrydowego, wybieramy Włącz i Podłączony, aby aktywować ten plan. Tryb ten wydłuży proces zamykania komputera(zostanie utworzona kopia pamięci RAM na dysku, czyli dla 8GB RAM powstanie plik takiej samej wielkości), ale przyspieszy uruchamianie z pamięci RAM o ile nie dojdzie do awarii zasilania.

Spis treści: Oszczędzanie energii w Windows – włączamy zaawansowany tryb uśpienia komputera

Słowa kluczowe: autostart aplikacji

Click to rate this post!
[Total: 23 Average: 3.9]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.