0
Opublikowano 15 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Poprawa wyglądu » Vista Start Menu recenzja
 
 

Vista Start Menu recenzja


Co kilka lat Microsoft serwuje nam co raz to nowe systemy operacyjne, które cechuje jeszcze większa ergonomia, intuicyjność i innowacyjność. Dziś choć mamy Windows Vistę, miliony użytkowników nadal korzysta ze sprawdzonego systemu XP (eXPerience!), a to głównie za sprawą prostoty użytkowania. Faktem jest, że nowy system to nowe ułatwienia, których trzeba się niestety nauczyć obsługiwać. Dla tych, którzy nie ufają nowemu, a chcą jeszcze wydajniej pracować naprzeciw wychodzi nam firma OrdinarySoft, która garściami łapie nowe możliwości Visty i z katowską precyzją wciela jako gotowe produkty dla Windows XP. Pomysł zaczerpnięcia najlepszych rozwiązań ułatwiających obsługę systemu Windows z młodszego brata, wydaje się strzałem w dziesiątkę.. ale czy na pewno? Dziś zajmę się niewielkim programem Vista Start Menu, którego jak nazwa wskazuje będzie imitować menu dzieła doskonałego(Visty!).

Pierwsze skrzypce

Instalacja programu przebiega nadzwyczaj prosto, wszelkie komunikaty podawane są w języku polskim i po wybraniu miejsca na dysku klikamy kontynuuj i Voila program jest już prawie gotowy do użytku, zaznaczamy opcję uruchamiaj podczas startu systemu i po ponownym restarcie komputera naszym oczom ukaże się nowe menu Start. Teraz podajemy klucz licencyjny i program staje się zdatny do użytku.

Vista Start Menu, menu systemu Windows, menu Windows

Vista Start Menu - rozbudowane menu systemu Windows

Interfejs menu Start

Nigdy wcześniej nie zastanawiałem się co jeszcze można by wymagać od menu Start, jednak to co mnie pozytywnie zaskoczyło w tym programie to nie tylko dowolna konfiguracja sortowania programów, ale także eksplorator dysków, moich dokumentów, miejsce na własne programy w formie zakładek (coś na wzór SPB w systemach PDA, gdzie mamy mały wyświetlacz, a dużo programów) i wszystkie inne funkcje starego menu w czytelnej graficznej oprawie. Numery obok przycisków pomagają nas w „bezmyszkowej” obsłudze komputera, jednak można by pójść krok dalej i użyć numeracji także do podmenu. Wyszukiwarka plików działa w oparciu o standardowe narzędzia jak i Gogle Desktop. Funkcja pojedyncze kliknięcie uruchamia program po wybraniu od razu z menu programy. Ponadto mamy funkcje skrótów klawiszowych, które są aktywne tylko, gdy wyświetlane jest menu Start. Jako ciekawostkę dodam, że każdy program możemy odinstalować klikając na nim prawym klawiszem myszki i wybierając z menu: Delete.

Konfiguracja programu jest nadzwyczaj prosta, kreator krok po kroku pozwoli nam dostosować właściwości programu do własnych upodobań.

Vista Start Menu, ustawienia programu, start Windows

Vista Start Menu, ustawienia

Wady programu

Program wbrew pozorom choć imituje przycisk Start to jednak po najechaniu jego granicy uruchamia się klasyczne menu Start lub też po zaznaczeniu menu i kliknięciu spacji! Może to i zaleta, jednak jeśli mamy zmieniać schemat obsługi to raz na zawsze. W zasobach systemowych program pożera aż 15MB co klasuje go jako słaby średniak w użytkowaniu pamięcią. Nie wpływa to w żaden sposób na wydajność systemu, jednak po programie bazującym na Windows API spodziewałem się mniejszego zużycia. Jak na tak nowoczesny program to niestety nie spotkałem się z funkcją Ulubionych z linkami do Mozilli Firefox czy też Opery, ale cóż co jest dla systemu Windows jest też dla tego oprogramowania.

Podsumowanie Vista Start Menu

Dzięki dowolnie konfigurowalnej opcji sortowania programów oraz wbudowanemu eksploratorowi dysku program ten polecam wszystkim, którzy intensywnie korzystają ze zróżnicowanego oprogramowania zainstalowanego w systemie lub też buszują po dysku w poszukiwaniu określonych plików. Szczyptę dziegciu daje nam fakt, że program nie imituje skutecznie menu Windows na granicy przycisku co mi przeszkadzało podczas obsługi notebooka touchpadem. Program polecam posiadaczom desktopów i notebooków z myszką, a tym którzy chcą się przekonać do nowego stylu radzę ściągnąć wersję demonstracyjną. Ja wracam do starych rozwiązań, gdzie lokalizacja programu to data instalacji, a o nowinkach informuje nas menu spersonalizowane.

Spis treści: Vista Start Menu recenzja

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.