0
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Karty graficzne » Błędy obrazu na ekranie monitora i ich przyczyny
 
 

Błędy obrazu na ekranie monitora i ich przyczynyArtykuł ukazuje w jaki sposób możemy zaobserwować przetaktowanie karty graficznej bądź jej uszkodzenie. Zapraszam do lektury.. Symptomy przetaktowania:

  • Na teksturach występują różnokolorowe kwadraciki – pamięci RAM się przegrzewają (szczególnie na przegrzewanie są uczulone pamięci BGA w kształcie kwadratu, wysoko taktowane).
  • Występują poważne przekłamania obrazu w stylu źle utworzona figura geometryczna, przyczyną są błędy wynikające z przetaktowania procesora graficznego – do wartości granicznych (tzw. błędy w obliczeniach)
  • Źle odzwierciedlane kolory, np. zielone tekstury – pamięć RAM pracuje w częstotliwościach granicznych
  • Komputer po prostu się zawiesił w trakcie gry – typowe zjawisko dla przekręconych pamięci RAM.
  • Pionowe linie – uszkodzony procesor graficzny (GPU)
  • Migające tekstury – procesor graficzny przegrzewa się
  • Wyłączający się monitor w trakcie gry – procesor karty graficznej jest za bardzo podkręcony

Najlepszym sposobem na schłodzenie karty jest montaż dodatkowego wentylatora wolnoobrotowego (np. Artic Cooler cena ok. 7zł), w poprzek karty, tak, aby chłodzić pamięci z obu stron oraz chipset graficzny.

Weryfikacja mitów o chłodzeniu kart graficznych

Radiatorki na pamięciach są przydatne ale na pewno nie zwiększą potencjału oveclockerskiego naszych pamięci. Jeśli podkręciłeś RAMy i w grach po jakimś czasie pojawiają się błędy w postaci kwadracików na teksturach, to znaczy, że powinieneś zamontować dodatkowe chłodzenie. Drugi przypadek, gdzie montaż radiatorów ma sens to podkręcanie pamięci o czasie dostępu mniejszym lub równym 3.6 i które pracują w częstotliwościach powyżej 600MHz.

Spis treści: Błędy obrazu na ekranie monitora i ich przyczyny

Słowa kluczowe: kwadraciki na ekranie monitora co uszlodzone, zielone kratki na monitorze od komputera, pojawiajaca sie kratka na ekranie, obraz po podkreceniu karty graficznej czasami jest czarny, Mroczki na ekranie telefon, monitor szerokokątny kwadraty na ekranie jak prostokąty, likwidacja niebieskiego kwadratu, laptop obraz zmienia się w kwadraty, biale kwadraty laptop, kwadraciki na ekranie monitora co sie zepsulo

[Głosów:29    Średnia:3.1/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.