0
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Karty graficzne » Recenzja Galaxy GeForce 7900gs vs PowerColor Radeon x1950pro
 
 

Recenzja Galaxy GeForce 7900gs vs PowerColor Radeon x1950pro


GeForce 7900gs i Radeon x1950pro to karty graficzne, które konkurują ze sobą w tej samej kategorii cenowej. Na dziecko z pod stajni ATI musieliśmy czekać stosunkowo dłużej, dlatego GeForce w swoim segmencie nie miał przeciwnika. W tym oto artykule chciałbym przybliżyć Wam dwie karty, jedną firmy PowerColor, a drugą od Galaxy. Obie grafiki różnią się od referencyjnych odpowiedników ATI i nVidii…

Zapraszam do dalszego czytania, mam nadzieję, że test pozwoli Wam poznać wszystkie wady i zalety, a także podjąć odpowiedni wybór.

PowerColor X1950 PRO Silence Edition

Karta znajduje się w granatowym pudełku. W środku znajdziemy wszystko co niezbędne, kable, przejściówkę, sterownik, instrukcję. Opakowanie informuje nas o podstawowych cechach produktu (np. model, ilość pamięci itd.).

W prawym dolnym rogu znajdziemy naklejkę, która przedstawia nam jak wygląda chłodzenie karty. Nosi ono nazwę Silent Cooling System, w skrócie scs3. Mamy tu doczynienia pasywnym systemem odprowadzającym ciepło. Składa się on z bloczka na GPU, czterech heat pipe, sporej ilości żeberek, oraz radiatorów na pamięci.
W trybie pasywnym karta zachowuje zgodne ze specyfikacją: zegar procesora 575MHz i pamięci 1380MHz, 36 potoków. Wyposażona w wyjście VIVO i HDCP, gotowa do systemów Windows Vista. Karta niczym się nie różni od swoich braci z rodziny x1950pro. Jest to dużym plusem, gdyż niektóre firmy produkując grafiki pasywne obniżają taktowania. PowerColor X1950 PRO Silence Edition jest to obecnie najszybsza na świecie karta grafiki chłodzona pasywnie.

Galaxy GeForce 7900GS Zalman

Karta Galaxy GeForce 7900gs opakowana jest w estetyczne pudełko. Na niebiesko-czarnym pudełku znajduje się typowy dla serii 7xxx (w wydaniu Galaxy) „ziomal” z deskorolką. Jeszcze przed zakupem możemy zobaczyć po części jak wygląda produkt. W środku znajdziemy podstawowe wyposażenie, czyli kable, przejściówka, instrukcja, sterowniki oraz niewidoczne na zdjęciu plastikowe logo firmy-naklejka.

Odprowadzaniem ciepła z GPU zajmuje się ciche chłodzenie od Zalmana. Ponad to kartę chłodzą radiatorki na pamięciach. Wentylator wydmuchuje ciepło z pomiędzy żeberek, powietrze chłodzi także wyżej wymienione radiatorki.

Układ nominalnie taktowany jest 540MHz / 1500MHz, zamiast referencyjnych 450MHz / 1320MHz . Na tak wysokie taktowania pozwalają pamięci o dostępie 1,2ns.

Platforma testowa

Testy

Na pierwszy ogień idzie seria 3D Mark’ów. Po kolei wszystkie edycje zaczynając od roku 2003…

Niski wynik radeona 1950pro zapewne spowodowany jest niedopracowanymi sterownikami (do testów użyte zostały „stery pudełkowe”).


Kolejna edycja znanego 3D Mark’a z numerkiem 2005 przedstawia sytuację odmienną…

W najnowszym produkcie firmy futuremark różnica w wynikach jest niewielka, więc z przymrużeniem oka można ogłosić remis.

Niezależnie od rozdzielczości GeForce 7900gs plasuje się na pierwszym miejscu. Różnica w wynikach jest nieznaczna, obie karty pozwalają cieszyć się grą w pełnej płynności.

Pozycję lidera w grze Gothic3 obejmuje Radeon x1950pro. Wydajność testowanych grafik waha się w pobliżu przyjętej granicy płynności (25 fps). Przy tak niskiej ilości klatek na sekundę, każda dodatkowa się liczy!

A tutaj już widzimy, że znaczącą przewagę w grze NFS: Carbon ma produkt firmy PowerColor. Wystarczy spojrzeć na wykres i wiadomo, że na Galaxy GF 7900gs najnowszy NFS jest niegrywalny. W rozdzielczości 1024×768 Radeon osiąga równo dwa razy większą ilość klatek na sekundę!

Testy/OC
Sprawdziłem podatność obu kart na Overcloking. Z poniższej tabeli jasno i wyraźnie widać, że Radeon podkręca się słabo. Dla niewtajemniczonych: druga liczba np 750mhz wynosi dla DDR dwa razy więcej czyli 1500mhz. 😛

Radeon x1950pro po OC:
+ 46mhz/88mhz

GeForce 7900gs po OC:
+ 100mhz/150mhz

Większe taktowania uzyskane po podkręcaniu przekładają sie na wydajność – GF7900gs wygrywa. 😀

PowerColor X1950 PRO Silence Edition
Zalety:

  • + Świetne i pasywne chłodzenie (!!)
  • + Dobra wydajność
  • + vivo

Wady:

  • – Słaba podatność na podkręcanie

OCENA: 9/10

Galaxy GeForce 7900GS Zalman
Zalety:

  • + Dobra wydajność
  • + Świetne OC
  • + Wydajne i ciche chłodzenie

Wady:

  • – standardowo oferuje minimalnie mniejszą wydajność niż 1950pro

OCENA: 9/10

Spis treści: Recenzja Galaxy GeForce 7900gs vs PowerColor Radeon x1950pro

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.