5
Opublikowano 18 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows 7 » Przyspieszanie » Wolno działający dysk twardy, włączenie trybu DMA
 
 

Wolno działający dysk twardy, włączenie trybu DMA


Bardzo często dysk twardy na starszych komputerach z zainstalowanym systemem Windows (XP, Vista, 7) działa wolno utrudniając pracę. Na nowszym sprzęcie, również uwidacznia się mniejsza szybkość pracy dysku twardego.

Co może być tego przyczyną? Otóż jedną z najważniejszych przyczyn jest tryb DMA, który standardowo w systemie Windows Vista jest wyłączony. Microsoft w ten sposób chciał zwiększyć stabilność i niezawodność dysków twardych. Należy zauważyć, że tryb DMA jest rozwiązaniem technicznym mającym na celu odciążenie procesora i w większości komputerów spełnia znakomitą rolę nie powodując żadnych problemów.

DMA (Direct Memory Access)

bezpośredni dostęp do pamięci, który pomija CPU i w skuteczny sposób odciąża procesor z operacji transferu danych.

Jak włączyć tryb DMA? Tryb DMA można aktywować w nieskomplikowany sposób. Wystarczy uruchomić Panel Sterowania > System i konserwacja > System. Z lewej kolumny Zadania należy wybrać opcję Menadżer urządzeń.

W Menadżerze urządzeń należy odnaleźć i rozwinąć (klikając na plusik) Stacje dysków. Odszukujemy nasz dysk twardy (w przypadku gdy mamy ich więcej). Gdy posiadamy jeden dysk twardy to tylko on będzie widoczny. Klikamy na ikonce naszego dysku twardego i wybieramy opcję Właściwości. W nowym oknie przechodzimy do zakładki Zasady. Zaznaczamy opcję Włącz zaawansowaną wydajność.

Klikamy OK, zamykając okna. W razie potrzeby należy ponownie uruchomić komputer.

Spis treści: Wolno działający dysk twardy, włączenie trybu DMA

Słowa kluczowe: przyspieszanie dysku twardego windows 7, przyśpieszenie dysku twardego windows 7, jak przyspieszyć dysk hdd, jak przyspieszyć dysk twardy windows 7, jak przyspieszyc dysk twardy

Click to rate this post!
[Total: 102 Average: 2.8]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.