0
Opublikowano 4 stycznia 2018 w Portal komputerowy » Wiadomości » Oprogramowanie » 5 aplikacji na Androida do upiększania i edycji zdjęć
 
 

5 aplikacji na Androida do upiększania i edycji zdjęć


Twórcy urządzeń mobilnych przez cały czas dążą do tego, by dostarczane przez nich rozwiązania były stale udoskonalane. Zasada ta odnosi się również do zainstalowanych w nich aparatów fotograficznych, których możliwości są ciągle rozszerzane. I choć na dzień dzisiejszy aparaty w urządzeniach mobilnych nie dorównują choćby zwykłym kompaktom, to granica pomiędzy nimi stale się zaciera.

Jeszcze większy wpływ na tę sytuację ma oprogramowanie mobilne rozszerzające możliwości aparatów zainstalowanych na urządzeniach z zielonym robotem. Dlaczego mamy na myśli Androida? Ponieważ największą grupę aplikacji mobilnych do edycji i upiększania zdjęć stanowią narzędzia stworzone właśnie pod tę platformę. I to właśnie spośród nich postanowiliśmy wybrać kilka programów, które – naszym zdaniem – najlepiej sprawdzają się w przypadku aparatów na urządzeniach mobilnych.

1. Pixlr – Free Photo Editor

Zacznijmy od prostego narzędzia, które oferuje nieco więcej niż przeciętna aplikacja mobilna. Korzystanie z Pixlr – Free Photo Editor faktycznie nie wymaga zbyt dużych umiejętności. Program oferuje podstawowe funkcje, takie jak eliminacja efektu czerwonych oczu, przycinanie i obracanie obrazu a także jego ekspozycję. Oprócz tego narzędzie potrafi ustalać kontrast zdjęć, dokonywać autonapraw w obrębie pliku itd.

Pixlr – Free Photo Editor jest doskonałym przykładem na to, że aplikacja mobilna może w niektórych konkurencjach wygrywać z narzędziami sieciowymi. W przytoczonym narzędziu taką przewagę stanowią efekty, których jest o wiele więcej niż np. na Instagramie. Trudno uwierzyć, prawda? Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja jest całkowicie darmowa.

2. VSCO Cam

Każdy kto choć trochę zna Instagrama wie, że niektóre zdjęcia na nim umieszczane są otagowane za pomocą tagu #VSCO. Oznacza to, że podczas edycji wybranego pliku wykorzystywano właśnie ten program.

Uwaga! Za pośrednictwem narzędzia można również wykonywać zdjęcia. Niestety proces ten trwa zbyt długo, dlatego VSCO Cam jest najczęściej wykorzystywany tylko jako aplikacja do edycji gotowych już zdjęć.

Główne zalety programu to dostęp za darmo i duża ilość filtrów (również darmowych). Niestety te bardziej zaawansowane trzeba będzie dokupić. Niemniej na samym początku korzystania z oprogramowania wystarczą nam wyłącznie te, które są zdefiniowane w programie jako free.

3. Snapseed

Jednym z najlepszych narzędzi, dzięki którym edycja zdjęć może wejść na naprawdę wysoki poziom, jest Snapseed. Program ten posiada funkcję obsługi HDR. Ponadto zainstalowano w nim aż 29 różnych filtrów, możliwość korzystania z wirtualnego pędzla, ustawiania perspektywy itd.

Ciekawostką jest również to, że narzędzie może pracować zarówno z plikami .jpg jak również RAW. Zaimplementowane w aplikacji style można dowolnie konfigurować, tworząc w ten sposób zupełnie nowe kompozycje.

Snapseed to również szereg bardziej zaawansowanych narzędzi, z których najciekawsze to „Winietowanie” (możliwość zaciemnienia krawędzi zdjęcia, dzięki czemu wygląda ono jakby było wykonane szerokokątnym obiektywem) i „Rozmycie” (dzięki niemu rozmyjesz tło). Aplikacja również należy do grona darmowych.

4. Aviary Edytor

Aviary Edytor to zaawansowane narzędzie, które wyróżnia się możliwością stworzenia niezwykle efektywnego tła (sprawdza się w przypadku portretów). Program posiada specjalny balans kolorów i szereg dodatków w postaci kilku efektów i naklejek.

Warto podkreślić, że oprócz standardowych funkcji takich jak rozmywanie, przycinanie i wyostrzanie, Aviary Edytor posiada szereg funkcji przeznaczonych dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Należą do nich między innymi funkcja tworzenia własnych memów i możliwość wykonania zaawansowanej obróbki zdjęcia za pomocą przycisku „przyciągnij i upuść”.

Dużą zaletą oprogramowania Aviary Edytor jest bezstratna edycja zdjęć, dzięki której pliki wyjściowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością ujęć.

Choć Aviary Edytor jest programem darmowym, to za niektóre style i efekty trzeba będzie zapłacić. Cena poszczególnych dodatków kształtuje się od 3 do nawet 30 złotych (za sztukę).

5. Photo Editor

Na wstępie trzeba podkreślić, że jest to bardzo trudne w obsłudze narzędzie. Na szczęście skomplikowany interfejs jest wynagradzany użytkownikowi bardzo szerokimi możliwościami urządzenia.

Za pomocą aplikacji możemy definiować własne barwy za pośrednictwem tzw. krzywych kolorów. Ponadto interfejs dotykowy obsługuje tutaj zupełnie nowe funkcje (przybliżanie przez uszczypnięcie). Za pomocą Photo Editor z łatwością usuniemy dane EXIF i wykonamy podstawowe czynności edytorskie. Twórcy programu wykonali ukłon również w stronę miłośników mediów społecznościowych, oferując im funkcję szybkiego wrzucania materiałów na popularne serwisy (Twitter, FB itd).

Sama aplikacja jest darmowa, jednakże za każdy dodatek trzeba będzie zapłacić około 15 złotych. Dla wielu użytkowników problemem mogą być stale wyskakujące reklamy.

Wyżej przytoczone aplikacje są jedynie wycinkiem tego, co w kategorii edycji zdjęć może zaoferować nam sklep Google Play. Warto przeszukać zawartość tego sklepu w poszukiwaniu nowych aplikacji o jeszcze większych możliwościach.

Artykuł powstał we współpracy z producentem obiektywów do smartfona #CLIPPO, oferującym szerokokątny obiektyw z funkcją Macro i Fish Eye, dla każdego smartfona.

Spis treści: 5 aplikacji na Androida do upiększania i edycji zdjęć

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.