0
Opublikowano 15 lipca 2019 w Portal komputerowy » Wiadomości » Oprogramowanie » Najpopularniejsze dystrybucje Linuxa
 
 

Najpopularniejsze dystrybucje Linuxa


Linux to system operacyjny, który powstał w 1991 roku. Obecnie istnieje ponad 600 dystrybucji Linuxa, a wśród najpopularniejszych wyróżnia się Androida (powstałego na bazie jądra Linuxa), Elementary OS, Ubuntu, Mint i Red Hat.

Charakterystyka systemu operacyjnego Linux

Linux to wolne i otwarte oprogramowanie, którego kod źródłowy może być modyfikowany. Dystrybucje Linuxa składają się z jądra oraz z dodatkowych pakietów. Symbolem systemu operacyjnego Linux jest pingwin Tux, który został narysowany w bezpłatnym programie GIMP w 1996 roku. Linux jest stosowany w różnych serwerach (na przykład Wall Street), a także w tomografii komputerowej oraz w nawigacji GPS. Na Linuxie oparty jest także Android, który uznawany jest za najpopularniejszy system operacyjny, jeśli chodzi o smartfony. Warto zaznaczyć, że Linux może być dostosowywany do preferencji użytkownika, ponieważ system ten można modyfikować. Wielu programistów interesuje się tym systemem operacyjnym, jednak w przypadku osób początkujących polecane są stabilne dystrybucje, takie jak Ubuntu, Mint i Red Hat.

Pięć najpopularniejszych dystrybucji Linuxa

Liczba dystrybucji Linuxa cały czas rośnie, ze względu na możliwość wprowadzania zmian do tego systemu operacyjnego. Wśród najpopularniejszych dystrybucji można wyróżnić:

  • Elementary OS, który może być porównywany do nowoczesnych systemów marki Apple. Jest to dystrybucja prosta graficznie i estetyczna;
  • Ubuntu, który został oparty na Debianie. Ta dystrybucja jest często uaktualniana i dostosowywana do potrzeb użytkowników;
  • Red Hat, czyli dystrybucja, w której można wykupić wsparcie techniczne, a z Red Hat powstała Fedora (innowacyjny system, rozwijany w zastosowaniach serwerowych);
  • Mint, oparty na Ubuntu, którego główną cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie zamkniętego oprogramowania;
  • Manjaro Linux, czyli przyjazny dla użytkownika system z dosyć intuicyjną obsługą.

Warto zaznaczyć, że najpopularniejszą dystrybucją Linuxa, jeśli chodzi o urządzenia mobilne, jest Android, czyli system operacyjny, który powstał w 2008 roku i aktualizowany jest co jakiś czas. Android to system otwarty i integruje się z usługami Google, można go także modyfikować po odblokowaniu systemu. Warto zaznaczyć, że wśród głównych zalet dystrybucji Linuxa można wyróżnić wielozadaniowość, możliwość modyfikacji i wprowadzania zmian, a także szybkie działanie i stosunkowo małą awaryjność.

Spis treści: Najpopularniejsze dystrybucje Linuxa

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.