0
Opublikowano 1 maja 2019 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » System operacyjny Linux – czym różni się do Windowsa?
 
 

System operacyjny Linux – czym różni się do Windowsa?


Właściciele systemu operacyjnego Linux często patrzą na pozostałych użytkowników komputerów z wyższością. Linux sprawia wrażenie elitarnego klubu. Kto do niego dołącza i czym najczęściej się kieruje?

System Linux a Windows – różnice

W skrócie można powiedzieć, ze stosunek użytkowników komputerów do Linuxa najczęściej jest efektem wcześniejszych doświadczeń z Windowsem. Większość osób, które z komputera korzystają sporadycznie lub nie interesują się informatyką, nie ma zastrzeżeń do swojego zwykłego systemu operacyjnego. Owszem, czasem ściąganie aktualizacji Windowsa czy wmuszanie użytkownikom domyślnych programów Microsoftu jest irytujące, ale niektórzy tak bardzo przyzwyczaili się do tego systemu, że nie wyobrażają sobie bez niego życia.

Bardziej zaawansowani użytkownicy zdają sobie jednak sprawę, że systemów jest kilka, a różnice pomiędzy nimi – spore. Chcesz wiedzieć więcej? Osoby bardziej zaawansowane i te, które lubią samodzielnie komponować elementy swojego oprogramowania, w pewnym momencie w Windowsie mogą dojść do ściany. Wiele rzeczy jest w tym systemie stałych, a komuś, kto ma umiejętności i chęci, by je zmodyfikować, może to przeszkadzać. Wówczas najczęściej zmienia system na bardziej otwarty.

Linux – otwarty system operacyjny

Windows jest płatnym systemem operacyjnym, choć można dostać do niego dostęp przy zakupie laptopa. Legendarne są aktualizacje Windowsa, które rozpoczynają się automatycznie bez zgody użytkownika. Łatwo przy okazji stracić niezapisany dokument, a instalacja nowych plików trwa nawet kilkadziesiąt minut. Poza tym Windows jest bardzo podatny na ataki hakerskie, co wiąże się z koniecznością instalacji i aktualizacji programów antywirusowych. Wielu nie przepada też za niektórymi z domyślnych programów Windowsa, jak mało praktyczny Internet Explorer. Niedogodności związane z nieudanymi eksperymentami Windows przenosi często na użytkowników, jak było choćby w przypadku telefonu Nokia Lumia, na który trudno było znaleźć działającą aplikację.

Kto może sobie na to pozwolić pod względem umiejętności, rezygnuje z Windowsa i przenosi się na darmowego Linuxa. System operacyjny jest otwarty, a programy, które możesz na niego zainstalować, są darmowe. Znacznie rzadziej zdarzają mu się błędy i awarie. Użytkownik nie zauważa aktualizacji, które są przygotowywane na bieżąco, a przez to każdorazowo zajmują niewiele czasu.

Kiedy sprawdzi się system operacyjny Linux?

Wielu użytkowników Windowsa irytuje, że firma Microsoft decyduje za nich, kiedy jest czas na przejście z Windowsa 7 na 8 czy 10. Zmiany nie zawsze są na lepsze, a część programów, które działały na siódemce, przestają się uruchamiać na nowszych systemach. System komputerowy Linux sprawdzi się więc dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoją maszyną. Będzie też odpowiedni przy mniej wydajnych komputerach, które czasem nie mogą udźwignąć nowszych wersji Windowsa. Tymczasem z Linuxa może korzystać praktycznie każdy komputer i to bez typowego dla flagowca Microsoft zawieszania się.

Spis treści: System operacyjny Linux – czym różni się do Windowsa?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.