0
Opublikowano 28 czerwca 2023 w Portal komputerowy » Inne » Artykuły Sponsorowane » Czy warto iść na studia informatyczne? Jaki kierunek studiów dla programisty?
 
 

Czy warto iść na studia informatyczne? Jaki kierunek studiów dla programisty?


Obecnie wiele osób marzących o karierze w branży IT decyduje się na udział w specjalnych kursach i bootcampach, prowadzonych przez praktyków. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chcą przebranżowić się, a dyplom ukończenia szkoły wyższej uzyskały już jakiś czas temu. Z tego względu niektórzy podważają zasadność studiów informatycznych i uważają, że ukończenie informatyki nie jest niezbędne, by pracować w zawodzie programisty. Czy w takim razie warto w ogóle iść na studia informatyczne?

Czy studia informatyczne przygotują do zawodu programisty?

Sporo młodych osób może obawiać się, że programy studiów informatycznych są przestarzałe, a nauka na uczelni nie pomoże opanować umiejętności niezbędnych do pracy w szeroko pojętej branży IT czy konkretnie – w zawodzie programisty. W rzeczywistości jednak wiele zależy od uczelni i tego, jak podchodzi do kształcenia studentów, a także od dostępnych specjalności. Na przykład na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk (dawnej Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku) studenci kierunku informatyka mogą podjąć naukę na specjalności programowanie. Studia programistyczne na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk z założenia mają przygotować studentów do pracy w zawodzie programisty, umożliwiając zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia kariery zawodowej w branży IT.

Studenci tej specjalności nauczą się m.in. programowania na poziomie systemu operacyjnego, dowiedzą się jak tworzyć rozbudowane aplikacje biznesowe w środowisku sieciowym, poznają techniki kompilacji. Co jednak najistotniejsze, uczelnia umożliwia studentom zdobycie certyfikacji w obszarze nowoczesnych języków i środowisk programowania w ramach szkoleń prowadzonych w oparciu o programy takich firm jak IBM czy Microsoft. Tym samym programowanie w języku Java, C++, PHP i innych nie będzie stanowiło dla studentów żadnych tajemnic, a po ukończeniu nauki bez przeszkód będą mogli podjąć pracę na stanowisku młodszego programisty.

Ukończenie informatyki istotne dla pracodawców

Warto też pamiętać o tym, że dobre studia informatyczne umożliwiają nie tylko zdobycie konkretnych umiejętności, ale też będą ważnym punktem w CV. Pracodawcy, mimo że zatrudniają również osoby, które ukończyły wyłącznie kursy czy szkolenia, nadal preferują kandydatów posiadających wykształcenie informatyczne. Z punktu widzenia rekrutera osoba, która ukończyła informatykę (zwłaszcza na specjalności programowanie), prawdopodobnie ma kompleksową wiedzę z zakresu technologii informatycznych a jej wdrożenie do zawodu będzie nieporównywalnie prostsze. Z tego względu studiowanie informatyki nie tylko nadal ma sens, ale może też zapewnić późniejszą przewagę nad innymi kandydatami poszukującymi pracy w IT.

Spis treści: Czy warto iść na studia informatyczne? Jaki kierunek studiów dla programisty?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.