0
Opublikowano 30 sierpnia 2022 w Portal komputerowy » Wiadomości » Oprogramowanie » Na czym polega automatyzacja testów aplikacji webowych?
 
 

Na czym polega automatyzacja testów aplikacji webowych?



Testowanie aplikacji webowych pozwala na poznanie ich mocnych i słabych stron. Raport z takich badań służą projektantom do tworzenia aplikacji internetowych, które będą w pełni funkcjonalne i wydajne.

Aplikacje są projektowane do wielu zastosowań i zapewniają interakcje z użytkownikiem. Zanim zostaną im udostępnione, powinny przejść odpowiednie testy. Problem w tym, że często brakuje na to czasu, jeśli firma wprowadzająca do obiegu aplikację webową chce uprzedzić konkurencję. Dlatego coraz częściej nacisk kładzie się na automatyzację aplikacji webowych. Na czym to polega?

Konwencjonalne testy manualne aplikacji

Odkąd rozpoczęto projektowanie aplikacji webowych, istnieją procesy testowania. Celem testowania aplikacji webowych jest weryfikacja poprawności ich działania. Przy okazji wykrywane są ewentualne słabe punkty, które wymagają likwidacji i wprowadzenia odpowiednich zabezpieczeń. W przeciwnym wypadku to właśnie one w przyszłości najpewniej stałyby się miejscem, w które uderzyliby cyberprzestępcy, by móc przechwycić na przykład cenne dane gromadzone w aplikacji.

Początkowo były one prowadzone ręcznie, czyli manualnie. Wymagały czasu i dużego zaangażowania ze strony osób testujących. Powodowało to wydłużenie cyklu życia procesu, co wymusiło z czasem znalezienie korzystniejszej alternatywy. Rozwiązaniem okazały się w wielu przypadkach automatyczne testy aplikacji webowych. Na czym polega ich automatyzacja?

Innowacyjne rozwiązanie – testy automatyczne

Obecnie coraz częściej aplikacje webowe i nie tylko one są poddawane automatycznym testom.  Mogą być to zarówno testy funkcjonalne, sprawdzające to, jak działa dana aplikacja webowa, jak i testy wydajności i poziomu bezpieczeństwa zapewnianego przez daną aplikację.

Automatyzacja wpłynęła na to, że istnieje obecnie możliwość przetestowania znacznie większej liczby przypadków, w różnych środowiskach działania aplikacji, przy jednoczesnej możliwości skrócenia czasu ich realizacji. Pozwala to na ograniczenie także kosztów procesu testowania aplikacji webowych i wykluczenie możliwego do pojawienia się tak zwanego błędu ludzkiego.

Automatyczne testy aplikacji webowych mogą dotyczyć wielu aspektów ich funkcjonowania i obszarów weryfikacyjnych. Między innymi zalicza się do nich:

  • Weryfikacja warunków startowych testów aplikacji webowych,
  • Wykonanie właściwych testów w różnych środowiskach,
  • Porównanie wyników testów i prób z wcześniej poczynionymi założeniami.
Automatyzacja testów

Pentesty jako przykład testów aplikacji

Testy aplikacji webowych mogą mieć różny charakter. Jednym z takich testów są pentesty, inaczej testy penetracyjne. Ich istotą jest zorganizowanie, a następnie przeprowadzenie kontrolowanego ataku na system klienta, który realizowany jest przez specjalistów legitymujących się doświadczeniem z zakresu cyberbezpieczeństwa, np. z Testarmy.com. W wyniku zautomatyzowanych testów można prześledzić to, jak zachowa się aplikacja będąca celem różnych ataków. Weryfikacja aplikacji pod takim kątem umożliwia wykrycie luk występujących w cyberbezpieczeństwie.

Automatyzacja testów aplikacji webowych

Postęp technologiczny, jaki poczyniony został w branży IT, pomógł w automatyzacji wielu procesów, m.in. przy przeprowadzaniu testowania aplikacji webowych. Przyspiesza to czas, jaki trzeba poświęcić na ich przeprowadzenie. Automatyzacja testów sprowadza się do zastąpienia pracy ludzi, działaniem określonych algorytmów.

Jeszcze kilka lat temu nie było to możliwe, dlatego zdecydowaną większość czynności polegających na testowaniu aplikacji trzeba było wykonywać ręcznie, co wymuszało zatrudnianie do tego celu dużej liczby testerów. To oni odpowiadali za poczynienie założeń i opracowanie scenariuszy zdarzeń. Najwięcej czasu zajmowało zgromadzenie wyników testów i porównanie ich ze sobą praz wyciągnięcie wniosków. Teraz nie jest to już konieczne, dzięki wdrożeniu automatycznych testów aplikacji webowych.

Spis treści: Na czym polega automatyzacja testów aplikacji webowych?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.