4
Opublikowano 17 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Narzędzia » Niewidoczna instalacja programów (cicha instalacja bez autoryzacji)
 
 

Niewidoczna instalacja programów (cicha instalacja bez autoryzacji)


Pewnie każdy z Was marzył, aby mieć taką bajerancką płytkę gdzie po sformatowaniu komputera można kliknąć 2 razy na plik .exe, a wybrany program się instaluje bez ingerencji i zbędnego klikania użytkownika (potocznie. full automatic). Jest wiele możliwości, a Ja zaprezentuje używaną przeze mnie. Trochę teorii: Prawie każdy instalator ma możliwość instalacji w trybie cichym (bez ingerencji użytkownika). Uzyskuje się to za pomocą switchów (parametrów uruchomienia programu [przykład: setup.exe /VERYSILENT] ). Lecz switch ,,/VERYSILENT” niestety nie jest uniwersalny, gdyż jest on określony dla konkretnego rodzaju instalacji (w tym wypadku dla aplikacji stworzonych w InnoSetup). Odpowiednie switche można znaleźć na: http://uawiki.org[ENG]. Po wpisaniu nazwy programu do wyszukiwarki w prawym górnym rogu pojawia się nam link do oficjalnej strony programu oraz link do programu (pop. Download). Jak już wiemy jaki switch używa instalator do cichej instalacji możemy zacząć zabawę…
Trochę praktyki:

Przykład:
Spybot Serach & Destroy.
Ściągamy Instalkę programu. Wchodzimy na http://uawiki.org i wyszukujemy odpowiednie informacje. Otóż Spybot instaluje się po cichu poprzez: spybots.exe /VERYSILENT /NOCANCEL /TASKBARHIDE /AUTOCLOSE W takim razie tworzymy sobie plik go.bat (lub jak kto woli go.cmd) ze skryptem:

[go.cmd]
@ECHO OFF
@spybots.exe /VERYSILENT /NOCANCEL /TASKBARHIDE /AUTOCLOSE

Następnie pakujemy obydwa pliki WinRAR’em i w WinRARze ustawiamy:

  • Format Archiwum: RAR
  • Stopień kompresji: najlepsza
  • Zaznaczamy Utwórz archiwum SFX
  • Klikamy na Zaawansowane
  • Potem Opcje SFX…
  • Na tabie Ogólne w sekcji Program w miejscu gdzie jest napisane Uruchom po wypakowaniu wpisujemy go.cmd
  • Klikamy na tab Tryby. Zaznaczamy Wypakuj do folderu tymczasowego, Na dole w sekcji „tryb cichy” dajemy ukryj wszystko i tryb nadpisywania: nadpisz wszystkie pliki. Po zatwierdzeniu wszystkich opcji pakujemy do archiwum SFX (plik EXE) i po uruchomieniu tego pliku mamy już program zainstalowany.
Spis treści: Niewidoczna instalacja programów (cicha instalacja bez autoryzacji)

Słowa kluczowe: cicha instalacja, cicha instalacja programów

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.