15
Opublikowano 9 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Przyspieszanie » Reinstalacja systemu Windows
 
 

Reinstalacja systemu Windows


Trzeba sobie na starcie otwarcie powiedzieć – Windows XP nie jest doskonały, podobnie jak każdy inny Windows. Jednak XP jest szczególny, ponieważ korzysta z niego większość użytkowników. Ma on wiele zalet, ale i pewne wady, których większość można wyeliminować.Windows nie działa prawidłowo? Występują błędy? Niektóre programy nie chcą się uruchomić? Po tygodniu system działa wolniej niż świeżo po instalacji? Chyba każdy użytkownik „Windowsów” zna te objawy.

Kiedy po raz ostatni instalowałeś system?
Zadbany XP może bez większych kłopotów funkcjonować przez rok nie tracąc więcej niż 10% wydajności. Ale komu się chce dbać o system? Tylko garstka użytkowników dmucha i chucha na XP-ka, aby działał jak najdłużej. Gdy coś się popsuje, po prostu sięgają po płytę instalacyjną. O ile brak dbałości o system jest niewskazany, ponieważ negatywnie wpływa na jego wydajność, o tyle reinstalacja systemu jest jak najbardziej wskazana. Świerzy system pozbawiony jest szeregu wad poprzedniej kompilacji:

 • nowy rejestr nie ma tysięcy zbędnych wpisów, które pozostawiły po sobie programy z po poprzedniej kompilacji,
 • znika problem z wielką stertą niechcianych aplikacji,
 • żaden wirus nie przetrwa polecenia format C:,
 • fragmentacja nowego systemu jest z reguły kilkakrotnie mniejsza,
 • świeży system łatwiej optymalizować, jest potencjalnie bardzo wydajny, a z używanym może być bardzo różnie,
 • można zainstalować nowe sterowniki bez żadnych późniejszych komplikacji,
 • zdarzają się sytuacje, że po formacie partycji systemowej dostępne jest na niej więcej miejsca niż przed instalacją. Jest to związane z konstrukcją systemu plików NTFS.
  Częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu zależy przede wszystkim od tego, jak użytkownik dba o swój system. Jedni instalują go co miesiąc, inni co trzy miesiące, jeszcze inni co rok. Jest też gruba osób, które zrobiły to tylko raz [lub dostały komputer z już zainstalowanym systemem] i nawet nie zamierzają instalować „windy” ponownie. Właśnie do nich się zwracam.

System trzeba reinstalować!

Wiem, że trzeba poświęcić dwie godziny, aby odtworzyć stan poprzedniego oprogramowania, ale trudno. Nie ma mowy o uzyskaniu pełnej wydajności, jeżeli mamy roczny i do tego obciążony masą błędów system.

 • Jeżeli chcesz zająć się na poważnie optymalizacją Windows, a masz „kilkumiesięczny sypiący się system”, to lepiej poczytaj tylko poradnik, a działał będziesz po najbliższej instalacji systemu. W ten sposób osiągniesz lepsze rezultaty.
 • Większość użytkowników nie zastanawia się nad tak banalną czynnością jak instalowanie Windows. Wkładają po prostu płytę instalacyjną z systemem do napędu i postępują zgodnie z zaleceniami instalatora. Można i tak…, jednak już przy instalacji zaczyna się proces optymalizacji systemu [można jeszcze wcześniej, ale o tym przy innej okazji].
 • Pierwszym i podstawowym błędem jest używanie opcji 'napraw system’ [konsoli odzyskiwania] i nadpisywanie starych plików systemowych. Jeżeli nie jest to konieczne, nigdy tak nie rób!!!. Kilka plików zostanie nadpisanych, inne nie, stare kłopoty pozostaną, tak samo jak zaśmiecony i uszkodzony rejestr i cała masa innych rzeczy, które powodują tylko kłopoty. Tylko i wyłącznie format partycji systemowej zapewnia pełną wydajność i stabilność systemu.
 • To samo tyczy się update’u Windows 98/Millennium do wersji 2000/XP/2003. Po takiej instalacji systemu występują różne komplikacje. Często zdarza się, że system po takim zabiegu przestaje funkcjonować prawidłowo. Jest to zbyt duża ingerencja w poprzednią wersję systemu i może się udać, jeżeli aktualizujesz świeżo zainstalowany Windows 98/Me.
 • Bardzo ważne przed przeprowadzeniem instalacji jest odpowiednie przygotowanie dysku. Czyli podzielenie go na partycje. Ma to ogromne znaczenie dla wydajności systemu „na starcie”. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w następnym rozdziale kursu.
Spis treści: Reinstalacja systemu Windows

Słowa kluczowe: jak przeinstalowa windows xp

Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 3.4]

Marcin Kluczek