Portal komputerowy » od 300 do 400zł » Recenzja obudowy ARC MIDI R2 – powiew chłodu od Fractal Design » Strona 3

Recenzja obudowy ARC MIDI R2 – powiew chłodu od Fractal Design

 
obudowa Arc Midi R2 front
obudowa Arc Midi R2 front
obudowa Arc Midi R2 front

 
Overview
 

Producent:
 
Cena:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
23 total ratings

 

Zalety


-świetne wykonanie
- zabezpieczone otwory na kable czy rurki
- montowalne kieszenie na dyski oraz sanki
- przystosowana do chłodzenia wodnego
-cena
- dużo miejsca w środku
- nie palcująca obudowa
- aż 3 140mm. wentylatory
- panel z oknem
- panel zewnętrzny z kontrolerem obrotów wentylatora

Wady


- panel zewnętrzny mógłby być odrobinę bogatszy


Kilka słów o teście

Fractal Design stosunkowo niedawno zawitał na polski rynek. Szwedzki producent specjalizuje się w urządzeniach służących do chłodzenia komputera i w zasilaczach. Można się spodziewać, że produkty jakie otrzymamy z logiem FD będą dopracowane i profesjonalne. Czy tak będzie z obudową ARC Midi R2 przekonacie się w niniejszej recenzji.

1
Opublikowano 29 lipca 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Wygląd zewnętrzny

Obudowa wykonana jest w całości ze stali pomalowanej na czarny mat, który nie palcuje.  Stylistyka raczej surowa, ale nie toporna, oko cieszą wszystkie zaokrąglone krawędzie z przodu obudowy. Prawidłowy przebieg powietrza ma zapewnić kilka kratek wentylacyjnych, spełniających rolę nie tylko użytkową, ale również dekoracyjną.

obudowa arc midi r2

U góry mamy zamontowany panel zewnętrzny. Bardzo spodobało nam się takie rozwiązanie, bo maksymalnie ułatwia dostęp do najważniejszych portów komunikacyjnych komputera. Panel wyposażono w przycisk zasilania z niebieską diodą oraz czerwoną wskazującą aktualne użycie dysku. Z łączy do wyboru mamy wejście i wyjście minijack oraz dwa porty USB 3.0. Zabrakło eSATA, ale jego popularność jest raczej dyskusyjna. Przycisk Reset został maksymalnie schowany i nie sposób przypadkowo go nacisnąć. Kolejną niespodzianką był wbudowany kontroler prędkości wentylatorów z ustawieniami: 5/7/12V. Mechaniczna trzystopniowa regulacja prędkości może nie jest najnowocześniejszym rozwiązaniem, ale świetnie się sprawuje, gdy chcemy zapewnić sobie odrobinę ciszy podczas ulubionej rozrywki czy pracy, tym bardziej że do tej regulacji podłączamy do 3 wentylatorów równocześnie.

ARC R2 panel zewnętrzny widok z góry

W topie obudowy mamy możliwość zamontowania do trzech wentylatorów o wielkości 120/140mm.

Kratka wentylacyjna zabezpieczona jest filtrem przeciwkurzowym mesh. Zebrany kurz można zwyczajnie ściągnąć odkurzaczem i zapomnieć o specjalnej konserwacji obudowy lub wyjąć naciskając po bokach siateczki.

Z przodu obudowy mamy tylko dwie kieszenie na napędy, jest to wystarczająca konfiguracja w wielu komputerach, tym bardziej że mamy wbudowany panel zewnętrzny dość bogato wyposażony. Demontaż jest prosty i wygodny; aby dodać kolejny wentylator z przodu wystarczy otworzyć za pomocą zatrzasku górny panel  i w nim znajduje się miejsce do montażu dodatkowego opcjonalnego wentylatora 140mm(jeden już jest zamontowany).

obudowa Arc Midi R2 front

Panel boczny obudowy wyposażono w duże okno wykonane z lekko przyciemnaniej plexi. Co ciekawe producent dostarcza wersję również bez okna, a sam panel z oknem można dokupić później. Przykręcamy je za pomocą szybkośrubek, dzięki czemu do ich demontażu nie potrzebujemy żadnego narzędzia. Dodatkowo otrzymały one specjalne wytłoczenia pomagające w ich demontażu. Panele są wykonane z bardzo grubej blachy i nie ma możliwości, aby coś się w nich chwiało albo wyginało.

Tył obudowy wyróżniają białe wypełnienia w postaci wentylowanych śledzi na wolne sloty i koloru zamontowanego wentylatora. Ilość slotów to standardowo 7 + 1 pionowy na chłodzenie wodne.Osobiście wolałbym jakby się jeszcze znalazły otwory na przeprowadzenie wężów do chłodzenia cieczą niż sama zaślepka/slot na zewnętrzną kartę rozszerzeń nie montowalną bezpośrednio do płyty głównej).

obudowa arc midi r2 tył

Montaż zasilacza mamy w dwóch pozycjach – wentylatorem do dołu lub do góry. I tutaj nie zabrakło podpórek gumowych redukujących drgania jakie wywołuje wentylator zasilacza.

obudowa arc midi montaż zasilacza

U spodu mamy 4 masywne stopki wykonane z gumowego materiału antypoślizgowego. Ich obramowanie jest chromowane co stanowi fajny efekt, gdy posiadamy biurko szklane. Znów mamy solidną powierzchnie wentylacyjną oraz możliwość montażu dodatkowego wentylatora 120/140mm. Kratka przeciwkurzowa jest wyciągalna, dzięki czemu mamy łatwy sposób konserwacji obudowy.

obudowa arc midi r2 spód

Spis treści: Recenzja obudowy ARC MIDI R2 – powiew chłodu od Fractal Design

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


1 komentarz


  1.  

    Wprowadziłem kilka modyfikacji w obudowie, między innymi wiatrak domontowałem z przodu oraz przy chłodnicy, efekt 5 stopni mniej 🙂

Dodaj komentarz


(required)