0
Opublikowano 18 marca 2012 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Chłodzenie i modding » Recenzja chłodzenie Thermalright SP-94
 
 

Recenzja chłodzenie Thermalright SP-94


Dzwonek do drzwi, otwieram widzę kuriera z dosyć sporą paczką. Po załatwieniu wszystkich formalności z niecierpliwieniem otwieram paczkę a w środku….

Thermalright ,SP-94

Thermalright SP-94

…Thermalright SP-94 z wentylatorem Revoltec Sensitive Green z katodą UV 80mm. Tradycyjnie w tabeli przedstawiam najważniejsze informacje, tym razem o radiatorze i dostarczonym wentylatorze.

Thermalright ,SP-94

Bardzo dobrze zapakowany radiator, estetyczne pudełko za które nie płacimy wiele, w środku wszystko co potrzebne do w miarę prostego zainstalowania chłodzenia. W pudełku znalazłem:

  •  Radiator SP94
  •  Czytelną instrukcje
  •  4 zapinki na wentylator
  •  Śruby, podkładki i podstawkę mocującą
  •  Pastę termoprzewodzącą

Thermalright ,SP-94

Thermalright ,SP-94

Oto kilka zdjęć samego juz radiatora

Thermalright ,SP-94

Thermalright ,SP-94

Thermalright ,SP-94

Thermalright ,SP-94

Thermalright ,SP-94

Po szybkim zorientowaniu się co piszą w instrukcji zabrałem się za montaż, który okazał się banalnie prosty. Polegał on na wkręceniu śrub z gwintem w podstawkę którą montujemy pod płyta następnie nakładamy radiator, przykręcamy śruby z zamocowaną sprężyną i gotowe.

Thermalright ,SP-94

Thermalright ,SP-94

Thermalright ,SP-94

Thermalright ,SP-94

Mamy już zainstalowany radiator, zapinki na wentylator, brakuje nam tylko wentylatora. Do testów postanowiłem użyć dostarczonego wentylatora Revoltec Sensitive Green z katodą UV. Pełen obaw zamocowałem wentylator, ze względu na mała przepustowość powietrza bałem się że procesor nie będzie dostatecznie chłodzony (o tym za chwile).

Thermalright ,SP-94

Thermalright ,SP-94

No to mamy już wszytko, czas na testy. Uruchomiłem komputer, niestety ściągając chłodzenie wodne zapomniałem przywrócić procesor do nominalnych częstotliwości. Ku mojemu zdziwieniu radiator radził sobie znakomicie, temperatura początkowa była niższa niż na chłodzeniu wodą. W takim razie żeby mieć porównanie z wodą postanowiłem nie ściągać procesora do nominalnego zegara. Jaki byłe tego efekt ?

Thermalright ,SP-94

Wykres temperatury procesora w spoczynku, w tym czasie wykonywałem drobne czynności czytałem pocztę, słuchałem muzyki. Użycie procesora nie przekraczało 10%. Jak można odczytać z wykresu próba trwała 20 min. Po za testem mogę powiedzieć że po całym dniu pracy temperatura nie przekroczyła 45 stopni, co jest w sumie świetnym wynikiem.

Thermalright ,SP-94

Stres, użycie procesora 90-100%. Jak widać zarówno woda jak i powietrze spisywało się znakomicie. Na wentylatorze maksymalna temperaturę jaką zaobserwowałem to 52 stopnie po 4h wysiłku. Niestety na wodzie temperatura dochodziła nawet do 59 stopni.

Uwaga

  • Temperatura na wykresach pochodzi z windowsa, pomiar został dokonany programem dostarczonym do płyty głównej (AsusProbe).
  • Zestaw chłodzenia wodnego został maksymalnie ograniczony by obniżyć jego koszt. Składał się z dobrego bloku, 10L wiadra i pompki. Brak chłodnicy mógł spowodować długodystansowy wzrost temperatury. Koszt radiatora i wentylatora to ok. 280 zł zaś zestawu wodnego ok. 250 zł.

Platforma testowa

  • Pentium 4 2,8E Ghz @ 3,56 Ghz 1,6v
  •  Asus p4c800 Delux
  •  2x 256 Twister 466

Podsumowanie
Co tu wiele pisać, oba zestawy są w tym samym przedziale cenowym. Technologia heat-pipe zapewnia mu świetne osiągi lecz gdy radiator zostanie źle zamocowany cała zabawa na nic (wszytko jest opisane w instrukcji). Super wykonane mocowanie, taki sam docisk na całej powierzchni. Oczywiście można zamontować dużo lepszy wentylator wszystkim wiadomo chyba z jakim efektem, tak samo do WC dokupić chłodnice ale to już kwestia „gustu”.

Spis treści: Recenzja chłodzenie Thermalright SP-94

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.