1
Opublikowano 18 marca 2012 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Old school » Recenzja płyta główna DFI AD77
 
 

Recenzja płyta główna DFI AD77


Dwa dni temu do naszych rąk trafiła płyta główna formy DFI. Produkt ten został oparty na znanym chipsecie Via KT 400 przeznaczonym pod platformę K7. Poniżej w tabeli zamieszczam podstawowe informacje o naszyje płycie.

DFI AD77, kt400

DFI AD77, kt400

DFI AD77, kt400

Wyposażenie
Płyta nie została specjalnie wyposażona; w pudełku znaleźliśmy jedynie instrukcje, zestaw kabli do dysku i stacji dyskietek oraz naklejkę na obudowę z podstawowymi informacjami. Płyta nie miała zintegrowanych, extra-elementów w postaci dodatkowego kontrolera RAID czy SerialATA. Nie posiada również karty sieciowej ani złączy IEEE1394. Jedynym dodatkowym elementem, jaki został przez nas zauważony to wbudowany „bzyczek”.

Wydajność
Do testów użyliśmy Athlona XP 2000+ oraz Geforce’a 4 MX440 64 MB DDR (Soltek). Całość wspierana była przez 256 Ram Pamięci DDR PC2700. Na samym początku byliśmy bardzo mile zaskoczeni – temperatura procesora nie przekraczała 40 stopni(!), podczas gdy na Soltku pocił się w temperaturze ponad 60’ stopni. Wydajność płyty nie była nadzwyczajna, lecz udało się jej pobić wynik bardzo dobrej płyty Soltka (!). Poniżej zamieszczam wyniki płyty na standartowych ustawieniach procesora i pamięci ( bez pierwszej pozycji na wykresie).

DFI AD77, kt400

AIDA32 – szybkość odczytu z pamięci operacyjnej.

DFI AD77, kt400

3D Mark 2001SE na standardowych ustawieniach ( sterowniki w wersji 32.12 )

Overclocking
Płyta zapowiadała się wspaniale; niska temperatura procesora oraz AGP 8x. Po zrobieniu testów na standardowych ustawieniach, zaczęliśmy podnosić magistrale systemową. Niestety, zmiana napięcia była dostępna tylko dla RAM-u. Stabilną szynę FSB uzyskaliśmy przy 151 Mhz – cache ( na Soltku 144 ) i na takim też ustawieniu wykonaliśmy testy. Płyta wytrzymała wszystkie nasze próby. Była tylko jedna rzecz która nie dawała nam spokoju. Gdy płyta rozpoznawała procesor, zegar się zgadzał, lecz co innego było z nazewnictwem AMD. Płyta cały czas widziała Athlona XP 2000+, dopiero przekraczając magiczna barierę 155 megaherców (chodzi o FSB) płyta wykryła procesor jako Athlona XP 2600+. Jak wiadomo ten model procesora jest taktowany zegarem 2,13Ghz, podczas gdy nasz osiągnął zaledwie 1,89 Ghz. Zdaje się to być zdumiewające.

DFI AD77, kt400

Jedyny problem, jaki napotkaliśmy wykonując testy, to monitoring temperatury. Gdy nasz CPU nie był podkręcany wszystko było w należytym porządku, niestety, gdy FSB podnieśliśmy zaledwie o 1 Mhz już nie wiedzieliśmy jak się grzeje nasz procesor. Poniżej wyniki z testu i mały dowodzik.

DFI AD77, kt400
3D Mark 2001SE na standardowych ustawieniach ( sterowniki w wersji 32.12 )

DFI AD77, kt400

Wykonanie
DFI swoją płytę wykonał w typowy sposób, bez specjalnie zaokrąglonych kantów czy ładnych kolorów. Rozmieszczenie gniazd i banków pamięci nie blokowało dostępu. Projekt został wykonany przestrzennie, z myślą o łatwym dostępie do gniazd i slotów

Podsumowanie
Krótko i zwięźle: dobry produkt w swoim przedziale cenowym.

DFI AD77, kt400

Spis treści: Recenzja płyta główna DFI AD77

Słowa kluczowe: dfi ad77

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.