2
Opublikowano 12 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Przyspieszanie » Resetowanie ustawień folderów
 
 

Resetowanie ustawień folderów


Domyślnie system Windows zapamiętuje ustawienia wyświetlania każdego otwartego folderu. Czasem jest to korzystne… a czasem nie. System automatycznie dobiera typ folderu do jego zawartości, ale czyni to tylko przy pierwszym jego otwarciu. W związku z tym po zdefiniowaniu go jako np. „Album muzyczny”, zmiana jego zawartości na obrazy nie wpływa na zmianę szablonu, który pozostaje nadal „Albumem muzycznym”. Z kolei przypadkowe zmiany rozmiarów okien mogą z czasem prowadzić do pewnego chaosu.

Od czasu do czasu przydałoby się, aby foldery znowu były tych samych rozmiarów, żeby wszystkie na nowo przystosowały się do aktualnej zawartości. Może się też tak zdarzyć, że zapchany cache przyczyni się wreszcie do stopniowego nieoczekiwanego gubienia ustawień wyglądu tych folderów, na których Ci najbardziej zależy. Może on też spowolnić system – o czym niżej.

W celu oczyszczenia cache’u otwórz edytor rejestru i usuń klucze:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ShellNoRoam\BagMRU
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ShellNoRoam\Bags

Po tej operacji i ponownym otwarciu okien eksploratora wszystkie ich ustawienia będą już standardowe – ale tylko te dotyczące rozmiaru okna i układu ikon – pasek stanu i inne parametry pozostaną bowiem nienaruszone.

Jest jeszcze jedna zaleta tego ustawienia – jeżeli nie było nigdy lub dawno stosowane to dramatycznie zmniejsza objętość rejestru – co może mieć niebagatelne znaczenie dla posiadaczy wolniejszych maszyn. Można to sprawdzić eksportując powyższe klucze przed ich usunięciem. Wpisy te mogą zajmować nawet kilkanaście MB!
czyszczenie cache

Spis treści: Resetowanie ustawień folderów

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.