4
Opublikowano 4 lipca 2013 w Portal komputerowy » Wiadomości » Oprogramowanie » Uwaga na Asystent DobreProgramy.pl – domyślnie instaluje nam spyware!
 
 

Uwaga na Asystent DobreProgramy.pl – domyślnie instaluje nam spyware!


Znany wszystkim portal DobreProgramy.pl w zeszłym roku wprowadził Asystenta Pobierania, który miał za zadanie pomóc laikom przy downloadzie plików oraz zabezpieczyć serwis przed nadmiernym wykorzystaniem ich zasobów. Szybko jednak okazało się, że jest on pełen reklam oraz aplikacji typu crapware. Początkowo do wyboru była instalacja dodatkowego oprogramowania typu antywirus, a obecnie.. wirusa! Komunikat jaki pojawił się w asystencie wygląda niewinnie:

„Zainstaluj Tester monitora i pasek narzędzi Delta. Delta to popularny,darmowy pasek narzędzi przeznaczony do szybszego i prostszego przeglądania i wyszukiwania w Internecie. Zezwalam wyszukiwarce Delta być moim domyślnym aparatem wyszukiwania, stroną główną i nową kartą.”

Do wyboru mamy jeszcze opcję Zaawansowane, ale wygląda ona na domyślnie wyłączoną(opcję zaznaczono na szaro):

asystent pobierania DobreProgramy.pl

Po kliknięciu dalej następuje reset przeglądarki internetowej oraz instalacja oprogramowania spyware Delta Search. Nasza przeglądarka zamiast domyślnej wyszukiwarki wskazuje na wyszukiwarkę Delta. Oprogramowanie imituje znaną wszystkim wyszukiwarkę Google, jednak manipuluje wynikami wyszukiwania i wysyła informacje o naszych preferencjach do producenta:

Delta Search

Delta Search

Deinstalacja Delta Search nie wystarczy, aby pozbyć się tego oprogramowania spyware. Aplikacja głęboko integruje się z przeglądarką i należy użyć oprogramowania typu AwdCleaner, aby ją usunąć. Jeśli masz problemy z Delta Search napisz na forum komputerowym Tweaks.pl.

Problem ten poruszyłem na forum DP i na Wykopie. Jak wynika z wypowiedzi redakcji DP oprócz kosmetycznych zmian w samym Asystencie Pobierania DobreProgramy.pl to jednak dalej będzie promowane Delta Search. Tym samym zalecamy szczególną ostrożność podczas instalacji programów pobieranych z tego serwisu, a już na pewno nie instalację w domyślnej konfiguracji(szybka instalacja). Obecnie tylko kilka antywirusów(8 z 42 testowanych) ostrzega przed instalacją spyware z DP, zapewne ten wynik wkrótce się zmieni.

Spis treści: Uwaga na Asystent DobreProgramy.pl – domyślnie instaluje nam spyware!

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.