9
Opublikowano 15 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Administracja » Zabezpieczenie komputera w 7 krokach
 
 

Zabezpieczenie komputera w 7 krokach


W dzisiejszym, wirtualnym świecie trudno o bezpieczeństwo… W tym poradniku dowiesz się, co zrobić, aby uczynić swój komputer bezpiecznym. Przedstawione poniżej porady są łatwe do wykonania, nawet dla początkującego użytkownika peceta.

1 ANTYWIRUS Z AKTUALNYMI BAZAMI WIRUSÓW

Nie musisz wydawać ani grosza, aby skutecznie ochronić się przed intruzami. Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy darmowy program, jakim jest AntiVir Personal Edition (Freeware, 16,3 MB, MS Windows 2000/XP/Vista, do pobrania stąd: /Avira-AntiVir-PersonalEdition-Classic,685.html ).
Program jest łatwy w obsłudze, ma intuicyjny i przyjazny dla użytkownika interfejs. Niestety nie posiada polskiej wersji językowej, jednak nie powinieneś mieć większych problemów z jego obsługą. Pamiętaj, aby po zainstalowaniu antywirusa przeprowadzić jego aktualizację, oraz pełne skanowanie systemu. Program wyposażony został w monitor, który na bieżąco skanuje pliki, pocztę e-mail, oraz strony, które przeglądasz.

Avira, darmowy antywirus, program antywirusowy, antywirus za darmo

Avira - darmowy antywirus

INNE, DARMOWE ANTYWIRUSY:

2: AKTUALIZACJA SYSTEMU ORAZ OPROGRAMOWANIA

aktualizacja Windows, Windows Update, włączenie aktualizacji

Aktualizacje systemu Windows

Drugą, równie ważną sprawą jest pobieranie najnowszych aktualizacji i łatek do systemu Windows, oraz do innych programów, które masz zainstalowane w swoim komputerze. Jak powszechnie wiadomo, praktycznie codziennie wykrywane są nowe luki w oprogramowaniu. Najprostszym sposobem będzie włączenie automatycznych aktualizacji. Natomiast, jeśli chodzi o aplikacje, warto co jakiś czas zaglądać na stronę producenta danego oprogramowania po to, aby sprawdzić, czy nie wydał on nowszej, poprawionej wersji swojego programu. Aby włączyć automatyczne aktualizacje wejdź w Panel sterowania , a następnie w Aktualizacje automatyczne. Zaznacz opcję, która będzie najbardziej tobie odpowiadała.

3: FIREWALL

Firewall chroni cię przed atakami z sieci. Dla zwykłych użytkowników w zupełności wystarczy ten, wbudowany w system Windows XP (z dodatkiem SP2) lub Vista. Sprawdź, czy jest on domyślnie włączony. Wejdź w Panel sterowania, a następnie w Zaporę systemu Windows. Upewnij się, czy masz zaznaczoną opcję, tak, jak na ilustracji obok.
Wejdź teraz w zakładkę wyjątki, aby zobaczyć, jakie aplikacje mają pozwolenie na łączenie się z siecią. Jeśli nie masz pewność, co do któregoś programu – zalecam go odznaczyć.
Dla zaawansowanych użytkowników polecam aplikacje firm trzecich. Są one bardziej rozbudowane i w pełni konfigurowalne. Posiadają wiele przydatnych opcji. Poniżej zebrałem te, które są godne uwagi i co najważniejsze, nie musimy za nie płacić.

zapora systemu Windows, firewall, firewall za darmo, darmowy firewall

Windowsowa zapora systemu

 

4: PROGRAM ANTYSPYWARE

Spybot, usuwanie szpiegujących programów, cookies, spyware

Spybot Search & Destroy - usuwanie szpiegujących programów i cookies

Spyware i adware są mniej groźne od wirusów, jednak bardzo uciążliwe dla użytkownika peceta. Bez twojej wiedzy zbierają o tobie informacje, wyświetlają uporczywe reklamy, wykradają hasła. Aby się ich pozbyć wykorzystaj program Spybot Search & Destroy 1.4 (Freeware, 4,8 MB, MS Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003, do pobrania stąd: /Spybot-Search-and-Destroy,6.html). Aplikacje upora się z niechcianymi intruzami, przeskanuje aktualne procesy systemowe, oraz podręczną pamięć przeglądarek (IE, Opera i Netscape). Aplikacje dostępna jest po polsku.

5: ZAMKNIĘCIE PORTÓW

robaki, konie trojańskie, porty Windows

robaki i konie trojańskie wykorzystują wolne porty w Windows

Kolejną rzeczą, jaką powinieneś zrobić jest zamknięcie portów, przez które rozprzestrzeniają się robaki i konie trojańskie. Posłuż się niewielkim, ale bardzo przydatnym programem, jakim jest Windows Worms Doors Cleaner (Freeware, 0,05 MB, MS Windows 2000/XP, do pobrania stąd: /Windows-Worms-Door-Cleaner,849.html#)

6: WŁĄCZENIE ZABEZPIECZEŃ PRZECIWKO PHISHINGOWI

Obecnie najpopularniejsze przeglądarki tj. IE 7, Firefox 2, oraz Opera 9 oferują niezwykle przydatną funkcję, jaką jest ostrzeganie użytkownika przed witrynami wyłudzającymi tajne informacje (hasła, numery kont, PINy). Sprawdź, czy na pewno mamy ją domyślnie włączoną.

INTERNET EXPLORER 9

phishing, wyłudzanie haseł, wyłudzenie numerów kont, niebezpieczne strony

phishing, przeglądarki zabezpieczają się przed niebezpiecznymi stronami WWW

Uruchom przeglądarkę IE9, wejdź w Narzędzia, następnie w Filtr witryn wyłudzających informacje. Następnie kliknij na: Włącz automatyczne sprawdzanie witryn Sieci Web. Opcję tą powinieneś mieć ustawioną tak, jak na obrazku obok.

OPERA 11

phishing, wyłudzanie haseł, wyłudzenie numerów kont, niebezpieczne strony

Ochrona przed phishingiem w przeglądarce Opera

Włącz przeglądarkę Opera. Wejdź w Narzędzia, następnie w Preferencje. Kliknij zakładkę Zaawansowane i zaznacz opcję Zabezpieczenia. Upewnij się, że masz włączoną opcję chroniącą przed oszustami.

FIREFOX 10

phishing, wyłudzanie haseł, wyłudzenie numerów kont, niebezpieczne strony

Również Firefox posiada odpowiednia zabezpieczenia przed phishingiem

Uruchamiamy przeglądarkę Firefox , wchodzimy w Narzędzia, następnie w Opcje. Klikamy zakładkę Bezpieczeństwo. Ustawiamy tak, jak na ilustracji obok. Wtedy będziemy mieli pewność, że zostaliśmy dobrze zabezpieczeni przed wyłudzeniami.

7: ZABEZPIECZENIE PRZED SPAMEM

Obecnie spam jest jednym z największych zagrożeń płynących z sieci. Aby się przed nim uchronić zainstalujmy darmowy i uważany za jeden z najskuteczniejszych w walce ze spamem program Spamihilator (Freeware, 1,39 MB, MS Windows 98/Me/2000/XP, do pobrania stąd: /Spamihilator,55.html ). Dzięki samouczącemu się filtrowi program skutecznie ochroni nas przed niechcianą korespondencją. Działa ze wszystkimi popularnymi klientami poczty. Funkcjonalność programu możemy rozszerzyć instalując odpowiednie wtyczki.

Inne, darmowe programy antyspamowe:

TAK NA ZAKOŃCZENIE…

Żaden program nie zapewni nam całkowitej ochrony przed zagrożeniami, które czyhają na nas – Internautów . Najważniejszy jest zdrowy rozsądek oraz zachowanie pewnego dystansu. Bądźmy rozważni, gdy korzystamy z dobrodziejstw Sieci!

Spis treści: Zabezpieczenie komputera w 7 krokach

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.