2
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Internet » Ochrona przed SPAMem na skrzynce e-mail
 
 

Ochrona przed SPAMem na skrzynce e-mail


Za SPAM uznajemy niechciane przez nasz wiadomości, których wysyłanie może przynosić osobie wysyłającej zyski, i które dostajemy w Internecie. Najwięcej SPAM’u otrzymujemy drogą mailową. W poniższym artykule wyjaśniamy jak bronić się przed tymi niepotrzebnymi, i często uciążliwymi wiadomościami.

Prawie cały SPAM jaki otrzymujemy pochodzi od administracji serwera (nie są to tylko reklamy strony na jakiej pocztę założyliśmy – będą to również reklamy innych firm, które zapłaciły właścicielom serwera za ich rozsyłanie) na którym ulokowaliśmy nasze konto e-mailowe, lub od właścicieli niepewnych stron, na których rejestrując się nieopacznie podaliśmy swój adres.

Przede wszystkim musimy założyć skrzynkę na dobrym serwerze. Jeżeli uda nam się znaleźć taki pierwszy punkt (reklamy wysyłane przez administrację serwera) mam z głowy. Konto pocztowe w dobrym serwisie może również nam pozwolić na zablokowanie przychodzących regularnie, niezależnie od administracji serwera wiadomości. Takiego maila możemy otrzymać np. od Google, czy Narod.ru. Poczta Google, czyli Gmail oferuje wszystko czego nam potrzeba, ma jednak jedną wadę: aby założyć w niej konto należy dostać specjalne zaproszenie, które wysłać może osoba, która już jest użytkownikiem Gmaila. Aktualnie rejestrowanie nowych kont, bez zaproszeń udostępnia tylko australijska wersja Google. Narod.ru to rosyjski portal ogólnotematyczny (polski odpowiednik to np. Onet.pl, czy Interna.pl), w którym można założyć również konto pocztowe o funkcjach zbliżonych do Gmaila. Niestety Narod.ru występuje jedynie w wersji rosyjskojęzycznej.

Żeby nie dostawać reklam od witryn, w których się rejestrujemy trzeba zawsze pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze nie możemy w niepewnych witrynach podawać swojego prawdziwego e-maila. Takie strony często wysyłają ogromne ilości SPAMU i uniemożliwiają jego zablokowanie poprzez takie działania jak np. wysyłanie reklam z różnych adresów. Ponieważ jednak zazwyczaj rejestrację należy potwierdzić poprzez klikniecie w odnośnik w liście wysłanym na podany w trakcie rejestracji adres, jakiś należy podać! Aby to „ominąć” możemy podać adres w poczcie Pookmail. Jest to poczta, do której logujemy się nie podając hasła. Wystarczy wpisać adres i zalogować się.

Z takiego konta nie musimy korzystać na co dzień, a jedynie w trakcie rejestracji. Takie konto ma jednak swoją wadę: ponieważ nie potrzeba do niego hasła, każdy może do niego wejść, dlatego kiedy rejestrujemy się na jakiejś stronie, podając adres skrzynki pook, lepiej używać innego hasła niż na co dzień, ponieważ często na podany podczas rejestracji adres przychodzi również hasło. Drugi sposób to założenie osobnego konta, z którego będziemy korzystać tylko w celu rejestrowania się na różnych witrynach. Taki adres będziemy mogli bez strachu wszędzie podawać, ponieważ ewentualne ze SPAM’owanie nie narobi nam problemów, a poufne dane będą zabezpieczone hasłem.

Pytanie co zrobić, jeżeli posiadam regularnie zeSPAM’owywaną pocztę, w serwisie, które nie posiada filtracji SPAM’u (lub posiada fikcyjną, nie działającą filtrację, tak jak np. Onet poczta), a nie mogę zmienić adresu? Warto zainstalować sobie dobry program pocztowy (osobiście polecam Thunderbird– darmowy klient pocztowy stworzony przez autorów Firefoxa). Taka aplikacja znacznie ułatwi nam życie, ponieważ nie tylko ułatwi proces odbierania i wysyłania poczty (robienie tego przez stronę jest mało wygodne), ale także oczyści naszą pocztę ze SPAM’u. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ program pobiera z serwera wszystkie wiadomości (łącznie ze SPAM’em), a następnie jedynie „oddziela ziarno od plew”, czyli innymi słowy odfiltrowuje znajdujący się już na dysku naszego komputera SPAM i przenosi go do specjalnego folderu o nazwie „niechciane”, lub po prostu usuwa. Thundebirda możemy pobrać tutaj: Mozilla Thunderbird.

Spis treści: Ochrona przed SPAMem na skrzynce e-mail

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.