26
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows Vista » Porady » Przewodnik Windows Vista – zalety i wady
 
 

Przewodnik Windows Vista – zalety i wady


W tym artykule postaramy się przedstawić Wam drogim posiadaczom blaszaków wszystkie dobre jak i złe strony systemu Windows Vista. Na samym wstępie zaznaczamy, iż artykuł opiera się o wersje systemu Pre-RC1 (5536) tak więc nie wszystkie wymienione poniżej wątki mogą być w 100% zgodne z ukończonym systemem.

Na pierwszy ogień zabierzemy się za wydajność systemu.
Naszym królikiem doświadczalnym był średniej klasy komputer a mianowicie:

  • Procesor: AMD AthlonXP 2600+ (2.1 GHz)
  • Pamięć: 768 Mb DDR 400
  • Płyta Główna: Asus A7V600
  • Karta Graficzna: Gigabyte GeForce 6600GT 128/128
  • Karta Muzyczna: Creative SoundBlaster Live 5.1 Player Platinum
  • Dysk: Seagate ST380013SA (80 GB Sata)
  • Modem: SpeedTouch 330 (NET24)
  • Drukarka: HP 840

Dlaczego wymieniliśmy naszą platformę tak szczegółowo?? Dowiecie się w kolejnych wątkach a teraz przejdźmy do wydajności. Po instalacji system sprawdza wydajność naszego komputera, po tym wszystkim możemy zajrzeć z poziomu panelu sterowania i pochwalić się naszą oceną znajomym. Nasz komputer uzyskał zdumiewająca ocenę! Mianowice 3 z małym + (3,4) w skali od 1 do 10.

Windows Vista ocena wydajności systemu, wydajność systemu

Windows Vista ocena wydajności systemu

Dowodem naszej oceny jest powyższy obrazek, komputer nie jest co prawda demonem szybkości ale do wolnych tez nie należy. Jak dotąd nie brakowało w nim niczego a tu taka niespodzianka! (-)

Ale jak przeniesie się to na użytkowanie Windows Vista?? Już piszemy. Samo poruszanie po systemie jest dosyć żwawe, ale jest jedno ale. O ile sam system chodzi wręcz wspaniale to uruchomienie powiedzmy Winampa powoduje co jakiś czas przerywanie (trzaski) w odsłuchu muzyki. Ale uruchomienie takiej gry jak Quake III Arena nie powoduje żadnych spowolnień! Gra chodzi wyśmienicie. Tak samo jest z innymi tytułami chodź niewielki spadek wydajności jest. (+-)

Vista kompatybilność ze starszym sprzętem

Duży problem mieliśmy z naszą kartą dźwiękową, co prawda system posiada swoje sterowniki ale wtedy karta brzmi jak jakieś zintegrowane ******* :). Jakimś cudem udało nam się zainstalować pod trybem zgodności sterowniki z oryginalnej płyty Creative (System nie wykrył jej jako SoundBlaster Live! tylko jako procesor dźwiękowy EMU10K). Dźwięk był lepszy ale powstał kolejny problem o którym było dosyć głośno, mianowicie brak obsługi sprzętowej EAX i EAX HD. Karta była w stanie wydawać tylko dźwięki w trybie Stereo i to tylko z 2 głośników!!! Wielki minus!!!

Windows Vista, kompatybilność z SB Live!

kompatybilność z SB Live!

Natomiast karta dźwiękowa zintegrowana z płytą główna dawała możliwość odsłuchu w systemie 5.1 ale i tak mieliśmy z tym wielkie problemy! Jeżeli chodzi o naszą drukarkę to system od razu ją zainstalował oraz uruchomił, tutaj należy się spory + ponieważ drukarka ta jest z 2000 roku tak więc ma już swoje lata. Ogólnie rzecz biorąc Windows Vista posiada ogromną ale to naprawde ogromną bazę ze sterownikami, lecz tak jak pisaliśmy brak obsługi sprzętowej EAX uniemożliwia Nam cieszenie się dźwiękiem przestrzennym w grach.

Windows Vista, połączenie z Internetem Vista

połączenie z Internetem Vista

Kolejnym podzespołem był modem firmy Thomson SpeedTouch 330. Kiedyś słyszałem, że są wielkie problemy z instalacją tego typu modemów (NEO+ i NET24) pod Vistą. Ale tak nie jest, jeżeli jesteś w posiadaniu czystych sterowników od modemu to nic nie stoi na przeszkodzie aby system go zainstalował i uruchomił. Internet w systemie śmiga aż miło! Spory +. Należy jednak pamiętać, że sterowniki muszą być czyste tzn np. ze strony Turbokrecik.info . Tam też znajdują się odpowiednie pliki konfiguracyjne dla usługi Neostrada jak i Net24.

Obsługa systemu Windows Vista

 System jest bardzo dobrze zorganizowany i poruszanie się po nim jest bardzo proste, a jeżeli z czymś mamy problem to pomogą nam przygotowane specjalnie w tym celu samouczki jak i filmy instruktażowe!!! (Wielki +) Pasek Menu Start został całkowicie przeprojektowany, tak aby poruszanie się po nim było łatwiejsze. Już nie zobaczymy wyskakującego paska gdy klikniemy przycisk „Pokaż wszystkie programy”, wszystkie nasze programy pokażą się w kolumnie gdzie jeszcze przed chwilą były skróty do najczęściej uruchamianych programów. (+)

Windows Vista, menu Start w Windows Vista

menu Start w Windows Vista

Jeżeli nie wiesz ile masz miejsca na dysku to do tej pory musiałem klikać: Dysk/Właściwości i dopiero wiedziałeś ile masz miejsca wolnego/zajętego na dysku. Teraz wszystko jest bardzo ładnie przedstawione w postaci pasków, dzięki nim dowiesz się ile masz miejsca na dysku. Paski te posiadają 2 barwy: Niebieska oraz Czerwoną, gdy widać już czerwoną to na dysku pozostało nam mniej niż 10% przestrzeni dyskowej. Bardzo pomysłowe (Mała rzecz a cieszy!) (+).

Wolne miejsce na dysku

Wolne miejsce na dysku

 Kolejną innowacją są całkowicie odmienione właściwości pulpitu! Teraz wszystko zostało ładnie pogrupowane oraz opisane.

Personalizacja ustawień Windows i jego wyglądu

Personalizacja ustawień Windows i jego wyglądu

W pierwszej zakładce możemy zmieniać odcień naszych okienek jak i ustawić ich przeźroczystość. Można powiedzieć, że skala odcieni jest praktycznie nie skończona a wszystko to zależy od gustu użytkownika! (+)

zmiana tła okna w Windows

Wygodna zmiana tła okna w Windows

Kolejną nowością jest ustawianie naszego ulubionego tła, jeżeli chodzi o to to Microsoft postarał się aby było to łatwe i przyjemne. Wystarczy kliknąć w miniaturkę aby po chwili bez żadnej naszej ingerencji pojawiło się nowe tło! (+)

tapety Windows

Fantastyczne tapety Windows

 Niestety nie wszystko złoto co się świeci, podczas np. usuwania dużej ilości plików możemy być uciążliwie wręcz pytani o zgodę w sensie: Czy na pewno? Czy jesteś pewien że lub Nie masz uprawnien do usunięcia pliku czy mimo wszystko chcesz usunąć plik?

Można by wymieniać w nieskończoność. Kolejnym przeszkadzającym dosyć mocno mankamentem jest wyświetlanie próśb o zgodę użytkownika. Co prawda jest w tym coś pożytecznego (bezpieczeństwo) ale, żeby ciągle się pytać w przypadku jednego i tego samego pliku? Bezsens jak dla Nas! Nawet chcąc zajrzeć do menadżera urządzeń to musimy przejść przez okno: System Windows Potrzebuje twojej zgody aby wyświetlić… Żenujące!!! (-)

 Za to bardzo mocno przypadła nam do gustu pomoc systemu ponieważ jest ona bardzo dobrze zaprojektowana i nikt nie będzie miał problemów aby czegoś się z niej dowiedzieć, wiadomo system jest wciąż w fazie budowy i mogą wystąpić pewne braki ale to się wybacza! (+)

Pomoc systemu Windows

Pomoc systemu Windows

 Następną bardzo dobrą rzeczą która została dodana do systemu Windows Vista która ma za cel ułatwić Nam instalowanie programów jest: Program Compatibility Wizard. Ta aplikacja pomaga nam dostosować system tak aby dana aplikacja która nie działa na Viscie a działała na XP zadziałała w końcu :). Z tego co udało nam sie dostrzeć w 80% aplikacja pomogła. Ale wiadomo inny system, inne jądro więc cudów nie oczekujcie :).

Dla ułatwienia wyszukania folderów użytkownika teraz w systemie wszystkie te foldery są koloru zielonego.

 To by było tylko tyle jeżeli chodzi o ocenę pracy z systemem.

Podsumowując ten dział należy zaznaczyć, że Microsoft bardzo ułatwił pracę z systemem dzięki czemu wielu ludziom spodoba się ten system.(+)

 Interfejs (Aero)

podręczna wyszukiwarka w Windows

podręczna wyszukiwarka w Windows

przechodzenie między oknami

przechodzenie między oknami

Nowy Windows, nowy Theme. Jednak tym razem Microsoft bardzo postarał się aby ich nowe „dziecko” wyglądało świetnie. Jednak nic nie ma za darmo (jak to na Microsoft przystało). Funkcja Aero nie będzie dostępna w tańszych wersjach system. Dopiero od Windows Vista Home Premium będziemy mogli cieszyć się tym wspaniałym wyglądem. Jest jeszcze jeden aspekt warty przypatrzenia. Mianowicie nowy interfejs jest bardzo zasobożerny, tak więc użytkownicy słabszych komputerów nie będą mogli cieszyć się nowym interfejsem użytkownika (-). Dlaczego minus?? Ponieważ bardzo podobne efekty można uzyskać modyfikując starszy system Windows XP przy czym nie zużywa się już tyle zasobów co Aero.

Przy uruchomionym DWM (Aero) zauważyliśmy, że interfejs ten zabiera od 15 do 60 Mb Ram! A jeżeli chodzi o zużycie naszego procesora to podczas przesuwania / minimalizowania bądź pojawiania się okna oscylowało w granicach 60-80% STRASZNE!

Spis treści: Przewodnik Windows Vista – zalety i wady

Słowa kluczowe: windows vista wady i zalety, mail skhcn binhthuan gov vn loc:PL

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 2]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.