0
Opublikowano 15 marca 2013 w Portal komputerowy » Wiadomości » Internet » Trojan wykradający hasła zapisane w przeglądarkach
 
 

Trojan wykradający hasła zapisane w przeglądarkach


Eksperci z firmy antywirusowej ESET opublikowali raport zawierający listę zagrożeń, które w lutym br. najczęściej infekowały komputery użytkowników na całym globie. Analitycy zagrożeń zwrócili uwagę na konia trojańskiego Win32/PSW.Fareit, który w ostatnim tygodniu lutego był wyjątkowo aktywny na terenie Polski. PSW.Fareit można przyrównać do kieszonkowca – jego głównym zadaniem jest kradzież loginów i haseł zapisanych w ponad 100 różnych programach, a następnie niezauważone „ulotnienie się” z zainfekowanej maszyny.Lista zagrożeń lutego wg laboratoriów ESET

Win32/PSW.Fareit szczególnie aktywny okazał się 27 lutego – wtedy to nawet co dziesiąta infekcja w Polsce, zidentyfikowana przez laboratorium ESET, była spowodowana właśnie przez tego konia trojańskiego. Zagrożenie rozprzestrzenia się w sieci za pośrednictwem załączników do poczty elektronicznej. Po przeniknięciu do komputera użytkownika Win32/PSW.Fareit tworzy w rejestrze kilka wpisów i jeden plik, który chwilę potem uruchamia. Od tego momentu zagrożenie błyskawicznie identyfikuje i wykrada informacje o systemie operacyjnym i jego ustawieniach, a także loginy i hasła, którymi użytkownik identyfikuje się w klientach FTP, przeglądarkach internetowych i aplikacjach przeznaczonych do obsługi poczty elektronicznej. Skradzione dane zagrożenie przesyła do zdalnego komputera i dodatkowo próbuje pobrać kolejne złośliwe programy z określonych adresów HTTP. Po wszystkim koń trojański samodzielnie usuwa się z systemu. Najpopularniejsze aplikacje, z których Win32/PSW.Fareit wykrada loginy i hasła użytkownika to:

 • Bat! Email Client
 • Google Chrome
 • FileZilla
 • Internet Explorer
 • Microsoft Outlook
 • Mozilla Firefox
 • Mozilla Thunderbird
 • Opera
 • Total Commander
 • Windows Live Mail
 • WinSCP
 – Ze względu na wygodę wiele osób zapisuje swoje hasła w przeglądarce internetowej czy kliencie pocztowym. Niestety wygoda nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Zapisane hasła mogą zostać z łatwością wykradzione przez złośliwe oprogramowanie. Mogą zostać również użyte, w mniej lub bardziej żartobliwy sposób, przez znajomych, którym użyczamy laptopa. Dlatego jedynym słusznym miejscem do przechowywania haseł powinna być nasza pamięć – zwraca uwagę Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET.

Niestety nawet postępowanie zgodnie z radą eksperta nie jest w stanie uchronić przed skutkami działania keyloggerów, czyli aplikacji, które rejestrują znaki jakie użytkownik wprowadza za pośrednictwem klawiatury, logując się np. do konta na Facebooku. Tu z pomocą może przyjść wyłącznie wyspecjalizowane oprogramowanie antywirusowe, które przechwyci i unieszkodliwi zagrożenie, zanim wyrządzi ono użytkownikowi szkodę.

Raport firmy ESET nt. najaktywniejszych zagrożeń lutego można znaleźć na stronie www.eset.pl

Źródło: Eset

Spis treści: Trojan wykradający hasła zapisane w przeglądarkach

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

prasowe