0
Opublikowano 5 maja 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Multimedia » Windows Media Player 12 – ciekawe sztuczki
 
 

Windows Media Player 12 – ciekawe sztuczki


Odtwarzacz multimedialny to oprogramowanie kluczowe dla wszystkich pragnących umilić sobie czas spędzany przy komputerze. Trudno powiedzieć, która aplikacja jest najlepsza – każdy ma bowiem swoje upodobania. Z pewnością jednak trochę niedoceniany jest Windows Media Player w Windows 7 dostępny w wersji oznaczonej numerem 12. Z tego powodu w tym artykule przedstawiamy, co oferuje Windows Media Player i jak dostosować go do własnych potrzeb.

windows media player 12

Windows Media Player uruchomisz klikając menu Start, a następnie Wszystkie programy/Windows Media Player. Od razu można zauważyć, że aplikacja uruchamia się znacznie szybciej, niż przykładowo popularny Winamp. Windows Media Player obsługuje wiele popularnych formatów, jak 3GP, AAC, AVCHD, MPEG-4, WMV i WMA, a także AVI, DivX, MOV i Xvid. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, konieczne jest jednak zainstalowanie kodeków, co pozwoli odtwarzać np. pliki FLAC. Program pobierze okładki albumów oraz tytuły utworów, które ich nie posiadają. Na początek warto włączyć pasek menu. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy dowolne puste miejsce u góry okna programu, po czym z menu wybierz Pokaż pasek menu.

windows media player 12

Tworzenie listy odtwarzania:

  1. W okienku Odtwórz po prawej stronie klikamy Wyczyść listę, jeśli znajdują się na niej już jakieś pliki
  2.  Zaznaczamy w systemie Windows dowolne pliki, które chcemy dodać na listę, a następnie przenosimy je do okienka Odtwórz w programie Windows Media Player.
  3.  Aby zapisać listę, klikamy przycisk Zapisz listę. Dobrze taką listę od razu posortować zgodnie z nazwami plików. W tym celu klikamy mały przycisk Opcje listy, a nastepnie wybieramy Sortuj listę według/Nazwa pliku.

Listy odtwarzania utworzone w Windows Media Player przechowywane są w katalogu C:\Users
azwa_użytkownika\Music\Listy odtwarzania.
Lista pojawi się w okienku po prawej stronie. Standardowo w programie Windows Media Player wyświetlanych jest tylko 5 najnowszych list. Znacznie lepiej, kiedy program pokazuje wszystkie listy odtwarzania. Aby to ustawić, klikamy prawym przyciskiem myszki w prawym okienku strzałkę Listy odtwarzania i wybieramy Dostosuj okienko nawigacji. W obszarze Listy odtwarzania zaznaczamy pole Wszystkie. Możemy wybrać inne elementy i ich ustawienia.
windows media player 12

 

Domyślnie program Windows Media Player 12 nie ma możliwości minimalizowania do zasobnika. Brak tej funkcji to bez wątpienia wada, gdyż program zajmuje często cenne miejsce na pasku zadań. Przy odrobienie wysiłku możemy jednak dodać do programu plugin, który pozwoli minimalizować odtwarzacz do zasobnika.

W tym celu:

  • Pobieramy plugin wmptray.dll z tej strony.
  •  Kopiujemy plik do katalogu (konieczne może być jego utworzenie) C:\Program Files\Windows Media Player\Plugins.
  •  Klikamy menu start, po czym w pole Wyszukaj pliki i programy wpisujemy regsvr32 „C:\Program Files\Windows Media Player\Plugins\WMPTray.dll” Otwieramy program Windows Media Player i klikamy przycisk OK w okienku konfiguracyjnym pluginu, które pojawi się jednorazowo.

Chcąc poprawić jakość dźwięku możemy zainstalować stworzony ku temu plugin DFX Audio Enhancer. Efekty, jakie daje wtyczka są naprawdę znakomite. Niestety DFX Audio Enhancer jest płatny. Aby go pobrać, wejdź na tą stronę. Po instalacji, wtyczka rozpocznie pracę. Efekty można dowolnie dostosować z użyciem specjalnego okienka.

Do bardzo ciekawych funkcji Windows Media Playera należy też nagrywanie od zgrywanie plików z nośników CD Audio. Przy domyślnych ustawieniach program zapisuje pliki w formacie WMA. Aby to zmienić, kliknij u góry w obszarze nawigacji puste miejsce prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu wybierz Narzędzia/Opcje. Kliknij kartę Zgraj muzykę. Wybierz odpowiedni dla Ciebie format, np. MP3, a następnie jakość.

windows media player 12

Warto przy okazji przejrzeć inne ustawienia, jakie są dostępne w Windows Media Playerze, co pozwoli jeszcze bardziej dostosować aplikacje do Twoich potrzeb.
Aplikacja bardzo dobrze sprawdza się również przy synchronizowaniu danych przykładowo z przenośnymi urządzeniami multimedialnymi.

Spis treści: Windows Media Player 12 – ciekawe sztuczki

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

Domyślny dla witryny