0
Opublikowano 24 czerwca 2016 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Jakie krzesło do pracy przy komputerze?
 
 

Jakie krzesło do pracy przy komputerze?


Jeszcze stosunkowo niedawno nikt nie zwracał uwagi na to na czym siedzimy w czasie pracy biurowej. Jak do każdej kwestii, która wydawała się drugorzędna, nie przykładano do tego szczególnej uwagi. Dopiero dążenie do zwiększenia efektywności pracowników i ciągła walka o klienta wśród producentów sprawiły, że temat został w końcu dostrzeżony i nastąpił spory rozwój jeśli chodzi o design i ergonomię krzeseł. Komputery w znacznej mierze przyczyniły się do przyspieszenia tego procesu. Szukając dziś optymalnego krzesła do pracy przed tym urządzeniem, natkniemy się na mnóstwo ofert. Ich liczba może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać najlepiej?

Na początku należy rozróżnić dwie podstawowe kwestie. Czym innym jest fotel przeznaczony do pracy biurowej, a czym innym krzesło typowo gamingowe. E-sportowcy i miłośnicy gier video mają swoje meble specjalnie przystosowane do grania, ułatwiające i uprzyjemniające ten sposób zabawy. Niektóre bardziej zaawansowane modele mają na przykład wbudowane głośniki czy mechanizm wibracji, aby lepiej odwzorować realia gry i dostarczyć użytkownikowi dodatkowych wrażeń. Mogą mieć także wbudowane np. gniazdka USB, pozwalające na podłączenie kontrolera do gry i innych akcesoriów lub podładowanie baterii. Tego rodzaju krzesła powinny wybierać te osoby, które cenią sobie wygodę w graniu i czas przed komputerem poświęcają przede wszystkim rozrywce.

Szukając krzesła do pracy przy komputerze, powinniśmy raczej sięgnąć po typowe ergonomiczne modele biurowe. W fotelu gamingowym też da się pracować, ale bywa, że te naprawdę dobre i warte swej ceny modele są po prostu droższe. Poza tym, dochodzi tu kwestia niuansów i tak jak fotel tego rodzaju jest zaprojektowany z myślą głównie o graniu, tak ergonomiczne krzesło biurowe ma sprzyjać wielogodzinnej pracy przed komputerem (co może się objawiać choćby w różnicach w wyprofilowaniu oparcia). Grać też można w zwykłym fotelu czy krześle, ale nie bez powodu powstały modele dedykowane dla graczy.

W obu wypadkach warto jednak zwrócić uwagę na podobne kwestie. Niezależnie bowiem od rodzaju krzesła, niezwykle istotne jest to, aby pozwalało na jak największą regulację poszczególnych elementów. Najważniejsza jest wysokość siedziska, wysokość podłokietników, a także możliwość odchylenia oparcia. Trzeba też zwrócić uwagę na wyprofilowanie siedziska i oparcia. Mile widziane są wszelkie inne opcje regulacji (np. kąta wychylenia podłokietników, wysuwane siedzisko, regulacja wysokości zagłówka, wszelkie mechanizmy synchronizacyjne).

Niezwykle istotne są także materiały, z których wykonano krzesło oraz jakość połączenia wszelkich elementów. Najłatwiej te kwestie sprawdzić testując dany model na żywo. Wtedy można uzyskać pewność co do stabilności stelaża i wytrzymałości krzesła. Nie zawsze jest to jednak możliwe W takim wypadku trzeba zwrócić uwagę np. na rodzaj materiału, z którego wykonano stelaż. Szczególnie trzeba uważać na wszelkie elementy plastikowe, bo dużo łatwiej je złamać i szybciej się zużywają. Dobrze też zwrócić uwagę na tapicerkę. Lepiej jest szukać materiałów trudno ścieralnych i takich, które nie zbierają kurzu. Dobrym wyborem może być obicie wykonane z siatki lub membrany. Materiały te zapewniają lepszą wentylację niż skóra czy tworzywo, a ponadto są trwałe i łatwiejsze w czyszczeniu. Warto też przyjrzeć się wypełnieniu siedziska. Mamy do wyboru albo gąbkę, albo piankę, przy czym ta druga jest wyżej ceniona i lepiej dopasowuje się do kształtu ciała. W droższych modelach można też trafić na piankowe, inteligentne wypełnienie. To kosztowna, ale najlepsza opcja.

Oczywiście, najbardziej istotne w tym wszystkim jest dopasowanie krzesła do blatu biurka. Jeśli nie będziemy mogli ustawić siedziska w optymalnej pozycji, lepiej poszukać innego modelu. Nasz fotel czy krzesło muszą być ergonomiczne i mobilne, pozwalające na swobodę korzystania z niego w miejscu pracy. Warto z pewnością zastanowić się nad jednoczesnym zakupem krzesła razem z biurkiem, bo taki komplet to gwarancja dopasowania. Przede wszystkim, należy jednak pamiętać o tym, by nie przebywać w pozycji siedzącej przez zbyt długi czas. Warto co jakiś czas wstać od komputera i się ruszyć, gdyż nawet najlepiej wykonane i wyprofilowane krzesło nie uchroni nas przed zgubnymi skutkami siedzącego trybu życia.

Spis treści: Jakie krzesło do pracy przy komputerze?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.