0
Opublikowano 30 lipca 2021 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » NFC w telefonie – czym jest technologia NFC?
 
 

NFC w telefonie – czym jest technologia NFC?Większość nowych telefonów wyposażona jest w łączność NFC. Co to takiego jest i jak działa? Jak płacić smartfonem z NFC? Do czego jeszcze przydaje się technologia NFC w telefonie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Co to jest NFC i jak działa?

Technologia NFC służy do komunikacji bezprzewodowej na niewielką odległość, a konkretniej do około 20 cm. Podobnie jak Bluetooth wykorzystuje fale radiowe, ale ma nieco niższą prędkość transferu (do 848 kb/s). W zamian pozwala jednak przesyłać dane między urządzeniami bez ich wcześniejszego parowania – wystarczy włączyć funkcję NFC i zbliżyć do siebie sprzęty.

NFC w telefonie wykorzystuje się głównie do płatności zbliżeniowych, choć technologia ma też dodatkowe zastosowania. Coraz częściej moduł do łączności NFC znajdziesz także w inteligentnych zegarkach, słuchawkach, głośnikach i innych urządzeniach.

NFC i płatności, czyli jak płacić telefonem z NFC?

Żeby płacić zbliżeniowo przez NFC, potrzebujesz:

  • smartfona lub smartwatcha z modułem NFC;
  • karty SIM kompatybilnej z technologią NFC;
  • aplikacji mobilnej do płatności NFC (np. Google Pay czy Apple Pay albo aplikacje banków);
  • no i oczywiście karty płatniczej.

Gdy już ściągniesz wybraną aplikację, łatwo skonfigurujesz, jak ma działać i dodasz dane karty płatniczej. Z kolei moduł NFC, tak jak Bluetooth czy Wi-Fi, aktywujesz w górnym pasku powiadomień lub w ustawieniach telefonu.

 Same płatności NFC są natomiast równie szybkie i wygodne, jak te kartą płatniczą. Wystarczy przyłożyć smartfon do terminala, w którym można płacić zbliżeniowo – i już. Trzeba tylko pamiętać, żeby funkcja NFC była cały czas włączona, a telefon odblokowany (aplikacja do płatności nie musi być włączona). Rzecz jasna, jeśli kwota będzie większa niż 100 zł, to musisz też wpisać numer PIN karty w terminal.

Co jeszcze daje NFC w telefonie?

Technologia NFC to nie tylko płatności zbliżeniowe smartfonem. Możesz dzięki niej także między innymi szybko i wygodnie wysyłać mniejsze ilości danych (np. wizytówki, kontakty czy linki) na inne urządzenia.

 Znajdziesz tam bardziej szczegółowe informacji o samej technologii i jej zastosowaniach. Z artykułu dowiesz się na przykład:

  •  co to jest czytnik tagów NFC;
  • gdzie można znaleźć znaczniki NFC (inaczej tagi) i do czego służą;
  • dlaczego NFC i płatności, które umożliwia, są bezpieczniejsze niż karta płatnicza.

Spis treści: NFC w telefonie – czym jest technologia NFC?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.