Portal komputerowy » od 200 do 300zł » Test Zalman Z9 U3 – najlepsza w swojej cenie » Strona 6

Test Zalman Z9 U3 – najlepsza w swojej cenie

 

 
Overview
 

Producent:
 
Cena:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
64 total ratings

 

Zalety


+ Świetny design
+ Filtry przeciwkurzowe
+ Dołączone 3 wentylatory 120mm
+ Porty USB 3.0
+ Regulacja obrotów wentylatorów na panelu przednim
+ Czujnik temperatury

Wady


- Wyłamywane śledzie
- Brak filtra w górnej części obudowy
- Filtr doprowadzający powietrze do zasilacza


Kilka słów o teście

Firma Zalman wydała jakiś czas temu odświeżony model jednej z najbardziej rozchwytywanych obudów na runku. Mowa tutaj o obudowie Z9 U3, która różni się od modelu Z9 Plus kilkoma szczegółami. Jak testowany sprzęt poradzi sobie w codziennym użytkowaniu? Jak przebiega montaż? Jak wygląda cyrkulacja powietrza wewnątrz obudowy? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym artykule, porównując Z9 U3 do mojej obudowy Chieftec DF-02B-B-OP.

1
Opublikowano 22 października 2012 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Testy

Testy zostały przeprowadzone w temperaturze pomieszczenia~23°C oraz z użyciem aż trzech konfiguracji, które wyglądały następująco:

  1. Zalman Z9U3 + fabryczne wentylatory
  2. Chieftec DF-02B-B-OP
  3. Chieftec DF-02B-B-OP + wentylatory i regulator obrotów z obudowy Zalman Z9U3

Niestety w obudowie Chieftec DF-02B-B-OP nie ma możliwości montażu wentylatorów w górnej części obudowy, dlatego wentylator, który powinien się tan znaleźć został zamontowany na bocznej ściance.

Każdy test trwał około 30 minut i powtarzany był trzykrotnie w celu potwierdzenia wyników.

Testy temperatur CPU

Pierwszy test polegał na sprawdzeniu temperatur osiąganych przez każdy z rdzeni procesora, przy stałej częstotliwości pracy wynoszącej 3,5GHz (0,6GHz więcej niż standardowo). Aby odpowiednio obciążyć procesor posłużyłem się aplikacją OCCT, która jednocześnie podawała temperatury. Każda próba trwała około 30 minut. Największe temperatury, jakie zarejestrował program OCCT, zostały zapisane, a następnie użyte do tworzenia wykresów końcowych.

Podczas pracy programu testującego, oraz wychładzania procesora nie było włączonej żadnej aplikacji prócz OCCT. Wszystkie zbędne procesy oraz usługi zostały wyłączone w menadżerze zadań.

Fabryczne wentylatory zamontowane w Zalman Z9U3 zostały podłączone do kontrolera prędkości i pracowały na około 80%. Zapewniło to wystarczająco dobrą cyrkulację powietrza.

Test Zalman Z9 U3

Test Zalman Z9 U3 obciążenie

 

Testy temperatur GPU

Aby sprawdzić która obudowa zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, w teście wzięła udział karta Sapphire HD7750 Ultimate Silent Series, która została wyposażona w pasywne chłodzenie. Jej test pojawił się na łamach portalu już jakiś czas temu i zaskoczyła nas swoimi osiągami.

Test polegał na monitorowaniu osiąganych temperatur podkręconego układu (855MHz dla rdzenia i 1250MHz dla pamięci) zarówno w spoczynku jak i w stresie. W celu maksymalnego obciążenia tego układu, użyłem aplikacji MSI Kombustor, dołączonej do MSI Afterburner, którym monitorowałem temperatury.

Test Zalman Z9 U3 temperatura karty graficznej

 

 

Testy filtrów

Nie mogło tutaj zabraknąć także sprawdzianu filtrów powietrza zastosowanych w testowanej obudowie. Jak wyglądała procedura testowa?? Obudowa pracowała około 3 tygodnie bez ich czyszczenia, a na koniec sprawdziliśmy ile kurzu dostało się do wnętrza obudowy, oraz w jakim stanie są same filtry. Wyniki najlepiej obrazują zdjęcia.

filtr przeciwkurzowy Zalman Z9 U3

 

filtr przeciwkurzowy Zalman Z9 U3

O ile o większości zastosowanych filtrów mogę powiedzieć, że spisały się znakomicie, to o filtrze pod zasilaczem mogę powiedzieć jedynie, że spisuje się przeciętnie. Część drobinek kurzu zatrzymał sam filtr, część osiadła na wlotach powietrza, a część pewnie przedostała się do zasilacza.

filtr przeciwkurzowy Zalman Z9 U3

filtr przeciwkurzowy Zalman Z9 U3

 

Spis treści: Test Zalman Z9 U3 – najlepsza w swojej cenie

4estR
 
Były redaktor Tweaks.pl. Specjalizacja w sprzęcie takim jak: - Smartfony - Monitory - Notebooki, Netbooki, Ultrabooki - Podzespoły bazowe komputera. - Sieć przewodowa i bezprzewodowa.


1 komentarz


  1.  
    CyniU
     
     
     
     
     

    Można gdzieś kupić takie nakładki na hdd??





Dodaj komentarz


(required)