0
Opublikowano 18 marca 2012 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Karty graficzne » Recenzja MSI ATI Radeon X800 XL
 
 

Recenzja MSI ATI Radeon X800 XL


Dziś, zwykłemu „ Kowalskiemu” bardzo trudno jest „połapać” się w tym, co się dzieje na rynku sprzętu komputerowego. Zwykły użytkownik komputera, nie wie, jaką kartę graficzną kupić, by móc robić na niej to, co chce. Dzieje się to, przez ogromny zamęt, jaki panuje na w/w rynku. Każdy producent reklamuje swój produkt, jako najlepszy. Jednak często, jest to tzw. „bubel”. Postaram się pomóc, właśnie zwykłym użytkownikom komputerów, w wyborze karty graficznej, testując jedną z nich. Jest to karta z wyższej półki, która zapewni nam komfort pracy, w najnowszych grach i aplikacjach.W sklepie KOMSAD ( www.komsad.pl) karta kosztuje 1402,50 zł.
MSI X800 XL, ATI x800

MSI X800 XL, ATI x800

Pudełko jest ogromne…dosłownie ( jakieś 40×40 cm!). Co znalazłem w pudełku? Znalazłem tam, oprócz samej karty m.in. przejściówkę DVI- D-SUB; przejściówkę VIVO/HDTV ( duża czerwona kostka z wieloma wyjściami…..), kabel do TV oraz…. Jakies 10-12 płyt CD. Były wśród nich sterowniki, programy „ Star DVD Family”, „ VirtualDrive”, „ RestoreIT!”.
Było tam jeszcze 9 płyt CD z grami! . Były to dość znane tytuły, takie jak: „ XIII”; „Splinter Cell: Pandora Tommorow” oraz „ URU: Agens Beyond Myst.
Karta chłodzona jest dużym radiatorem z wiatrakiem. Chłodzenie jest bardzo dobre, potrafi schłodzić kartę, jednakże ma jedną wadę, a mianowicie jest bardzo głośne. Na szczęście na karcie zainstalowano „ inteligentne chłodzenie”. Podczas pracy w Windows, jest dość cicha, lecz po dłuższym czasie grania, chłodzenie przyspiesza i robi się coraz głośniejsze.Osobom, którym zależy na ciszy polecam chłodzenie SILENCER, dla tego modelu karty jest to 4/5 ATI SILENCER. Chłodzi ono jeszcze lepiej, a w dodatku jest bardzo ciche. Jego wadą jest to, że zajmuje wolny slot PCI. Radiator, który jest połączony z wiatrakiem, „ zahacza” także o pamięci i chłodzi je. Pamięci zostały celowo rozmieszczone tak, by chłodził je „główny” radiator. To bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek lepsze byłyby osobne radiatory na każdą kość pamięci.
Kabelek od coolera jest bardzo łatwo wypiąć, ze złącza 3-PIN.
Instalacja sterowników, dołączonych do karty przebiega bezproblemowo i nawet początkujący użytkownicy nie powinni mieć problemów. Ta karta graficzna posiada jeden fajny bajer: „świecący wentylator”. Świeci on na niebiesko i ładnie komponuje się z czerwonym laminatem.

OC(Overclocking)=podkręcanie= to zmiana oryginalnych ustawień częstotliwości magistrali i mnożnika procesora dla zwiększenia jego wydajności, jednak wiąże się z produkcją nadmiernej ilości ciepła i niestabilną pracą.

Tu porównanie z całą rodziną kart X800

MSI X800 XL, ATI x800

Na karcie zainstalowano pamięci SAMSUNG 2,0 ns. Więc teoretyczny „max” dla pamięci to 1000/2×2, czyli 1 GHz. Zaraz wyjaśnię, na jakiej podstawie.
1000 dzielimy na 2 ( czas dostępu), wychodzi taktowanie jak dla SDR, a że na karcie zainstalowano pamięci DDR, to mnożymy to razy 2 i wychodzi 1 GHz, i jest to efektywna częstotliwość.
Dodatkową zaletą karty jest to, że nie posiada dodatkowego złącza zasilania ( X800XT je posiada). Całą energię karta czerpie ze złącza PCI-EXPRESS.
Karta posiada 2 wyjścia DVI-I oraz VIVO.
Grzechem byłoby nie wspomnieć o jakości wyjścia TV. Pozwala ono na oglądanie filmów w bardzo dobrej jakości. Zdziwiła mnie też jakość gry na telewizorze!
Nie mogłem ukryć zdziwienia, po odpaleniu NFS: Underground 2. Wyglądało to pięknie, a jeśli ktoś ma mały monitor, to w dodatku gra wydawała się bardziej realistyczna.

Taktowanie karty to – według programu PowerStrip – 398,25 MHz dla układu graficznego i 492,75 MHz dla pamięci

MSI X800 XL, ATI x800

2.Zestaw testowy.
Konfiguracja testowa:

  • ATHLON 64 3200+@2180MHz
  • MSI K8N NEO 4 PLATINUM NF4 ULTRA
  • APACER 2x512MB DDR RAM 400
  • WINDOWS XP PRO
  • ATI CATALYST 5.1

3. Wydajność w testach.
Teraz 3DMark03. Jest to następca 3D Marka 2001se. Wykorzystuje on DirectX 9.0 oraz shadery 2.0. Właśnie w/w technologie są najważniejsze w grach komputerowych.
W przeciwieństwie do 3DMarka01se test nie uwzględnia wydajności procesora ( to są w CPU score), a jedynie wydajność grafiki. Jest to według mnie test dobry do zapoznania się z wydajnością karty w najnowszych grach.

MSI X800 XL, ATI x800

Tutaj widzimy przewagę 6800GT nad X800XL.

MSI X800 XL, ATI x800

Tu również, lecz różnica jest coraz mniejsza, właściwie nieznaczna

MSI X800 XL, ATI x800

W wyższej rozdzielczości przewagę ma GF 6800GT, choć jest ona nieznaczna.
Czas na 3DMarka05. Jest to najbardziej surowy benchmark dla kart graficznych, było o nim głośno, jeszcze jak go nie było. Dla dużej części osób 3dMarki stanowią „wyznacznik” wydajności kart graficznych. Właśnie ta część osób zawiodła się na tym teście, bo wyniki, jakie osiągały najlepsze karty, były śmiesznie małe. Jest tego jeden powód. 3dDMark2005, znacznie „faworyzuje” karty ze sprzętową obsługą DX 9.0C oraz Pixel Shader 3.0.
W tym teście, karty, które nie kosztują średniej pensji w Polscie nie zagwarantują dobrej płynności wyświetlania obrazu – pięknego obrazu, bo taki jest ten Benchmark.

MSI X800 XL, ATI x800

W tym teście wygrał Radeon X800XL! Choć przewaga była niewielka.

MSI X800 XL, ATI x800

Z kolei ten test tylko zwiększył przewagę produktu ATI, nad GeForce’m.

MSI X800 XL, ATI x800

W wyższej rozdzielczości nieznacznie prowadzi Radeon.

4. Overclocking.
Kartę udało mi się przetaktować do wartości: 435 MHz dla rdzenia ( standardowo 398,25 MHz) oraz 550 MHz dla pamięci ( standardowo 492,75 MHz ). Poniżej wyniki podkręconej karty:

MSI X800 XL, ATI x800

MSI X800 XL, ATI x800

W przypadku 3DMarka 03, ilość punktów zwiększyła się o 726 punktów. Zaś w 3DMarku05 karta uzyskała o 359 punktów więcej.
Przypomnę, że zegary były podkręcone następująco: 435 MHz dla rdzenia oraz 550 MHz dla pamięci. Myślę, że jeśli chodzi o stopień podkręcenia, to przełożył się on na dość duży skok punktów.

5. Podsumowanie.
Radeon X800XL to bardzo dobra karta, która pozwoli nam pograć w najnowsze produkcje i to nie na najniższych detalach. W dodatku w wydaniu MSI „ kusi” dodatkami. Jednak jej cena jest bardzo porównywalna z GeForce’m 6800 GT.
Obie karty są mniej więcej tak samo wydajne, więc myślę, że jeśli ktoś będzie wybierał między tymi kartami, to pokieruje się sentymentem, czy to do ATI, czy to do NVIDIA.
Jednakże trzeba wspomnieć, że ta karta nie jest skierowana, do „ overclockerów”.
Wyniki jej OC niestety nie są zadowalające. Ale ogólnie karta jest dobra i mogę ją polecić komuś, kto chce mieć dobrą kartę, która poradzi sobie w nowoczesnych grach i aplikacjach.

Spis treści: Recenzja MSI ATI Radeon X800 XL

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.