Polecane
 

Portal komputerowy » Monitory » Sprzęt komputerowy » Philips 272P4QPJKEB – test 27 calowego monitora 2K z matrycą PLS

Philips 272P4QPJKEB – test 27 calowego monitora 2K z matrycą PLS

 

 
Opinia
 

Producent:
 
Cena: , ,
 
Rating
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
26 total ratings

 

Zalety


+ matryca PLS o doskonałych kątach widzenia + rozbudowana ergonomia + rozdzielczość 2560x1440 + funkcja auto pivot + jakość wykonania + wbudowana kamerka internetowa oraz głośniki + wbudowane porty USB 3.0 + możliwość konfiguracji z poziomu komputera + energooszczędność + możliwość podłączenia dwóch źródeł obrazu + ciekawe wzornictwo + doskonała jakość materiałów i wykonania + ergonomiczna podstawka i prosty system zarządzania kablami + minimalnie widoczny efekt odbicia w ekranie

Wady


- czas reakcji matrycy - równomierność luminacji - duża liczba bezużytecznych trybów SmartImage - niepodświetlone menu OSD - mimo matowej matrycy odbicia w ekranie wciąż wystepują


Kilka słów o teście

Philips 272P4QPJKEB to monitor z wyższej półki, charakteryzujący się do tego wysoką rozdzielczością 2K (2560×1440 pikseli) i zastosowaniem matrycy PLS.

0
Opublikowano 17 września 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Philips 272P4QPJKEB – testy użytkowe i praktyczne

Procedura testowa

Testy kolorymetrem przeprowadzano co 10 % jasności, zaczynając od zera. Test był powtarzany na każdym ustawieniu jasności monitora. Kontrast był stały i wynosił 50%. Do testów wydajności matrycy użyliśmy kolorymetra Sypder 4 Elite. Do zmierzenia poboru prądu przez testowany monitor użyliśmy watomierza Ledsystem B65-6907C.

kolorymetr spyder 4 elite

Odczucia własne z użytkowania

Matryca monitora charakteryzuje się czasem reakcji sięgającym 12 ms, co niestety będzie skutkowało pojawianiem się efektu smużenia przy wyświetlaniu dynamicznych scen (gry, filmy). Praca ze statycznymi obrazami (internet, aplikacje biurowe) będzie natomiast w pełni komfortowa. W tej sytuacji warto skorzystać z funkcji SmartResponse, która znacząco skraca czas reakcji.

W teście odwzorowania kolorów monitor wypadł dobrze. Wyświetlane kolory są żywe, niczym niezniekształcone, i pod każdym oglądanym kątem nie tracą na jakości. Monitor nie smuży również, co jest dużym plusem. Nie widać żadnych przebarwień w trakcie przewijania stron. Obraz jest ostry jak żyleta. A wszystko to w rozdzielczości 2560×1440. Mamy tu do czynienia z monitorem do zadań zaawansowanych. Monitor nie wydaje od siebie żadnych odgłosów piszczenia czy buczenia niezależnie od jasności ekranu i wyświetlanych obrazów. Obudowa podczas pracy jest nieznacznie cieplejsza od otoczenia.

W celu uzyskania pełnej rozdzielczości 2K niestety wymagane jest korzystanie z pełnego kabla DVI. Pod pojęciem pełny rozumiem kabel ze wszystkimi pinami we wtyczkach DVI. Należy o tym bezwzględnie pamiętać, gdyż użycie zwykłych kabli jakie są dostępne zazwyczaj w sklepach czy takich, jakie są dodawane przez producentów monitorów np. FullHD tutaj nie wystarcza.

Kąty widzenia

Matryca PLS (Plane to Line Switching) jest pochodną matryc IPS. Choć to zbytnie uproszczenie, właściwie PLS to krok dalej w stosunku do IPS. Obie matryce zapewniają (choć PLS wygląda tu lepiej) jednakowo bardzo dobre kąty widzenia i żywe kolory. Nie inaczej jest tutaj. Ta zastosowana w testowanym Philipsie ma jednak dodatkowe atuty jak:

  • 10-procentowy wzrost jasności względem IPS
  • Do 15% mniejsze koszty produkcji matrycy PLS względem IPS
  • Wyższa jakość obrazu względem IPS

DSC 0204 DSC 0206 DSC 0207 DSC 0209
Nierównomierność czerni:

Philips 272P4QPJKEB srebrzenie ekranu

 

Smużenie

Philips 272P4QPJKEB (PLS)

Pixel Persistence Analyzer Philips 27' PLS

 

BenQ GW2760S (VA)

pixel resistance - benQ 27

Poziomy jasności i temperatury kolorów:

philips - pl

philips tk

Spis treści: Philips 272P4QPJKEB – test 27 calowego monitora 2K z matrycą PLS

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


0 komentarzyDodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)