0
Opublikowano 15 marca 2012 w Portal komputerowy » Internet » Oprogramowanie » Wprowadzenie do Internet Explorer 7
 
 

Wprowadzenie do Internet Explorer 7ARTYKUŁ ARCHIWALNY

Microsoft właśnie wypuścił kolejną wersję przeglądarki, tym razem oznaczona numerem 7. jest to już FINALNA wersja tejże przeglądarki, jak na razie dostępna w języku angielskim. Nie będę jej tutaj dogłębnie recenzował, porównywał do innych przeglądarek czy wypisywał wady i zalety, bo nie miało by to najmniejszego sensu, gdyż na to jest zdecydowanie za wcześnie. W tym artykule chcę tylko przybliżyć możliwości (bądź nie) tej przeglądarki, pokazać co zostało zmienione, co zostało dodane, a co w ogóle nie uległo zmianie. Obecnie IE 7 będzie można zainstalować w następujących systemach:

• Windows XP Service Pack 2
• Windows Server 2003 32-bit
• Windows XP/Server 2003 x64
• Windows Server 2003 IA64

Pobieranie i instalacja

Najnowsza wersję przeglądarki można pobrać oczywiście ze strony www.microsoft.com. Jak już wcześniej wspomniałem dostępna jest tylko anglojęzyczna wersja.
Przebieg instalacji jest bardzo prosty, po uruchomieniu instalatora pokazuje nam się bardzo ładne i przyjemne okienku, w którym wystarczy klikać tylko „Dalej”. Nadmienię tutaj także, ze instalacja jest praktycznie całkowicie zautomatyzowana, zatem ogranicza się ona zaledwie do kilku kliknięć. Na początku instalator usuwa starą wersję IE, po czym wgrywa już tą właściwą, IE7. Sprawdzana jest także autentyczność systemu, zanim IE7 zostanie do końca zainstalowane, zatem Ci, którzy mają piracką wersję systemu operacyjnego mogą mieć problemy z instalacją nowej przeglądarki. Po zakończeniu instalacji wszystkich składników instalator prosi nas o ponowne uruchomienie systemu, co oczywiście czynimy. Po ponownym uruchomieniu systemu, zanim zobaczymy nasz pulpit instalator przeglądarki pobiera jeszcze z Internetu najnowsze aktualizacje. Po tej czynności komputer jest automatycznie restartowany. Teraz możemy się już cieszyć nową przeglądarką, Internet Explorer 7.

Pierwsze uruchomienie

Gdy uruchomimy IE7 po raz pierwszy, ujrzymy stronę, na której będziemy musieli określić wybrane opcje. Zajmuję to dosłownie chwilę. Potem, wedle uznania, będziemy mogli zainstalować jeszcze engine wybranej przez nas wyszukiwarki – to akurat pominąłem, gdyż wydaje się to zbędne.

Internet Explorer 7

Internet Explorer 7

Wygląd

IE7 prawie w ogóle nie przypomina już wysłużonej przeglądarki IE7, przynajmniej jeśli chodzi o wygląd. Interfejs został całkowicie przebudowany, mamy nowe przyciski, nowe kolory oraz ikonki.

Internet Explorer 7

Internet Explorer 7

Co nowego?

IE7 wprowadza kilka nowych opcji, których w poprzedniej wersji nie było, mimo ze były wręcz niezbędne. Zatem co takiego posiada IE7? Oto kilka z nich, które od razu rzucają się w oczy:

– Została wprowadzona możliwość przeglądania stron w zakładkach
– Została dodana obsługa kanałów RSS
– Unowocześniony Pop-up blocker
– Kontrola Anty-Phishingowa
– Możliwość powiększenia strony w skali %
– Nowe „Opcje internetowe” – w języku angielskim
– Przeglądanie kodu strony
– Pasek wyszukiwarki

To tyle z takich podstawowych i najbardziej rzucających się w oczy zmian. Jak już wyżej wspomniałem, zmienione zostały także opcje internetowe, wszystko wskazuje na to, ze dzięki nim będziemy mogli zwiększyć poziom bezpieczeństwa przeglądarki. Zobaczymy z czasem, jak to będzie w praktyce…

Internet Explorer 7

Internet Explorer 7

Internet Explorer 7

Internet Explorer 7

Szybkość

Po otwarciu kilku bardziej „łączożernych” stron można stwierdzić, ze IE7 bardzo dobrze radzi sobie z otwieraniem takich stron, więc szybkościowo nie odstaje od takich przeglądarek jak FireFox czy Opera. Jednak czy już wkrótce będzie można mówić o jakiejś rywalizacji IE7 z Operą czy FF? Czas pokaże…

Internet Explorer 7

Informacje końcowe

Jak na razie IE7 można pobrać tylko bezpośrednio ze strony Microsoftu, nie jest ona dostępna z poziomu WindowsUpdate. Za pomocą WU IE7 będzie można pobrać dopiero od 1 listopada.
Moje osobiste odczucia są takie, że bez większego zastanowienia możemy ją już zainstalować, chociażby z czystej ciekawości. Jak na razie IE7 sprawia wrażenie w końcu czegoś dobrego, miejmy nadzieję, że nie będzie ona tak „dziurawa” jak IE6, a będzie mogła konkurować z takimi przeglądarkami jak Opera czy FireFox pod każdym względem.

Download:

Spis treści: Wprowadzenie do Internet Explorer 7

[Głosów: 1   Average: 3/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.