Polecane
 

Portal komputerowy » Wiadomości » Test be quiet! Dark Power Pro 10 650W – Recenzja zasilacza z najwyższej półki

Test be quiet! Dark Power Pro 10 650W – Recenzja zasilacza z najwyższej półki

 

 
Overview
 

Producent:
 
Cena:
 
Moc:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
22 total ratings

 

Plusy


+ Wygląd
+ Powłoka lakiernicza odporna na zarysowania
+ Kultura pracy w czasie spoczynku i pod obciążeniem
+ Długie przewody z ponad przeciętną ilością złącz
+ Duża liczba zabezpieczeń
+ Stabilne napięcia niczym "skała" ^^
+ Przełącznik overclocking - OCK
+ Wysoka sprawność - certyfikat 80PLUS Gold
+ Cztery złącza do podpięcia wentylatorów
+ Pięć lat gwarancji

Minusy


- Brak etui na niewykorzystane modularne okablowanie
- Wygórowana cena


Bottom Line

Najnowsze zasilacze z serii Dark Power Pro 10 (w której skład wchodzą jednostki 1200W, 1000W, 850W, 750W 650W oraz 550W) reklamowane są jako produkty klasy high-end, oferujące nam najwyższą kulturę pracy, modularne okablowanie, wysoką sprawność oraz jakość wykonania.

3
Opublikowano 25 września 2012 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Wygląd zewnętrzny oraz jakość wykonania

zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10  zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10

zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10

Zasilacz ma wymiary (D x S x G): 180 x 150 x 86mm. Konstrukcja została pomalowana czarną, półmatową farbą, która jest odporna na zarysowania.

zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 widok z boku

Po prawej stronie obudowy zasilacza znajdziemy elegancką tabliczkę znajdującą się w delikatnym wytłoczeniu. Widnieje na niej marka, pełna nazwę produktu oraz znaczek certyfikatu 80 PLUS GOLD. Pod tabelką znajdziemy plombę gwarancyjną, która za­bez­pie­cza wnętrze zasilacza przed cie­kaw­ski­mi – ze­rwa­nie jej skut­ku­je utra­tą gwa­ran­cji, która obejmuje aż 5 lat (dlatego pod żadnym pozorem jej  nie dotykamy ^^)

zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 widok z boku

Po prawej stronie producent umieścił identyczną „wstawkę” jak po lewej.

zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 widok z przodu

Cały przód  zasilacza został zbudowany z siatki o kształcie plastra miodu, co ma ułatwiać uchodzenie ciepłego powietrza z wnętrza zasilacza podczas ciągłej pracy. Znajdziemy tu jeszcze wtyczkę do podłączenia kabla zasilającego, który producent dodaje wraz z urządzeniem oraz wyłącznik zasilania. Dodatkowo producent zastosował tutaj gumową osłonę, która zapobiega porysowaniu zasilacza oraz wytłumia jego drgania(gdy np. obudowa nie została wyposażona w żadne silikonowe podkładki w miejscu jego montażu)

zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 widok z tyłu

Z tyłu zasilacza znajdziemy wyjście jednej stałej wiązki kabli 24pin, która otrzymała gumową wstawkę. Po lewej stronie znajdziemy czarne wejścia (Drivers 1- 5). Służą one do podłączenia wiązek okablowania z wtyczkami MOLEX, SATA oraz FDD. Znajdziemy tutaj także cztery wejścia do podłączenia wentylatorów, złączę do podłączenia wtyczki EPS i białą wtyczkę OCK, o której wspomnę w dalszej cześć mojej recenzji. Przy górnej krawędzi znajdziemy złącza (PCIe 1-4) służące do podpięcia przewodów z wtyczkami PCI-E 6 lub PCI-E 6+2pin.

zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 widok z góry zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 widok z góry

Tak jak przód obudowy zasilacz w tym miejscu otrzymał gumową wstawkę z małymi stopkami.

zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 widok z góry

Na górze znajdziemy tabliczkę znamionową oraz końcówki trzech śrub, za pomocą których została przykręcona płytka PCB we wnętrzu zasilacza.

zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 wentylator

Na spodzie znajduje się wentylator 135mm ze słynnej serii SilentWings 2, który osłonięty jest przez czarny grill wykonany z czternastu drucików. Jest to jak najbardziej charakterystyczny element serii high-end zasilaczy be quiet!. Na środku wentylatora znajduje się logo producenta.

zasilacz be quiet! Dark Power Pro 10 wentylator

Aby dostać się do wnętrza zasilacza musimy zdjąć gumowe wstawki pod którymi producent ukrył śruby – bardzo ciekawe rozwiązanie.

Na stronie producenta oraz w instrukcji obsługi, producent deklaruje sprawność zasilacza do nawet 93% (przy obciążeniu 50%). Zasilacz spełnia wymogi normy 80 PLUS GOLD i dodatkowo RoHS (Restriction of Hazardous Substances), EuP (Energy using Products) oraz jest zgodny ze specyfikacją ATX v2.3.

nVidia SLI            AMD CrossFireX

NVIDIA i  AMD potwierdziły odpowiednimi certyfikatami zgodność zasilacza z technologią SLI oraz CrossFireX, więc przy użyciu Dark Power Pro 10 650W możemy stworzyć pc-ta opartego o konfigurację multigpu.

Zasilacz posiada następujące zabezpieczenia:

 •     UVP
 •     OVP
 •     SCP
 •     OPP
 •     OCP
 •     OTP

Poniżej przedstawiam opisy skrótów oraz działanie poszczególnych zabezpieczeń:

 • UVP (Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych. W przypadku zbyt niskiego napięcia na linii, zasilacz się wyłączy.
 • OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i aktywuje się, gdy napięcie jest wyższe o 15% w stosunku do wartości nominalnej. Wymagane przez normę ATX12V.
 • SCP (Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Aktywuje się, kiedy w obwodzie zasilacza pojawi się zwarcie.
 • OPP (Over Power Protection) – zabezpiecza przed przeciążeniem całego zasilacza (nie ograniczając się do poszczególnych linii).
 • OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora. Monitoruje każdą linię zasilającą z osobna i w przypadku przeciążenia którejkolwiek z nich powoduje wyłączenie zasilacza. Wymagane jest przez normę ATX12V.
 • OTP (Over Temperature Protection) – zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza. Przegrzanie może pojawić się podczas przeciążenia, złej cyrkulacji powietrza wynikającej np. z zakrycia wylotu zasilacza lub z powodu awarii wentylatora. Wymagane jest przez normę ATX12V.

be quiet! Dark Power Pro 10 overclocking be quiet! Dark Power Pro 10 overclocking

Zasilacz  be quiet! Dark Power Pro 10 650W został wyposażony przez producenta w funkcję overclockingu. Po jej aktywowaniu zamiast czterech oddzielnych linii otrzymamy jedną, mocną 12V linię. Aby aktywować tą funkcję wystarczy użyć „białej złączki” lub przycisku z przewodem znajdującym się nie śledziu. Przy wyłączonym zasilaczu wkładamy wtyczkę z przewodem lub wtykamy przewód od przełącznika ze śledziem oraz sam przełącznik ustawiamy w pozycji „I”. Dodatkowo po włączeniu funkcji overclocking zapali się na śledziu czerwona dioda LED.

 
Spis treści: Test be quiet! Dark Power Pro 10 650W – Recenzja zasilacza z najwyższej półki

rafbgo
 
Osoba dłużej nie współpracuje z serwisem Tweaks.pl.


3 komentarze


 1.  
  Explo

  Mała uwaga do autora! Na stronie 3 powinno być ,,moc znamionowa”, a nie ,,znamieniowa” 😉
 2.  
  rafbgo

  dzięki 🙂 poprawione 😀
 3.  
  stalker

  moze glupie pytanie ale co jest lepsze jedna mocna linia 12v czy zostawić jak jest i nie wlączać funkcji overclockingu

Dodaj komentarz


(required)