0
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Internet » Google – ułamek możliwości
 
 

Google – ułamek możliwości


Google – początkowo jedynie wyszukiwarka, dziś szereg usług internetowych, m.in. konto pocztowe, arkusz kalkulacyjny, kreator stron internetowych czy mapa satelitarna. Wszystkie z nich są innowacyjne i warte zapoznania się z nimi. W artykule tym zaprezentuję najważniejsze usługi jakie oferuje internetowa potęga Google Inc., a jest ich co najmniej kilkanaście.

Najpierw może jednak przytoczę trochę z historii Google’a. Firma powstała w roku 1998. Jej założycielami są Larry Page i Sargey Brin. Główna siedziba Google.Inc znajduje się w Mountain View, hrabstwo Santa Clara, w Kalifornii, w USA.

Jak się okazuje większość użytkowników Globalnej Sieci nie zna nawet podstawowych (poza wyszukiwaniem) funkcji wyszukiwarki internetowej jaką jest Google. Większość z internautów wykorzystuje ją jedynie do poszukiwania interesujących ich stron. Możliwości Google’a są jednak o wiele większe, dlatego w pierwszej kolejności zapoznamy się właśnie z tą sztandarową usługą Google Inc.

Google Search (wyszukiwarka)

Wyszukiwarka internetowa Google dostępna w ponad 100 językach świata jest najpopularniejszym i najczęściej używanym produktem firmy. Robotem internetowym indeksującym strony na potrzeby wyszukiwarki jest Googlebot. Autorzy wyszukiwarki opracowali specjalny algorytm matematyczny na podstawie którego obliczana jest ważność witryn znalezionych dla każdego zapytania. Opcje wyszukiwania są bardzo rozbudowane, dlatego poniżej zaprezentuję najciekawsze opcje, wraz z przykładami (jako adres będzie występowała strona www.Tweaks.pl), jakie oferuje Google:

 • cache:www.tweaks.pl – polecenie pokazujące w wyniku najnowszą kopię danej strony (w tym przypadku Tweaks.pl)
 • link:www.tweaks.pl – wyświetla adresu stron linkujących podany w zapytaniu serwis (w przykładzie Tweaks.pl)
 • site:www.tweaks.pl – zwraca liczbę zaindeksowanych przez Google podstron danej witryny. Możemy również używać słów kluczowych, tak więc np. zapytanie Windows site:www.tweaks.pl zwróci nam podstrony serwisu Tweaks.pl zawierające słowo kluczowe „Windows”
 • inurl:tweaks – polecenie wyświetla witryny zawierające w adresie podane słowo
 • intitle:tweaks – pokazuje strony zawierające w tytule konkretne słowo
 • windows filetype:doc – wyszukuje pliki konkretnego formatu zawierające dane słowo kluczowe (w przykładzie: pliki .doc (programu Word) zawierające słowo kluczowe Windows)
 • Kalkulator – Google ma też wbudowany kalkulator. W polu wyszukiwania możemy wpisać dowolne działanie, a wyszukiwarka zwróci nam jego wynik. Np.: wpisując zapytanie 5+3*2 wyszukiwarka zwróci nam wynik 11.
 • define Windows – polecenie wyświetla definicje danego słowa (w przykładzie słowo „Windows”). Niestety działa w języku angielskim.

Opanowanie podstawowych funkcji wyszukiwarki mamy już za sobą. Teraz poznamy dokładniej inne, także te mniej znany usługi Google’a. Ze względu na ich ilość projekty Google podzieliłem na kategorie zwiększające czytelność.

Inne wyszukiwarki Google

Oprócz najpopularniejszej wyszukiwarki – Google Search firma oferuje także inne podobne projekty

 • Google Video jest wyszukiwarką plików video.
 • W serwisie znajdziemy listę najczęściej oglądanych filmików. Pliki zostały podzielone na kategorie tematyczne, co ułatwia ich przeglądanie. Google Video PL jest jeszcze w fazie beta
 • Wyszukiwarka Grafik – jedna z najprzydatniejszych usług Google’a. Umożliwia wyszukiwanie w Internecie grafik, z określeniem rozmiaru obrazków.
 • Google Groups – usługa pozwalająca na wyszukiwanie grup Usenetu a także zakładanie własnych grup.
 • Google Blog Search – wyszukiwarka przeszukująca notki zgromadzone na blogach. Aktualnie jest jeszcze w fazie beta, nie jest dostępna w języku polskim
 • Froogle – Usługa pozwalająca na wyszukiwanie sklepów znajdujących się w Internecie. Możliwość znalezienia najniższej ceny. Projekt w fazie beta, niedostępny w polskiej wersji językowej.

Reklama

Google jest także świetnym miejscem dla webmasterów utrzymujących się z reklam na swoich stronach, właścicieli firm i sklepów internetowych

 • Google AdSense – usługa przeznaczona dla webmasterów posiadających własne strony. Przynosi właścicielom witryn dochody z kliknięć w linki reklamodawców zamieszczanych na ich stronach.
 • Google AdWords – Usługa kierowana do reklamodawców. Mogą oni zamieszczać swoje reklamy na witrynach Google lub użytkowników programu AdSense.

Mapy

Od jakiegoś już czasu w serwisach Google możemy znaleźć mapy – satelitarne, do planowania wycieczek, a nawet mapę Czerwonej Planety.

 • Google Maps – usługa zawierająca mapy i zdjęcia satelitarne całego świata. Fotografie większych miejscowości mają lepszą jakość. W serwisie działa również wyszukiwarka adresów, m.in. w USA, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.
 • Google Mars – Serwis zawierający zdjęcia satelitarne powierzchni Marsa.
 • Google Moon – usługa podobna do Google Mars i Maps. Witryna prezentuje zdjęcia satelitarne Księżyca.

Inne usługi

Google oferuje wiele usług. Niestety nie wszystkie kwalifikują się do prezentowanych tu kategorii.

 • Gmail – Google Mail. Elektroniczna skrzynka pocztowa oferowana przez Google. Jej pojemność to ponad 2 GB. Zawiera praktyczną wyszukiwarkę i dobrze działający filtr antyspamowy. Oprócz odbierania i wysyłania maili posiada także inne zastosowania, m.in. jako wirtualny dysk (patrz artykuł Gmail Drivel.
 • Blogger – serwis Blogger oferujący zakładanie własnych internetowych pamiętników został wykupiony przez Google.
 • YouTube – serwis umożliwiający publikacje w Internecie własnych nagrać video. Pod koniec 2006 roku witryna została wykupiona przez Google.
 • Google Page Creator – Kreator stron internetowych. Każdy użytkownik mający swoje konto Gmail może za darmo stworzyć tam własną witrynę Internetową. Otrzymuje 100MB miejsca oraz domenę http://nazwa_strony.googlepages.com
 • Dokumenty i Arkusze Google – serwis w skład którego wchodzi edytor tekstu oraz arkusz kalkulacyjny. Za pomocą narzędzi dostępnych on-line szybko możemy stworzyć bądź edytować dokumenty w popularnych formatach.

Jak widać Google nie jest tylko wyszukiwarką. Oferuje wiele rozbudowanych usług internetowych. Większość z nich jest darmowych, co nie oznacza że są gorsze od swoich płatnych odpowiedników. Powyższy artykuł tylko z grubsza przedstawił najpopularniejsze usługi Google’a. Serwisów należących do tej firmy jest o wiele więcej. Osoby pragnące już teraz zapoznać się z projektami Google znajdującymi się jeszcze w fazie beta powinny zajrzeć do Laboratorium Google.

Spis treści: Google – ułamek możliwości

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.