1
Opublikowano 22 stycznia 2013 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Internet dla babci i dziadka – czy seniorzy korzystają z komputerów i sieci?
 
 

Internet dla babci i dziadka – czy seniorzy korzystają z komputerów i sieci?


Dzień Babci i Dzień Dziadka to bardzo dobry czas na refleksję nad tym, jak często polscy seniorzy korzystają z komputera i internetu. Okazuje się, że pod tym względem wypadają bardzo słabo na tle innych państw. Patrząc na proces starzenia się polskiego społeczeństwa powinniśmy zwrócić uwagę na ich cyfrową aktywizację. Nasi dziadkowie mogą korzystać z komputera częściej i czerpać z tego wiele przyjemności.

Badania przeprowadzone w marcu 2012 roku przez Megapanel PBI Gemius pokazują wyraźnie, że niewielu polskich seniorów korzysta z komputera i internetu – w grupie 60+ to jedynie 12 proc, czyli ponad 900 tys. osób. Polska boryka się z problemem starzejącego się społeczeństwa i powinniśmy pamiętać, że grupa osób 60+ stale rośnie. Na tle grupy wiekowej 7-59, z której ponad 65 proc. osób korzysta z sieci, wynik najstarszej części społeczeństwa nie napawa optymizmem. Starsze osoby nie korzystające z komputera i odcięte od sieci tracą szansę na realizację swoich pasji i nie są w stanie skorzystać z wszystkich rzeczy, które oferuje im internet.

slawomir-stanik-asusDla wielu starszych osób komputer i internet są narzędziami, dzięki którym mogą nadal realizować swoje pasje. Komputer może być dla nich oknem na świat oraz bardzo przydatnym narzędziem na co dzień. Zakupy, kontakt z rodziną za pomocą komunikatorów, serwisy tematyczne związane z ich zainteresowaniami, a nawet portale społecznościowe, gry online czy usługi bankowe – seniorzy mogą być beneficjentami każdej z tych aktywności internetowych i dzięki nim mogą nadal się rozwijać” – mówi Sławomir Stanik, Country Manager, ASUS Polska.

Korzystanie z komputera i internetu może mieć dla starszych osób również właściwości terapeutyczne. Naukowcy z American Journal of Geriatric Psychiatry stwierdzili, że surfowanie po sieci lepiej stymuluje pracę mózgu niż czytanie lub rozwiązywanie krzyżówek. Jeśli chcemy zrobić naszym dziadkom prezent z okazji ich święta zastanówmy się nad pokazaniem im zalet komputera i internetu oraz nauką ich obsługi.

Spis treści: Internet dla babci i dziadka – czy seniorzy korzystają z komputerów i sieci?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

prasowe