0
Opublikowano 8 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Narzędzia » Internet Explorer jako składnik Windows
 
 

Internet Explorer jako składnik Windows


Microsoft Internet Explorer to przeglądarka, z której jak wynika przeprowadzanych sondaży korzysta zdecydowana większość Internautów. Jest to głównie spowodowane integracją Internet Explorer z produktami Windows. Internet Explorer został wprowadzony pierwszy raz w systemie Windows 95. Przeglądarkę znacznie udoskonalono i dołączono wraz z klientem poczty email Outlook Ekspress do systemu Windows 98. Nową wersje IE oznaczoną numerem 5 dołączono do Microsoft Windows Millenium. Aktualizacja przeglądarki na poprzednich systemach była możliwa z poziomu aktualizacji Windows Update.

Kolejne wersje Internet Explorer:

  •  Wersja 1.0 – sierpień 1995
  •  Wersja 2.0 – listopad 1995
  •  Wersja 3.0 – sierpień 1996
  •  Wersja 4.0 – październik 1997
  •  Wersja 5.0 – marzec 1999
  •  Wersja 5.5 – lipiec 2000
  •  Wersja 6.0 – październik 2001
  • wersja 9.0 – najnowsza

W Windows XP zobaczyliśmy nieco odnowioną przeglądarkę Internet Explorer 6, która przez dużą ilość wprawdzie często łatanych dziur straciła na popularności przeglądarki. Obok Internet Explorera pojawiło się dużo innych przeglądarek, a także nakładek na IE, które zwiększają jej funkcjonalność. Faktem jest, że Microsoft wcześniej nie doceniał konkurencji twardo promując prostotę IE. W tym czasie Netscape, Opera, później Mozilla wprowadzały co raz to nowe udogodnienia; największe wrażenie i zainteresowanie wzbudziła możliwość otwierania okien przeglądarki w zakładkach, obsługa gestów.. w ten prosty sposób IE tracił dużą rzeszę internautów. Dopiero wersja z numerem 7 przyniosła diametralne zmiany, bo Microsoft zaczął „podbierać” pomysły konkurencji. Pojawiły się wszelkie udogodnienia prezentowane w innych przeglądarkach jednak zabrakło kilku odważnych kroków takich jak: wtyczki (popularne w Mozilla Firefox), czy też gesty (wbudowane w Operę). Także kwestią sporną jest bezpieczeństwo przeglądarki, bo fani liska twierdzą, że ich przeglądarka jest najbezpieczniejsza, tymczasem użytkownicy IE uważają, że to wina popularności ich przeglądarki. Bój toczy się dalej, dzięki czemu aktualizacje bezpieczeństwa dla przeglądarek mogą się pojawiać nawet dwa razy w tygodniu. Nowe wersje przeglądarek powoli tracą pierwotną funkcjonalność i tak w najnowszej Operze możemy się spotkać z wbudowanym klientem sieci..Bittorrent!

Owy spadek popularności przeglądarki przyczynił się do jej znacznego rozwoju. Na dzień dzisiejszy możemy już zobaczyć nową wersje IE z numerem 9. Informacje o nowej wersji znajdują się na stronie Microsoft Internet Explorer 9. Możesz ją pobrać stąd: Internet Explorer

Zachęcam do przeczytania interesującego materiału: Internet Explorer na tle nowoczesnych przeglądarek – mity a fakty.

Spis treści: Internet Explorer jako składnik Windows

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.