0
Opublikowano 10 marca 2016 w Portal komputerowy » Wiadomości » Sprzęt » Jaki laptop do słuchania muzyki? Laptopy z głośnikami 2.1
 
 

Jaki laptop do słuchania muzyki? Laptopy z głośnikami 2.1


Kiedyś komputer bądź laptop służył do pracy lub zabawy – ogólnie bez precyzowania zastosowań. Dziś jest zupełnie inaczej, zaś ogrom podzespołów oraz możliwości ich konfiguracji sprawia, że możemy stworzyć sprzęt nastawiony na konkretne zadania. Podobnie jest z laptopami, które mogą służyć do prostych prac, gier, multimediów, zastosowań biznesowych itp. Jak więc wybrać laptop do słuchania muzyki? Wydawałoby się, że laptop nie nadaje się do gier czy słuchania muzyki. Tak było wiele lat temu. Dziś maszyny stworzone do gier są bardzo potężne, zaś laptopy nastawione na muzykę potrafią wygenerować lepszy dźwięk, niż niejedna wieża Hi Fi. Oczywiście konstrukcja notebooków ogranicza stosowanie wysokiej jakości głośników o dużej średnicy i mocy, ale bez problemu znajdziemy sprzęty z zestawem głośników 2.1. Pomijamy oczywiście możliwość podłączenia zewnętrznych kolumn, które z pewnością wygenerują o wiele lepszy dźwięk. A czym kierować się wybierając laptop do muzyki?

Karta dźwiękowa to podstawa!

Chciałoby się powiedzieć, że oczami się muzyki nie słucha. Dlatego też pozostałe kwestie pozostawimy indywidualnym preferencjom oraz potrzebom, skupiając się na tym, co jest najważniejsze przy słuchaniu muzyki. A najważniejsza jest dobrej jakości karta dźwiękowa, która będzie w stanie odpowiednio przenieść cyfrowy dźwięk na głośniki bez zniekształceń, przekłamań oraz zgodnie z zamysłem twórcy piosenki.

Niestety bardzo profesjonalne laptopy z dobrymi kartami dźwiękowymi zazwyczaj są dość drogie w zakupie. Co więcej, bardzo często posiadają zbędne z punktu widzenia melomana bądź twórcy muzycznego dodatki tj. duży ekran w wysokiej rozdzielczości, potężny procesor, mnóstwo pamięci RAM oraz mocną kartę graficzną. To wszystko podnosi ostateczną cenę laptopa, a przecież najważniejszy jest dźwięk. W związku z tym alternatywą może być zewnętrzna karta dźwiękowa podłączana do laptopa.

Bez znaczenia, czy zdecydujemy się na drogiego laptopa, czy też zewnętrzną kartę dźwiękową, musimy pamiętać o kilku zasadach oraz cechach, którymi powinniśmy kierować się podczas wyboru. Karta dźwiękowa powinna mieć jak najniższy poziom szumów (noise level). Wartość poniżej 90dBA zapewni najwyższą jakość dźwięku bez denerwujących szumów oraz zniekształceń. Na uwagę zasługuje także zakres dynamiki dźwięku – im wyższy, tym lepiej. Pamiętajmy także o obsłudze systemów dźwięku np. Dolby Stereo oraz obsługi dźwięku wielokanałowego – nie tylko stereo.

Głośniki – czyli to co gra!

Jeśli już mamy odpowiednią kartę dźwiękową, warto ją wykorzystać. O ile tradycyjne laptopy nie są z wstanie wygenerować dobrej jakości dźwięku, tak topowe odmiany wyposażone są w markowe przetworniki o wysokiej mocy i jakości dźwięku. Zazwyczaj są to głośniki stereo, choć zdarzają się modele z dodatkowym generatorem tonów niskich, które sprawdzą się w grach, ale i podczas słuchania muzyki uwydatniając instrumenty, wokal bądź elektroniczne rytmy.

Jeśli jednak wbudowane głośniki to za mało, warto mieć możliwość podłączenia zewnętrznych kolumn bądź słuchawek. I w takich sytuacjach przydadzą się odpowiednie złącza audio, pozwalające podłączyć głośniki stereo, quadro, 5.1 etc. Pamiętajmy także o tym, że profesjonalne słuchawki wymagają odpowiedniego napędu – nie każdy zwykły port Jack jest w stanie odpowiednio wydobyć pełnię dźwięku z drogich słuchawek. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu.

Mikrofon – słuchanie to nie wszystko

Niektórzy oprócz słuchania muzyki, również ją tworzą. W takich przypadkach przyda się mikrofon. Niestety te wbudowane w podstawowe modele laptopów są marnej jakości i nadają się co najwyżej do prowadzenia rozmów. Wyższe modele posiadają lepsze odbiorniki, ale to i tak za mało, jeśli w planach mamy tworzenie muzyki, wokalu itp. W związku z tym należy pamiętać o odpowiednim wyjściu słuchawkowym, które umożliwi podłączenie profesjonalnego zestawu mikrofonów. To idealne rozwiązanie dla zaawansowanych i wymagających użytkowników, którzy nie chcą się godzić na żadne kompromisy i ustępstwa.

Procesor, który zapewni moc!

Co prawda dźwięk jest najważniejszy, ale jeśli ktoś planuje tworzyć muzykę w wymagających programach, odpowiednia wydajność to podstawa. A wydajność zapewniającą komfort pracy zapewni mocny procesor. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednostka IntelCore i5 najnowszej generacji. Wyjątkowo wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na procesor IntelCore i7 zapewniający bezkompromisowe osiągi w każdych warunkach.

Pamięć – nigdy za wiele!

Mówimy nie tylko o pamięci RAM, ale również pojemności dysku. W tym przypadku możemy wyjść z założenia, że im więcej, tym lepiej. Duża ilość pamięci RAM zapewni bezproblemową pracę nawet pod obciążeniem, zaś pojemny dysk to możliwość zapisania niezliczonej liczby piosenek w najwyższej możliwej jakości.

Spis treści: Jaki laptop do słuchania muzyki? Laptopy z głośnikami 2.1

Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 3.8]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.