
Test Asrock Z77 Fatal1ty Professional
Plusy
+ PCI-E 3.0
+ Energooszczędna cyfrowa sekcja zasilania w układzie 16+8 !
+ Nominalna obsługa USB 3.0/SATA III przez chipset Intel Z77 oraz dodatkowe układy logiki zapewniające kolejne porty SATA III / USB 3.0
+ Obsługa NVIDIA SLI oraz AMD CrossFireX
+ Wysokiej klasy podzespoły: kondensatory polimerowe oraz tranzystory Lower RDS(on) MOSFETs
+ Bardzo duże możliwości OC
+ specjalne przyciski ułatwiające obsługę płyty oraz wyświetlacz diagnostyczny
+ Znakomity system chłodzenia (radiatory, rurka cieplna wraz z śrubami wykorzystanymi do ich przykręcenia)
+ Akcesoria (panel ze złączami USB 3.0)
Minusy
- Tylko jeden port PCI-E pracujący z pełną szybkością x16
Wygląd Asrock Z77 Fatal1ty Professional jest płytą w formacie ATX (30.5cm x 24.4cm) i została oparta na czarnym laminacie. Płyta została wyposażona w podstawkę LGA 1155 i chipset Intela Z77, który skrywa się pod niewielkim czarnym radiatorem, na którym znalazła się czarowna nakładka z logiem „F” (od serii produktów Fatal1ty). Za zasilanie procesora odpowiada sekcja w […]
Wygląd
Asrock Z77 Fatal1ty Professional jest płytą w formacie ATX (30.5cm x 24.4cm) i została oparta na czarnym laminacie.
Płyta została wyposażona w podstawkę LGA 1155 i chipset Intela Z77, który skrywa się pod niewielkim czarnym radiatorem, na którym znalazła się czarowna nakładka z logiem „F” (od serii produktów Fatal1ty).
Za zasilanie procesora odpowiada sekcja w układzie 16 + 8 (CPU/GPU), której wszystkie fazy są chłodzone przez trzy czarne, dość mocno użebrowane radiatory, połączone ze sobą za pomocą rurki cieplnej. Do wykonania sekcji zasilania na płycie Asrocka wykorzystano komponenty najwyższej jakości, takie jak: złote kondensatory typu solid, lepszej jakości mosfety. Warto wspomnieć, że konstrukcja posiada cyfrową sekcję zasilnia, co zapewnia nam lepsze i stabilniejsze napięcia.
Do płyty głównej możemy podłączyć aż sześć wentylatorów. Dwie wtyczki zasilania wentylatorów znajdują się nad górnym radiatorem sekcji zasilania.
Następne dwie zaraz pod nim, a ostatnie znalazły się przy dolnej krawędzi laminatu.
Płyta została wyposażona w 4 banki pamięci, w których pamięć pracuje w trybie dwukanałowym. Na płycie możemy zainstalować do 32GB pamięci RAM DDR3 o częstotliwości 1600MHz (2800MHz po OC).
Sekcja zasilania pamięci prezentuje się tutaj nadzwyczaj dobrze.
W dolnej, prawej części laminatu producent umieścił wyświetlacz diagnostyczny oraz przyciski do włączania/restartowania komputera.
Złącze zasilania 8pin znalazło się u góry laminatu (nad sekcją zasilania CPU), a wtyczka 24pin po środku, prawej krawędzi PCB.
Płyta posiada dwa złącza PCI-E x 1, a także trzy PCI-E x 16 oraz dwa PCI. Najwyższe złącze PCI-E pracuje z pełną prędkością x16 oraz jest standardu PCI-E 3.0. Pozostałe złącza również obsługują standard PCI-E 3.0. Jedno z nich pracuje z prędkością x8, natomiast najniższe x4. Producent zastosował tutaj mostek PLX zwiększający linie PCI-E, dzięki czemu płyta posiada złącza PCI-E x1 oraz PCI.
Warto wspomnieć, że dzięki chipsetowi Z77 i układowi Etron EJ188H, płyta Asrock Z77 Fatal1ty Professional została wyposażona w aż 8 portów USB w wersji 3.0. Sześć z nich znajduje się na tylnym panelu, a pozostałe możemy podłączyć na przednim panelu I/O w naszej obudowie.
Wtyczka do ich podłączenia znajdują się pod złączem 24pin ATX.
Z tyłu znajdziemy następujące złącza: PS/2, HDMI, DisplayPort, eSATA 6Gb/s, 6 x USB 3.0, 4 x USB 2.0 (w tym jeden Fatal1ty Mouse Port), IEEE 1394a, 2 x RJ-45, pięć gniazd audio (wyjście na głośnik centralny / subwoofer, tylne wyjście głośnika, wyjście na głośnik boczny, wejście liniowe / wyjście liniowe, wejście mikrofonu), wyjście optyczne SPDIF oraz przycisk służący do resetowania BIOSu.
Dzięki zastosowaniu chipsetu Z77, wraz z dwoma układami Asmedia ASM1061, na laminacie znalazło się sześć portów SATA III (czerwone) oraz cztery porty SATA II (czarne). Płyta Asrock Z77 Fatal1ty Professional wspiera następujące konfiguracje macierzy RAID: RAID 0, RAID 1, RAID 5 i RAID 10.
Kość BIOSu na płycie głównej Asrock Z77 Fatal1ty Professional znajduje się obok wyświetlacza diagnostycznego. Bateria do jego podtrzymywania znalazła się między dwoma wyższymi czerwonymi portami PCI-E.
Recenzowany produkt posiada złącza IDE i Floppy – choć tak naprawdę nie mam pojęcia kto będzie ich używał, ponieważ są to już dość archaiczne standardy.
Za 7-kanałowy układ dźwięku odpowiada chip ALC898. W lewym dolnym rogu płytki PCB znalazło się gniazdo do podłączenia przednich portów AUDIO i MIC.
Płyta została wyposażona w dwa porty LAN, za prace każdego z nich odpowiada układ Broadcom BCM57781.
Chip NCT6776D odpowiada za monitoring napięć, temperatur, a także kontrole wentylatorów podłączonych do płyty głównej.
Kontroler VT6330 odpowiada za FireWire oraz gniazda IDE / PATA . Znalazł się on na rewersie płyty PCB.
Chip ASM1083 odpowiada za gniazda PCI.
Asrock udziela na swój produkt 3 lat gwarancji.