Polecane
 

Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Shuttle XPC nano NC03U3 – test kompaktowego barebone! » Strona 3

Shuttle XPC nano NC03U3 – test kompaktowego barebone!

 

 
Opinia
 

Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
2 total ratings

 

Zalety


+kompaktowe wymiary,
+bardzo wysoka wydajność,
+atrakcyjny wygląd,
+przemyślana konstrukcja,
+zgodność ze standardem VESA,
+możliwość pracy w pozycji wertykalnej i horyzontalnej
+całkiem atrakcyjna cena

Wady


-obudowa mogłaby być wykonana z aluminium


Kilka słów o teście

Z firmą Shuttle już kilkukrotnie mieliśmy doczynienia na naszym portalu. Jej produkty zawsze miały w sobie coś interesującego, czym potrafiły zaskoczyć nie tylko klientów, a również recenzentów. Dzisiaj na warsztat weźmiemy barebone Shuttle XPC nano NC03U3. Jest to sprzęt cechujący się procesorem Core i3 7100U. Jak całość wypadnie w testach? Przekonamy się. Zapraszamy do lektury!

0
Opublikowano 17 kwietnia 2018 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Wydajność – Shuttle XPC nano NC03U3

Sercem naszego barebone jest procesor Intel Core i3-7100U. Jest to dwurdzeniowa, czterowątkowa jednostka taktowana zegarem 2,4GHz. Maksymalne TDP wynosi 15W. Testy przeprowadzaliśmy z użyciem 8GB pamięci RAM o taktowaniu 2133MHz i CL17. Podczas testów układ graficzny miał przydzielony 1GB pamięci RAM. Podkreślamy jeszcze raz, że końcowy użytkownik musi dokupić pamięć operacyjną na własną rękę. Nie jest ona elementem barebone.

Shuttle XPC nano NC03U3 i3 7100u test

Na początku postanowiliśmy sprawdzić wydajność w programach syntetycznych. Nasz wybór padł na benchmark Cinebench. Otrzymaliśmy wynik 259 punktów w przypadku testu CPU. Test OpenGL wskazał 43,97FPS.

Testowany barebone został wyposażony tylko i wyłącznie w zintegrowany w procesorze układ graficzny Intel HD Graphics 620. Mimo tego, że recenzowany produkt jest przeznaczony raczej do pracy biurowej bądź jako mały, zgrabny komputer pod szafkę na telewizor, to jednak zdecydowaliśmy się przetestować go w kilku grach.

Na początku chcieliśmy wspomnieć o ustawieniach graficznych. W przypadku Grand Theft Auto Vice City i San Andreas zdecydowaliśmy się postawić na rozdzielczość FullHD i najwyższe opcje renderowania grafiki. Są to starsze tytuły, które nie mają aż tak dużych wymagań w porównaniu do dzisiejszych produkcji. Warto wspomnieć, że w tych grach silnik gry nie pozwala na renderowanie więcej niż 60kl/s. Wiedźmin 3 z kolei zmusił nas do wyboru najmniejszej możliwej rozdzielczości – 1024×768 i najniższych dostępnych ustawień graficznych. Reszta gier została uruchomiona w rozdzielczości 720p i najniższych ustawieniach graficznych.

Mimo tego, że układ graficzny Intela nie należy do demonów wydajności, to jednak po redukcji ustawień graficznych udało nam się na całkiem sensownym poziomie zagrać w kilka gier. Przedstawiony na wykresach framerate uzyskaliśmy w dość wymagających miejscach testowych (patrz zrzuty ekranu poniżej). Mimo tego, że 19 FPS w Wiedźminie 3 wydaje się być niewystarczające do komfortowej rozgrywki, to jednak musimy przyznać, że udało nam się dojść do wątku Krwawego Barona, więc tytuł jest jak najbardziej grywalny. Fabuła wciąga do tego stopnia, że nie zwraca się uwagi na framerate. Starszy brat – Wiedźmin 2 na obranych przez nas ustawieniach graficznych działał sprawnie. Rozgrywka była możliwa i dawała dużo frajdy.W przypadku gry FIFA 18 nie mamy zastrzeżeń co do płynności animacji. Jeśli chodzi o GTA San Andreas to w przypadku rozdzielczości FullHD gra w przeważającej większości czasu pracuje w 60kl/s, czasem zdarzają się delikatne spadki FPS. Starsza edycja –  GTA Vice City ma nieco mniejsze wymagania sprzętowe, przez co licznik FPS cały czas wskazywał wartość 60. Sukcesywnie idąc po najbardziej rozpoznawalnej serii gier Rockstar przechodzimy do GTA IV. Jak wiadomo produkcja ta bardzo dużo wymaga od procesora, karta graficzna gra drugie skrzypce. Na szczęście w przypadku procesora Core i3 na brak mocy obliczeniowej CPU narzekać nie możemy. Framerate oscylował w przedziale 40-60. Gra była jak najbardziej grywalna i dawała wiele frajdy. Najnowsza odsłona serii – GTA V została ciepło przyjęta przez recenzentów właśnie między innymi przez bardzo dobrą optymalizację. 34kl/s uzyskane przy godziwej jakości obrazu, mobilnym procesorze i iGPU robią wrażenie.

Miejsca testowe:

Jednak postanowiliśmy sprawdzić jeszcze jedną rzecz. Mianowicie udało nam się uruchomić Wiedźmina 3 na najwyższych ustawieniach w rozdzielczości FullHD i w 60kl/s. Jest to małe oszustwo, bowiem skorzystaliśmy ze strumieniowania gry na platformie Steam. Mimo wszystko dzięki małym rozmiarom komputer Shuttle można bez problemu wykorzystać do streamingu gier z naszego głównego peceta na telewizor. Wszystko działa bardzo sprawnie i ograniczeniem może być jedynie przepustowość naszej sieci LAN bądź wydajność hosta.

 

 

 

Przetestowaliśmy barebone także w programach użytkowych. Zarówno pakiet Microsoft Office, jak i narzędzia Adobe działają na komputerze Shuttle bardzo dobrze. Wydajny procesor w połączeniu z szybkim dyskiem SSD spowoduje, że nawet duże projekty w arkuszu kalkulacyjnym uruchamiają się sprawnie i bez problemu można przełączać się pomiędzy kilkoma otwartymi plikami. Shuttle XPC nano NC03U3 spisuje się w przypadku pracy biurowej na medal.


Przetestowaliśmy również możliwości multimedialne. Filmy 4K60FPS w serwisie YouTube nie stanowią wyzwania dla procesora . Podobnie sprawa ma się, gdy komputer Shuttle pełni rolę serwera multimediów. Postawiliśmy na program Serviio. Odtwarzanie filmów 1080p na kilku urządzeniach jednocześnie nie jest problemem dla recenzowanego sprzętu.

Podczas długotrwałego obciążenia komputera Shuttle grą Wiedźmin 3 temperatury prezentowały się jak na zrzucie ekranu poniżej. Chcieliśmy jeszcze wspomnieć o tym, że zarówno w pozycji wertykalnej, jak i horyzontalnej temperatury były takie same.

Mimo tego, że temperatury są dość wysokie, to jednak weźmy pod uwagę fakt, że mamy doczynienia z procesorem mobilnym, który jest przystosowany do pracy w znacznie gorszych warunkach. Sprawdźmy zatem jak temperatury przekładają się na kulturę pracy.

Sprzęt operuje niemal bezgłośnie. Testy głośności przeprowadzaliśmy z użyciem dysku SSD, aby nie zwiększać poziomu natężenia dźwięku otoczenia. Podczas mniej wymagającej pracy układ chłodzący wydaje tylko minimalny szmer. Aby zwiększył on swoje obroty trzeba bardzo mocno obciążyć procesor. Wtedy będzie barebone będzie słyszalny, jednak szum będzie wciąż akceptowalny i niedekoncentrujący.

Komputer jest bardzo energooszczędny. W większości przypadków będzie pobierał mniej więcej tyle prądu co energooszczędna żarówka. Włączenie Wiedźmina 3 oczywiście powoduje, że pobór prądu drastycznie rośnie, jednak wciąż utrzymuje się na bardzo niskiej wartości 35W.

Spis treści: Shuttle XPC nano NC03U3 – test kompaktowego barebone!

Trevor
 
Odwieczny fan elektroniki, motoryzacji i piłki nożnej. Szczególnie zainteresowany smartfonami, tabletami, telewizorami i komponentami PC.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)